29.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil Rehberi4x2 Aracı 4x4 Yapmak

4×2 Aracı 4×4 Yapmak

4x2 aracı 4x4 yapmak mantıklı mıdır? 4x2 araçların özellikleri nelerdir? 4x4 araçların özellikleri nelerdir? Tüm bu sorulara sizler için yanıt verdik, keyifli okumalar dileriz!

4×2 Aracı 4×4 Yapmak Mümkün müdür?

Ülkemizde bulunan farklı çekiş güçlerine sahip olan araç modelleri arasında 4×2 ile 4×4 modelleri arasında kalan kullanıcılar için bu araç modellerinin detayları ve 4×2 aracı 4×4 yapmanın detaylarını siz değerli okurlarımıza buradan anlatmak istiyoruz.

4×2 Araçların Özellikleri

4×2 olarak üretimi yapılan araçların iki türünün bulunduğunu belirtelim. Bu araç modelleri arasında 4×2 olan araçlardan hem önden çekişli modeller ülkemizde yer alırken, hem de arkadan çekişli modellerinin yer aldığını belirtmek istiyoruz. Önden çekişli araçların arkadan çekişli 4×2 modellerine göre daha az yakıt tüketimi sarf etmesinden dolayı ülkemizde en çok tutulan araç modellerinin bunlar olduğunun da altını çizmek istiyoruz.

4×2 çekişli arkadan çekişli olan araçların ise önden çekişli modeller göre yakıt tüketimi konusunda biraz daha yüksek tüketim sarf etmesine rağmen sürüş keyfinin ve performans keyfinin son derece başarılı olduğunu bir kez daha açıklamak istiyoruz.

Arkadan çekişli olan 4×2 modellerinde yakıt tüketiminin artmasının nedeni hakkında bilgi verecek olduğumuz zaman ise, arkadan çekişli olan 4×2 modellerinde daha fazla parça kullanılması aracın daha ağır olmasına neden olmaktadır. Aracın çekiş gücü sırasında sürtünmenin daha fazla olacak olmasından dolayı da yakıt tüketiminin bu modellerde daha yüksek olması kaçınılmaz olacaktır.

Ancak sportif olarak geçen bu araçların performans olarak ise tatmin edici olduğunu belirtelim.

4×2 Önden Çekişli Araçlar

4×2 olarak geçen ve önden çekişli olan araçların arkadan çekişli modellere göre yakıt tüketimi konusunda daha az tüketim sarf ettiğini belirtelim. Bunun nedeni ise doğrudan gücün motordan alınıp arada ekstra parça bulunmadan ön tekerlere aks yardımı ile iletilmesidir.

Aynı zamanda ekstra olarak parçanın kullanılmaması da aracın yakıt olarak daha az tüketim sarf etmesine neden olduğundan dolayı yakıt konusuna takılanların bu araçları daha çok tercih ettiğini belirtelim.

4×4 Özellikleri

4×4 olan araçlarda motor özelliğinin önden veya arkadan çekiş sistemi diye bir sistem içerisinde bulunmadığını belirtelim. Burada bulunan 4 tekere gücün aynı anda iletilmesi aracın bu özelliğinin ortadan kalkmasına neden olmaktadır.

4×4 olan araç modellerinin yakıt tüketiminin 4×2 modellerine göre son derece fazla tüketim sarf ettiğini de belirtmek istiyoruz.

Bu yüzden de eğer yakıt konusunda daha uygun bir araç almak istiyorsanız, 4×4 araç yerine 4×2 araç alarak daha az yakıt tüketimi sarf eden araç ile yolunuza devam edebilirsiniz.

4×2 Aracı 4×4 Yapmak Mantıklı mıdır?

Günümüzde 4×2 aracı 4×4 yapmanın mümkün olduğunu ancak oldukça pahalı bir işlem olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz. Özellikle de aracın bazı mekanik bölümleri ile oynanacak olması ileriye dönük olarak bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden de 4×2 aracın 4×4 yapılması pek fazla önerilmemektedir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak istediğiniz zaman ustanızdan da bilgi alabilirsiniz. Ancak ustanız da sizlere bu konuda yapacağınız hamlenin mantıklı olmayacağını söyleyecektir. Özellikle de bu tarz bir işlem yapmak istediğiniz zaman elinizde bulunan 4×2 aracı satarak üstüne biraz daha para ekleyip 4×4 araç almak daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Zaten sonrasında oluşması muhtemel arızalarında sizleri zor durumda bırakacak olmasından dolayı bu hamleyi yapmanızı önermiyoruz.

Özellikle kış aylarında 4×2’den 4×4 geçirilen araçlarda teker kilitlenmesinin çok sık karşılaşılması bu sorunun başa çıkılmaz bir hal alacağını göstergesidir. Bu yüzden de bu hamleyi yapmayı kesinlikle sizlere önermiyoruz.

Bandrol Vergisini de Göz önünde Bulundurun!

Aynı zamanda 4×2 olan aracın 4×4 yapılması durumunda sizleri bekleyen bir diğer dezavantaj hakkında da bilgiler sunmak istiyoruz. Özellikle son yıllarda bazı kişilerin araçlarını 4×4 yaptırması durumunda karşılarına çıkan en büyük sorunların başında sadece mekanik arızalar gelmiyor.

Aynı zamanda aracınızı 4×4 yaptığınız zaman karşınıza çıkacak bir diğer sorunda aracınızın bandrol vergisi olacaktır.

Aracınızı 4×4 yaptığınız zaman bandrol vergisinin yaklaşık olarak 3 kat artacağını da bilmenizde yarar vardır. Bu yüzden de aracınızı 4×2 olarak kullanmaya devam etmek sizlere maddi olarak da ciddi bir yükten kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kanun maddesi olarak ise 5035 sayılı kanuna dayanan bu çerçevede aracınızın 4×4 olması durumunda çok ciddi bir ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

4×2 Olarak Geçen Araçlardan Bazıları

  1. Mazda CX-3
  2. FİAT 500X
  3. Opel Crossland X
  4. Citroen C4 Cactus
  5. Jeep Renegade
  6. Peuegot 2008
  7. Nissan Juke
  8. Opel Mokka X
  9. Renault Captur
  10. Suzuki Vitara

Bu yukarıda belirttiğimiz araçların 4×2 özelliğinde olduğunu ve SUV marka araçlar olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu araçların da 4×4 özelliğe kavuşma özelliğinin bulunmasına rağmen yapılacak olan işlemlerin çok yüksek olması sizlerin hem daha fazla ücret ödemek zorunda kalacağını gösterecek hem de bu araçların mekanik olarak bazı aksamlarında ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalacağınızın göstergesi olacaktır.

Bu yüzden de kararı yine sizlere bırakmayı tercih ediyoruz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -