26.6 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiA Sınıfı Ehliyet Hakkında Detaylı Rehber

A Sınıfı Ehliyet Hakkında Detaylı Rehber

A Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

A sınıfı ehliyeti almanız için tüm ehliyet alımlarında yapılması gereken bazı şeyleri tamamlamanız lazım öncelikle. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekecek olursak;

  • Sürücü kursuna kaydın yapılması
  • Tüm kurs ve harç ücretlerinin yatırılması
  • Sürücü kursu eğitimlerine katılınması
  • Ehliyet sınavlarına girilmesi

olarak açıklayabiliriz. Aslında çok basit gözüken bu adımları gerçekleştirmesi de bir o kadar zordur. Özellikle sınav süreci zorlu bir süreç olacaktır.

A sınıfı ehliyetinin alınması için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları ve gereklilikleri aşağıdaki alt başlıklarımızda detaylı olarak açıklamaya çalıştık.

A Sınıfı Ehliyet Şartları Nelerdir?

A sınıfı ehliyeti almak için çok zorlu şartlar yok elbette. A sınıfı ehliyet almak istiyorsanız istenen yaş kriterlerini yerine getirmeniz gerekiyor ki bu yaş kriterlerinden bir alt başlıkta detaylıca bahsettik. Ayrıca genel bir sağlık sorununuzun olmaması ve en az ilkokul mezunu olmanız gerekiyor.

Son olarak herhangi bir sabıka kaydınızın olmaması gerekiyor. Bunların haricinde A sınıfı ehliyetini almanın herhangi bir şartı bulunmuyor.

Ayrıca A sınıfı bir ehliyete sahipseniz bu ehliyeti 10 yılda bir yenilemek zorundasınız. Yenilerken sadece yeniden sağlık raporu almanız yeterli olacaktır. Herhangi bir sınava girmeniz veya herhangi bir harç ödemesi yapmanız kesinlikle gerekmez.

A Sınıfı Ehliyet Yaşı Kaçtır?

Eğer sizde A sınıfı ehliyet yaşının kaç olduğunu merak ediyorsanız doğru yere gelmişsiniz demektir. Diğer ehliyetlerde olduğu gibi A sınıfı ehliyeti almak içinde bir yaş sınırı bulunuyor. Eğer sizde A sınıfı ehliyet sahibi olmak istiyorsanız önünüzde iki farklı seçenek bulunuyor.

İlki 2 yıldır A2 ehliyetine sahipseniz 20 yaşını doldurmanız yeterli oluyor A sınıfı ehliyet için. Fakat A2 sınıfı ehliyetiniz yok ise A sınıfı ehliyetini almak için en az 24 yaşında olmanız gerekiyor.

A Sınıfı Ehliyet Ne Kullanır?

A sınıfı motor ehliyetini aldığınız zaman kullanacağınız araçları şöyle açıklayalım; Öncelikle A sınıfı ehliyetini aldığınız zaman aynı zamanda M sınıfıA1 sınıfıA2 sınıfı ehliyetlerinin kapsadığı tüm araçları sürme yetkisine sahip olabiliyorsunuz. Sepetli yada sepetsiz tüm iki tekerlekli araçları sürebilirsiniz.

Aynı zamanda A sınıfı ehliyet 15 KW ve üzeri üç tekerlerki motosikletler için ve son olarakta ortalama 500 cc ve üzeri motorları kapsar. A sınıfı ehliyet ne kullanır sorusunun cevabı kısaca budur.

A Sınıfı Ehliyet Ücreti Ne Kadar?

A sınıfı ehliyet ücreti diğer ehliyet sınıflarında olduğu gibi sürücü kurslarına göre değişkenlik gösterilebilir. Fakat yaptığımız kısa bir araştırmadan sonra A sınıfı ehliyet ücretinin ortalama 1750 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi masraflar sadece bununla kalmıyor. Ehliyet kart masrafı yaklaşık 200 Tl tutuyor. Bunun yanında da Maliye harcı da aynı şekilde 200 TL civarında bir rakama denk geliyor.

Yani kısacası A sınıfı ehliyet ücreti toplamda  2.250 TL civarı bir rakama alınabiliyor.

A1 Ehliyet Nedir?

A1 sınıfı ehliyete sahip olan kişiler yeni çıkan yasaya bakacak olursak; Motor gücü 125 cc’yi geçmeyen, motor gücü 11 kilowattı geçmeyen iki tekerlekli motosikletler ve motor gücü 15 kilowattı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanma yetkisine sahiptirler.

A1 sınıfı ehliyetini almak için en az 16 yaşında olunması gerekmektedir.

A2 Ehliyet Nedir?

A2 sınıfı ehliyete sahip kişiler yeni çıkan yasaya göre; motor gücü 35 kilowattı geçmeyen iki tekerlekli motosikletler, sepetli veya sepetsiz motosikletler ve motor gücü 15 kilowattı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanma yetkisine sahiptirler.

A2 ehliyet sahibi olan kişiler aynı zamanda M sınıfı ve A1 sınıflarında bulunan tüm araçları kullanma yetkisine sahip olurlar. Son olarak A2 ehliyetini almak için en az 18 yaşını doldurmak gerekmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -