19 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba Önerileri10 Bin TL’ye Alınabilecek Arabalar

10 Bin TL’ye Alınabilecek Arabalar

10 Bin TL’ye Alınabilecek Arabalar

10 Bin TL bütçesi olan ve araba alacak olan ziyaretçilerimizin merak ettiği bir soru olan ”10 Bin TL’ye alınabilecek arabalar hangileri?” Sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Son yıllarda ikinci el piyasalarında yaşanan artış ile birlikte araba almak için bu makalemizden yola çıkarak araç fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


1- Tofaş (Şahin)

Araç piyasalarında 10.000 TL’lik arabalar arasında ilk sırada ülkemizde çok fazla tercih edilen bir araç modeli olan Şahin modelinin olduğunu belirtelim. Özelikle düşük bütçe ile alınacak araçlar arasında 1986 model bir Şahin almak için ortalama olarak 10 Bin TL bütçenizin olması yeterli olacaktır.

Motor seçeneği olarak 1,6 motoru bulunan bu aracın, motor gücünün ise 51 beygir ile 75 beygir arasında olduğunu belirtelim. Çekiş özelliği olarak arkadan itiş özelliği bulunan aracın ortalama olarak yakıt tüketiminde ise 10 litrelik bir şehir içi tüketimi bulunmaktadır. Zaten günümüzde Şahin marka araçların nerdeyse tamamında LPG sisteminin takılı olması araçların daha az yakıt tüketimi sarf etmesine neden olmaktadır.

10bin TL'lik araba kategorisindeki Tofaş Şahin


2- Renault R11 1.4 GTS

Sıfır üretimi sona eren R11 modelinin özellikle İç Anadolu bölgesinde en çok tercih edilen araçlar arasında olduğunu belirtelim Renault firmasının 1988 yılından 1992 yılına kadar seri üretimini yaptığı bu aracın segment olarak C segment bir araç olduğunu belirtelim. Benzinli motor seçeneği ile satılan bu aracın LPG uyumlu modelleri oldukça düşük bir yakıt tüketimi sarf etmektedir.

Motor gücü olarak ise 67 beygir kapasitesinde olan aracın 5 vites özelliği bulunmaktadır. Azami ortalama hız limitinin ise araçta 165 olduğunu belirtelim. Yıllık MTV ödemesinin ise araçta 88.50 TL olduğunu açıklayalım.

Aracın yakıt depo hacmi ise 47 litrelik bir akaryakıt almaktadır. Ancak araçta LPG tankı bulunuyorsa bu tankın hacmine göre değişkenlik göstermektedir. 10 Bin Liralık arabalar arasında bu markanın olduğunu siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

10bin TL'lik Renault R11


3- Skoda Forman 1.3 GLX

Ülkemizde çok fazla tercih edilmeyen bir marka olan Skoda markasında 10bin TL’lik arabalar arasında yeri bulunmaktadır.

1993 yılları ile 1994 yılları arasında sadece 2 senelik bir seri üretimi yapılan Forman modelinin segment olarak C segment kategorisinde bir araç olduğunu belirtelim. Benzinli motor seçeneği ile satışa sunulan bu aracın 4 silindir özelliği bulunmaktadır.

Motor gücü olarak bu aracın 57 beygir kapasitesinde motor gücü bulunmaktadır. Önden çekiş ve 5 ileri vites teknolojisi kullanılan bu aracın yıllık MTV ödemesinin ise sadece 45 TL olduğunu belirtelim.

Motor hacmi olarak ise 1289 CC’lik hacmi bulunan bu aracın yakıt tüketimi konusunda şehir içinde ortalama 9,4 litrelik, şehir dışında ise 6,2 litrelik bir tüketimi bulunmaktadır. Bu aracın lastik boyutlarının ise 165/70 R13 olduğunun da altını çizmek istiyoruz. 10 Bin TL’ye araba tavsiyesi olarak sizlere bu aracı önerebiliriz.

10bin liralık Skoda Forman


4- Lada Samara 1.5 1500

Lada markasının ülkemizde en çok tutulan modelleri arasında Samara modeli ilk sıralarda gelmektedir. Özellikle binek araç kategorisinde karşımıza çıkan bu aracın C segment kategorisinde üretimi yapılmıştır. Lada firmasının 1988 yılları ile 1995 yılları arasında 8 yıllık bir seri üretim yaptığı bu aracın son derece başarılı olduğunu belirtelim.

10 Bin TL’ye alınacak arabalar arasında da Lada Markasının bu aracının aklınızda bulunması gerekmektedir.

Aracın teknik özelliklerine bakacak olduğumuz zaman ise binek araç kategorisinde yer alması aracın bu kadar fazla tutulmasına neden olmaktadır. Motor gücü olarak 68 HP kapasitesinde olan aracın, aynı zamanda manuel 5 ileri vites olduğunu ve önden çekiş özelliğine sahip olduğunu belirtelim. 100 KM hıza ulaşma süresinin ise ortalama olarak 15 saniye civarında olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Azami hız olarak ise bu modelin 150 KM hıza ulaştığını belirtelim. Toplam yıllık MTV ödemesi olarak ise aracın 88,50 TL ödemesi bulunmaktadır. Motor hacmi 1499 CC olan aracın tork kapasitesinin ise 110 NM olması aracın başarılı bir performans göstereceğini bizlere göstermektedir.

Ortalama yakıt tüketimi konusunda ise iyi bakılmış bir Lada Samara 1500 modelinin şehir içinde 9,6 litrelik tüketimi, şehir dışında ise 5,5 litrelik tüketimi bulunmaktadır. Ancak alacağınız araçların genellikle LPG takılmış olması bu aracın daha düşük bir tüketim yapacağını bizlere göstermektedir.

Lada Samara 10 bin TL'ye alınacak araç tavsiyesi


5- Tofaş – Doğan 1.6L

Ülkemizde en çok tercih edilen 10 bin liralık arabalar arasında Tofaş markasına ait araçların olduğunu belirtelim. Özellikle de düşük gelir seviyesi bulunan kişilerin tercih ettiği bu aracın merak ettiğiniz özelliklerine hep birlikte bakalım.

Aracın binek bir araç olduğunu ve sedan 4 kapı özeliğinin bulunduğunu belirtelim. 1981 yılları ile 1999 yılları arasında çok uzun bir süre seri üretimi yapılan bu aracın motor gücünün ise 83 beygir kapasitesinde olduğunu açıklayalım. Arkadan itiş özelliği bulunan araçta 5 ileri vites özelliği de bulunmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak ise aracın 88,50 TL değerinde 2 dönemlik MTV ödemesi bulunmaktadır. Motor hacmi olarak aracın 1581 CC’lik hacmi bulunurken maksimum güç olarak 83 beygir kapasitesinde olması aracın aslında yaşına göre iyi bir performans göstereceğini bizlere göstermektedir. Tork seviyesinin ise araçta 131 olduğunun da altını çizmek istiyoruz.

10.000 TL'lik Tofaş Doğan


6- Renault Clio 1.8 RSI

Renault firmasının en çok tercih edilen B segment araçları listesinde Clio modeli yer almaktadır. 10 Bin TL’ye alınacak arabalar listesinde kendisine yer bulan Clio modelinin bu aracının teknik özellikleri hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.

Firmanın B segment kategorisinde üretimini yapmış olduğu bu aracın benzin motor seçeneğine sahip ve 4 silindir özelliği ile olduğunu belirtelim. 1996 yılları ile 1997 yılları arasında 2 yıllık bir seri üretimi bulunan aracın 107 beygir motor kapasitesi bulunmaktadır. Önden çekiş özelliği bulunan aracın aynı zamanda 5 ileri manuel vites özelliği de bulunmaktadır. Aracın 0 KM’den 100 KM hıza çıkış süresinin ise 8,9 saniye olduğunu belirtelim. Azami sürat ise aracın 195 KM hıza ulaştığını göstermektedir. Yıllık MTV ödemesi olarak ise aracın 144 TL ödemesi bulunmaktadır.

Maksimum güç olarak aracın 107 beygir gücünde olduğunu ve maksimum tork seviyesinin ise 150 NM olduğunu belirtelim.

Yakıt tüketimi konusunda ise şehir içinde 8,7 litrelik tüketimi bulunan bu aracın şehir dışı tüketiminin de yaşına göre başarılı olduğunu ve sadece 6,3 litre olduğunu belirtelim.

10 bin liralık Clio 1.8 RSI


7- Renault R9

1993 yılları arasında oldukça fazla tutulan R9 modelinde 10 bin TL’lik arabalar arasında kendisine yer bulmaktadır. 1,4 Spring modelinin benzinli bir motor seçeneğine sahip olduğunu ancak bu aracı kullananların genellikle LPG uyumlu bir şekilde aracı kullandıklarını da belirtmek istiyoruz. Aracın önden çekiş özelliğinin bulunduğunu ve motor hacminin 1399 CC kapasitesinde olduğunu da siz değerli okurlarımız ile paylaşmak istiyoruz.

10.000 TL’ye alınabilecek araçlar arasında sizlere alınması muhtemel araçları yukarıda sıraladık. Aklınıza takılan diğer sorularınız için bizlerle yorumlar üzerinden iletişime geçebilir ve buradan dilediğiniz zaman bilgi alma şansını yakalayabilirsiniz.

 

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -