29.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaMuayeneAbart Egzoz Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Abart Egzoz Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Abart Egzoz Muayeneden Geçer mi?

Araçlara mevcut egzoz sesini değiştirmek, performansta artış sağlamak ve mevcut görünümü değiştirmek adına egzoz değişimi yapılabilmektedir. Yapılan bu değişiklikler neredeyse tamamı 2021 yasalarına göre muayeneden geçmek için engel teşkil etmektedir. Muayene sırasında aracın katalitik konvertöre sahip oluşu, egzoz susturucusunun orijinalliği ve egzoz şekli kontrol edilmektedir.

Susturucu ve egzoz şekli değişikliğinin muayeneden geçebilmesi mümkünken katalizör iptalinin muayeneden geçme durumu söz konusu değildir. Bunun yanında katalizör iptalinin çevreye verdiği zarar sebebiyle yanlış olduğunu hatırlatmak isteriz.

Egzoz susturucusunun ve egzoz tasarımının 43R ve TUV onaylı parçalarla değiştirilmesine TUVTÜRK tarafından izin verilmektedir.

Planladığınız egzoz değişikliği için kullanılacak parçaların 43R ve TÜV onayına sahip olduğunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Onay kodları egzoz parçaları üzerine soğuk baskıyla işaretlenmiştir. Onaysız parça kullanan sürücülerin muayene sırasında orijinal parçalarını tekrar temin etmeleri gerekmektedir.


Abart Egzoz Kullanmanın Cezası Var mı?

Orijinal dışı ve onaysız tüm egzoz çeşitlerinde olduğu gibi abart egzoz kullanımında da cezai yaptırım söz konusudur. Trafik denetlemelerinde tolerans tanınmaksızın ilgili egzoz kullanıcılarına para cezası uygulanmaktadır. Abart egzozun yanında katalizör sistemi iptal edilmiş, susturucu sistemi ve egzoz tasarımı onaysız parçalarla değiştirilmiş egzozlar içinde para cezası söz konusudur.

Günlük araçlarda atmosfere verilen zararlı gazların yanında gürültü kirliliği oluşturması sebebiyle abart egzoz kullanımı tavsiye edilmemektedir.


Abart Egzoz Nedir?

Abart egzoz, tahliye edilen gazların çıkış basıncının ve yönünün değiştirilmesiyle daha yoğun ve tok ses elde edilmesini sağlayan egzoz sistemidir. Egzoz sistemine uygulanan susturucu ve katalizör sistemi değişikliğiyle elde edilir. Performans / Pist araçlarında tatmin edici, ilgi uyandırıcı ses elde edilebilmesi, egzoz gazlarının tahliyesinin kolaylaştırılmasıyla çekiş gücünün arttırılması amacıyla kullanılır.

Katalizör sisteminde yapılan değişiklikler egzoz gazının daha rahat tahliye edilmesine, pistonlar üzerindeki ters basıncın azalmasına imkan verdiği için tercih edilmektedir. Devreye girmesi ve iptal edilmesi elektronik kumandayla kabin içerisinden kontrol edilebilen çeşitleri bulunur.

Katalizör sistemi egzoz gazındaki zararlı gazların daha az zararlı gazlara dönüştürülmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla oluşabilecek çevre kirliliğine ve gürültü kirliliğine sebebiyle tamamen iptal edilmesi önerilmemektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -