23.6 C
İstanbul
Cumartesi, Ağustos 13, 2022
Ana SayfaMuayeneABS Lambası Yanan Araç Muayeneden Geçer mi?

ABS Lambası Yanan Araç Muayeneden Geçer mi?

Araç sahibiyseniz, kontağı açtığınız anda gösterge panelinizde birçok uyarı lambasının yandığını görürsünüz. Yanan uyarı lambaları, aracın içerisinde yer alan sistemleri temsil eder. Aracı çalıştırdığınız zaman ise bu ışıkların sönmesi gerekir.

Peki sönmüyorsa ya da siz seyir halindeyken yandıysa ? Bu durumda aracınızda bir problem olduğunu düşünebilirsiniz. En sık karşılaşılan ise ABS Lambasının yanması durumudur. Lamba neden yanıyor ya da nasıl söndürülür detaylarına geçeceğiz ancak merak edilen bir soruyu açıklayarak başlamak istiyoruz. ABS Lambası Yanan Araç Muayeneden Geçer mi? Bunun için sürücülerin neler yapması gerekiyor?

AB lambasının yanması, güvenlik sisteminde bir hata olduğunu işaret eder. Frenleme sorunlarının yaşanmasına ve aracın ABS sisteminin zaman zaman devre dışı kalmasına kadar varacak sorunlarla karşı karşıya geline bildiği için ABS Lambası Yanan Araç Muayeneden geçemez. Mutlaka sürücülerin bu konuda önlemlerini alması gerekir. ABS Lambası Yanan Araç Muayeneden Geçer mi ? sorusuna cevap verdikten sonra yapılacaklara bakalım.

ABS SİSTEMİ VE ARIZALARI NELERDİR


ABS Lambası Neden Yanar?

Gelelim merak edilen bir başka kısma. ABS Lambası Neden Yanar? Sorunun çok çeşitli cevabı var. Başta iki kısma bakmak gerekiyor. Gerçekten aracın kilitlenmeyi önleyici fren sisteminde bir sorun mu var yoksa lamba kısmında bir sorun mu var. Lambanızı kontrol ettirmenize karşın bu kısımda bir sorun yoksa, uyarı lambasının yanmasının nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Hatalı olarak kontrol ünitesi
  • Hız sensörü kısmında sorun yaşanması ya da bağlantıları kısmında herhangi bir sorun yaşanması.
  • Fren sıvısının ciddi derecede azalması 
  • Solenoit arıza durumu
  • Frenlerde yaşanan arızalar.

Bunlar ABS ışığının yanmasına ana neden olarak gösterilebilir. Tabii ki bunlar dışında da problemler yaşayabilirsiniz.


ABS Lambası Nasıl Söndürülür?

Merak edilen bir diğer kısım ise ABS Lambası Nasıl Söndürülür ? sorusunun cevabı. Bu konuda biraz fazla yanlış bilgi var. Bir kere öncelikle arıza durumunu değerlendirmek gerekiyor. Aracınızı ilk çalıştırdığınız zaman bu kontroller başlar. Eğer aracı ilk çalıştırdığınız zaman ışık yanıyor ve sonrasında ışık sönüyorsa sorun yok demektir. Eğer aracı çalıştığınızda ışık hiç yanmıyorsa da bu durumda ışığın ampullerinin kontrol edilmesi gerekir.

Araç sürücü sırasında ışık birden yanmışsa, bu durumda ışığı söndürmek için uğraşmayın. Eğer fren pedalı çalışıyorsa, herhangi bir şekilde panik yapmadan aracınızı en yakın servis merkezine götürmeniz gerekir. Kendi kendinize bakım yaparak ışığı söndürmeyi beklemeyin.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -