12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAile Arabaları2018'in En Güvenli 5 Araba Modeli

2018’in En Güvenli 5 Araba Modeli

2018’in En Güvenli 5 Araba Modeli | Tüm Detaylar Bu Yazıda..

 

EN GÜVENLİ 5 AİLE ARABASI 

Euro NCAP yani Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı’nın 2018 verilerine göre En Güvenli 5 Aile Arabası belirledi. Şirket bildiğimiz gibi araba modellerini güvenlik testlerinden geçip her birinde güven açısından değer biçiyor. Euro NCAP’ın 2018 yılında ki istatistiklere dayanarak belirlediği En Güvenli 10 Aile Arabasını sizlerle beraber daha yakından bakalım.

Euro NCAP araçları 4 kriter üzerine değerlendiriyor ;

 +  Yetişkin Yolcu

 +  Çocuk Yolcu

 +  Zarar Görebilecek Yol Kullanıcıları

 +  Güvenlik Yardımcıları

Araçlara geçmeden önce aşağıdaki araçların hepsi güvenlik testlerinden 5 yıldız almayı başarmış araçlardır. 5 yıldızın anlamı kısaca ‘Çarpışma korumasına yönelik en iyi performans’ ve ‘Çarpışmadan kaçınma ekipmanı ile iyi seviyede donatılmış’ demektir.


1- Mercedes Benz A-180

Mercedes serisinin en çok tutulan araçlarından A-180 kısaca 5 kapılı 1445 kg ağırlığında ve ‘Küçük Aile’ sınıfına giren bir modeldir. Araç 10 araçlık listenin en başında yer alıyor. Bunun nedeni A-180’nin yukarıda bahsettiğimiz 4 kriterin ortalamasının en yüksek puana sahip olması. Tam aile aracı diyemeyeceğimiz A-180’in diğer 4 araca göre biraz daha küçük iç hacmi bulunuyor.

 +  Yetişkin Yolcu kriterinden    96   puan alan A-180, aracın ön tarafında oturan 2 kişi açısından en güvenli araçların üst sıralarında yer alıyor.

 +  Çocuk Yolcu kriterinden   91   puan almayı başarmış. 6 – 10 yaş çocuklarını baz alan çarpışma test performanslarında oldukça harika sonuçlar çıkarmış.

 +  Yaya kriterinden   92   puan alarak bu alanda en iyi puanı almış araç olmuş. Olası bir aracın yayaya çarpması durumunda yayanın en az zarar göreceği model A-180 olarak belirlenmiş. Aracın Otomatik Fren Fonksiyonu özelliği en önemli nedenlerinden birisi.

 +  Güvenlik Yardımcıları kriterinden ise   75   puan almış A-180. Şerit desteği, Emniyet kemeri hatırlatıcısı, Hız yardımcısı aracın özelliklerinden bazıları.

 


2- Lexus ES

Lexux ES bilenler veya binenler için gerçekten çok konforlu ve çok geniş bir araçtır. Tam 1740 kg olan Lexus ES ‘Büyük Aile’ sınıfına giren bir model. Gelin aldığı puanlara yakından bakalım.

 +  Yetişkin Yolcu kriterinden   91   puan alan Lexus ES, öndeki iki kişi için çok güvenli bir araç olduğunu kanıtlıyor. Sedan aracın ön tarafından aldığı darbelere karşı verdiği tepki üst düzeyde denebilir.

 +  Çocuk Yolcu kriterinden   87   puan almayı başarmış. Yine 6 – 10 yaş çocuklarını baz alan çarpışma test performanslarında güzel sonuçlar almış.

 +  Yaya kriterinden   90   puan alarak bu alanda en iyi araçlardan olmayı başarmış. Yayalar için önemli bir kriter. Ve Lexus ES bu kriterde yüz güldüren bir sonuç almış. Bu araçta da Otomatik Fren Fonksiyonu bulunmakta.

 +  Güvenlik Yardımcıları kriterinden ise   77   puan almış Lexus ES. Şerit desteği, Emniyet kemeri hatırlatıcısı, Hız yardımcısı, yolcu algılama aracın özelliklerinden bazıları.

 


3- Audi Q3

Listenin 3. sırasında bulunan Audi Q3 Euro NCAP tarafından 5 yıldız ile ödüllendirilmiş. 5 kapılı 1646 kilogram ağırlığa sahip araç ‘Küçük SUV’ kategorisinde bulunuyor. Birçok aracı geride bırakıp üst sıralarda yer alan Q3 en güvenli araçlardan birisi olarak listeye üst sıralardan girmiş. Tipik bir geniş, SUV, aile aracı.

 +  Yetişkin Yolcu kriterinden   95   puan alan Audi Q3, bu kategoride ki en yüksek puan alan araçlardan birisi. Ön tarafta ki yolcular için oldukça güvenli bir model.

 +  Çocuk Yolcu kriterinden   86   puan almış ve 6 – 10 yaş çocuklarını baz alan çarpışma test performanslarında yüksek sonuçlar almış. Özellikle SUV olduğu için arkada oturan çocuklar için biraz daha güvenli diyebiliriz.

 +  Yaya kriterinden   76   puan almış. Yayalar için bu önemli bir kriter. Ve Audi Q3 çokta iyi sayılmasa da iyi bir sonuç almış diyebiliriz.

 +  Güvenlik Yardımcıları kriterinden ise   85   puan almış Audi Q3. Bu kategoride en yüksek puanı alan Q3’ün tek eksiği diz hava yastıkları.

 


4- Volvo XC40

En sağlam markalardan biri olarak bilinen Volvo XC40, listeye 4. sıradan girmiş. ‘Küçük SUV’ sınıfındaki XC40 1680 kilogram ağırlığında en sağlam SUV araçlarından birisi. Volvo’nun sağlamlığını ek güvenlik ekipmanları ile birleştirip oldukça güvenli bir aile aracı ortaya çıkarmışlar.Gayet ideal bir aile aracı denebilecek XC40’ın geniş iç hacmi çocuklu aileler için rahat hareket imkanı sağlıyor

 +  Yetişkin Yolcu kriterinden tam tamına   97   puan alan Audi Q3, bu kategoride ki en yüksek puan alan araç durumunda. Önde oturan yetişkin yolcular açısından değerlendirilen bu kriterden neredeyse tam puan almış Volvo XC40.

 +  Çocuk Yolcu kriterinden   87   puan almayı başarmış ve 6 – 10 yaş çocuklarını baz alan çarpışma test performanslarında yüksek sonuçlar almış. Volvo XC40 yine bu kriterde de en yüksek sonuçlardan birisi. Fakat arka yan göğüs hava yastığının olmaması önemli bir eksiklik denebilir.

 +  Yaya kriterinden   71   puan almış. Volvo gibi bir marka için yayalar açısından kötü bir puan olarak nitelendirilebilir. Özellikle sağ ve sol köşeleri yayalar için kritik önem taşıyan kısımları aracın.

 +  Güvenlik Yardımcıları kriterinden   76   puan almış Volvo XC40. Diğer kriterlerine göre yine düşük bir sonuç sayılabilir. Bunun nedeni olarakta yolcu ve arka diz hava yastığının bulunmaması olabilir.

 


5- Audi A6

4 kapılı sedan olan Audi A6 ‘Executive’ sınıfında yer alıyor. A6’nın konforunu anlatmaya gerek yok tabi fakat burada konumuz güvenlik. En güvenli aile arabaları listesine 5. sıradan giren A6 tam olarak 1686 kilogram ağırlığında bulunuyor. İçi oldukça geniş ve gayet uygun bir aile aracı diyebiliriz. Bakalım güvenlik testlerinden kaç puan almış.

 +  Yetişkin Yolcu kriterinden tam tamına   93   puan almış Audi A6. Aracın ön tarafı tipik sedanlar gibi oldukça uzun. Ve çarpışma testlerinde görüldüğü gibi yolcular açısından bunun büyük bir avantajı oluyor. Özellikle hatchback arabalar ile kıyaslayacak olursak sedan tipi araçlar bir seviye daha güvenli sayılabilir.

 +  Çocuk Yolcu kriterinden   85   puan almış ve 6 – 10 yaş çocuklarını baz alan çarpışma test performanslarında diğer 4 aracın gerisinde kalmış. Yapılan testlerde diğer 4 araç ile kıyaslayacak olursak çocuk yolcular açısından en düşük değerlere sahip araç Audi A6 olmuş.

 +  Yaya kriterinden   81   puan almış. Audi markasına yakışır bir puan almış. Yaya yolcuların güvenliği açısından az riskli bir araba olma ünvanını kazanmış bulunuyor A6.

 +  Güvenlik Yardımcıları kriterinden   76   puan alan Audi A6’nın eksikleri olarak sürücü ve yolcu diz hava yastığının olmaması göze çarpıyor. Onun haricinde şerit desteği, emniyet kemeri hatırlatıcısı ve hız yardımcısı gibi özellikleri bulunuyor.


*Yazıdaki araç verilerinin tümü Euro NCAP‘ın internet sitesinden alınmıştır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -