26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil Haberleri10 Adımda Aracınızı Kışa Hazırlayın!

10 Adımda Aracınızı Kışa Hazırlayın!

Sonbahar aylarına geldik ve artık kışa yaklaştık. Mevsimin değişmesinin hemen her alanda etkisi olduğu gibi otomobiller için de belli bir etkisi söz konusu. Güvenli sürüşü elden bırakmamak ve araç sağlığı için kışa girerken de aracınızı hazırlamanız gerekiyor.

Belki önemsemeyebilirsiniz ama kış şartlarına göre aracınızı hazırlamak, hem sizin can güvenliğiniz açısından hem de aracınızın ömrü açısından oldukça önemlidir. Peki, aracınızı kışa hazırlama konusunda ne yapmanız gerekiyor ? 10 madde altında inceleyeceğiz.

En Gerekli 5 Araç Aksesuarı


 • Lastiklerin Kontrol Edilmesi

Can alıcı noktaların başında lastikler geliyor. Aracınızın lastiklerini mutlaka kontrol etmeniz lazım. Eğer kar yağışının olduğu ya da buzlanmanın olduğu şehirlerde yaşıyorsanız, kış lastiği kullanın. Zaten kış lastiği zorunlu. Bölgelere göre kış lastiğinin kullanımının zorunlu olduğunu söylemek gerekiyor.

0 derecenin altına düşen havaların olduğu şehirlerde kış lastiği gerekli. Bunun dışında mutlaka lastik basınçlarını kontrol edin. Unutmayın aracınız bu 4 lastiğin üzerinde gidiyor. Kış şartlarına tamamen uygun lastikler tercih etmeniz gerekiyor.


 • Motor Sıvılarını Kontrol Etmek

Kış aylarında mutlaka motor sıvılarını kontrol etmek gerekiyor. Aracınızı kışa hazırlama konusunda ilk dikkat edeceğiniz kısımda burası. Soğutma sıvısında mutlaka antifiriz kullanın. Antifiriz kullanımının dışında soğutma sıvılarının su yerine özel olarak tercih edilmiş olan sıvılardan seçildiğine de emin olun.


 • Cam Suyunu Kontrol Etmek

İkinci bir kısım ise cam suyunu kontrol etmek olacaktır. Tıpkı araç sıvılarında olduğu gibi cam suyunda da donma meydana gelebilir. Bunun için yüksek donma derecesi olan özel temizleme sularını kullanmak ya da antifiriz kullanımına dikkat edin.


 • Aküleri Kontrol Edin

Aküler, her zaman kontrol edilmesi gerekiyor. Aracınızı kışa hazırlama noktasında da ilk olarak aküleri kontrol etmeniz lazım. Akülerin baş kısmında oksitlenme olmaması açısından belli aralıklarla sıcak su ile bu baş kısımların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında akü sularının da seviyesini kontrol edin. Donma durumuyla karşı karşıya kalınmaması gerekiyor.


 • Arka Cam Rezistansını Kontrol Edin

Hemen hemen her araçta arka cam rezistansı bulunur. Bu şekilde arka camın buzlanmasının önüne geçilecektir. Fakat kışa girmeden rezistansınızın sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmanız gerekiyor. Özellikle uzun süre kullanılmaması durumunda, mutlaka kontrollerin yapılması gerekli.


 • Klima – Kalorifer için Kontrollerinizi Yapın

Aracınızı kışa hazırlama noktasında dikkat edeceğiniz diğer kısım ise klima kontrolleri. Klimanın hem dijital olan araçlarda hem de manuel olan araçlarda kontrol edilmesi önemli. Özellikle mevsim değişikliklerinde mutlaka aracınızın klimasının kontrollerini yenileyin.


 • V Kayışının Kontrollerini Yapmak

V kayışı, aracın en önemli parçaları arasında yer almaktadır. Yaz aylarında bu kayışlarda bir gevşeme meydana gelebilir. Kayışlarda gevşeme olması durumunda, mutlaka kışa girmeden değiştirme yapmak gerekir. Eğer değiştirmezseniz, motorda kalıcı sorunlar yaşayabilirsiniz.


 • Motor Yağının Değişmesi

Kışa girmeden önce motor yağlarında değişimin olması da oldukça önemli. Genelde kontrollerin yapılması sorunsuz çalışma konusunda yeterli oluyor. Yine de yağların değişmesi söz konusu olabilir. Yağların değişmesi gerekirse, mutlaka değişimi yapın. Yağ seviyesini kontrol etmek önemli.


 • Cam Buz Temizleyici Araca Ekleme

Kış aylarında en sık ihtiyaç duyulan araçlardan birisi de buz temizleyici. Özellikle ön camda buzlanma olması durumunda bunu elle temizlemeniz pek mümkün olmayacaktır. Bunun için mutlaka aracınıza bir buz temizleyici ekleyin.


 • Sileceklerin Durumunu Kontrol Etmek

Sileceklerin durumunun kontrolü de oldukça önemlidir. Sileceklerin lastiklerinin yaz sonrasında aşındığı görülebilir. Sileceklerin kışa girmeden mutlaka kontrol edilmesi gerekir ve lastiklerde herhangi bir aşınma durumu varsa, mutlaka değiştirilmesi gerekir.


Ekipmanlarınızı da Unutmayın!

Son olarak bonus bir madde ekleyelim. Aracınızı kışa hazırlama konusunda dikkat edeceğiniz son nokta, araç içerisinde bulunması gereken ekipmanlar. Mutlaka aracınızda;

 • Buz küreği
 • Takoz
 • Zincir
 • Buz çözücü
 • Eldiven

bulundurmaya özen gösterin. Kış şartlarında bunlar gerekli.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -