29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiABS Nedir? Ne İşe Yarar?

ABS Nedir? Ne İşe Yarar?

ABS, otomobil teknolojilerinde çok uzun bir süredir yer alan teknolojiler arasında geliyor. Özellikle yeni nesil araçlarda ABS sistemlerinin bir hayli öne çıktığını görüyoruz. Peki, ABS nedir? Nasıl kullanılır? Sistemin kullanımı hakkında detaylar neler?


ABS Fren Sistemi Nedir?

İlk olarak söz konusu fren sisteminin detaylarından söz etmek gerekiyor. ABS Fren Sistemi; Anti-lock Braking System olarak açılıma sahip olan, kilitlenme karşıtı fren sistemidir. Söz konusu sistem sayesinde, yüksek süratlerde ya da ani frenlerde tekerlerin kilitlenmesinin önüne geçilir. Bu şekilde fren sırasında da kontrol kaybı yaşanmaz. Bu şekilde güvenli durma mesafesinin elde edilmesi sağlanır.

ASR Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?


ABS Fren Sistemi Ne İşe Yarar?

Aslında bu sorunun cevabına geçmeden önce, ABS sisteminin tam olarak ne olduğunu anlamak gerekiyor.  ABS sistemiyle, aracın ani fren durumlarında ya da yüksek süratte yapılan frenlerinde kitlenmesinin önüne geçiliyor. Kısacası sürücüler tekerler kitlenmediği için genel olarak araç kontrolünü de kaybetmemiş oluyor.

Fren sisteminin kilitlenmesinin engellendiği gibi fren mesafesinin de kısaldığını görmek mümkün olur. Tüm bunların aracın kontrolünün kaybedilmesinin önüne geçilmesi konusunda önemli adımlardır ve herhangi bir kaza anında sürücülerin ekstra olarak önlem alması sağlanmış olur.

ABS bulunmayan araçlara oranla fren mesafesinde de gözle görülür bir azalma söz konusu olacaktır. Kullanılan sistemlere göre bu kısımda değişiklikler olabilir.


ABS Nasıl Çalışır?

ABS, otomatik bir sistem olarak bilinmektedir. Sistemin kullanımı sırasında ani fren durumu ve sert fren durumu değerlendirilir. Frene ani olarak bastığınız zaman ya da sert bir şekilde bastığınız zaman, otomatik olarak ABS devreye girer. Dilerseniz bundan sonraki aşama için “ ABS Nasıl Çalışır ? ” sorusuna yanıt arayalım.

Frene sert bastığınız da ya da ani olarak baskı uyguladığınız da sistem devreye girer ve tekerlere uygulanan fren basınçlarında düzenleme yapılır. Bu basınç düzenlemesi sayesinde, tekerlerin kilitlenmesi önlenecektir.

4 tekerin de basıncı için ayrı ayrı düzenleme yapılmaktadır. Bir yandan darbeli olarak frenleme yapılmasına izin verilir bir yandan ise sürücülerin yön kontrollerini kaybetmelerinin önüne geçilir. Güvenlik bir kademe daha artırılmış olur.


ABS’nin Çalıştığı Nasıl Anlaşılır?

ABS fren sisteminde, freni uyguladığınız zaman değişikliği hissedebilirsiniz. Genelde sürücülerin frene sert basması durumunda, mekanik bir titreşim hissedileceği gibi, fren pedalında da değişiklik hissedilecektir. Gözle görülür bir fark oluşur ve sürücülerin bu farkı anlaması mümkündür.


ABS Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Aracın özellikleri içerisinde ABS varsa, mutlaka gösterge panelinde buna yönelik bir ışık olduğunu göreceksiniz. Aracınızın kontağını açtığınız zaman, gösterge paneli içerisinde ABS ışığının yer aldığını göreceksiniz.

Bunun dışında araç sıfırsa ya da aracın kitapçıkları duruyorsa, kitapçıklar içerisinde de ABS sisteminin var olup olmadığı hakkında bilgi alınabilir. Diğer durumda sürücüler araç modeliyle araştırma yapabilirler.


ABS Nasıl Kontrol Edilir?

Burada yine gösterge panellerini takip etmek gereklidir. Eğer aracınızın ABS sisteminde bir sorun varsa, bu durumda aracınızın gösterge panelinde ABS uyarı ışığının yandığını görürsünüz. Direk olarak ABS uyarı ışığı yanmasa bile, fren ikaz ışıklarının yandığını da görmek mümkün olabilir. Bu kısımda düzenli bakımların yapılması önemli.


ABS’nin Avantajları Nelerdir?

Gelelim bir başka noktaya. Aslında başta beri ufak tefek avantajlardan söz ettik. Dilerseniz, ABS’nin Avantajları Nelerdir ? Nasıl artılar sunulur ? Bunları madde madde inceleyelim.

  • Aracın fren mesafesinin kısalması sağlanır.
  • Fren yapıldığı sırada, kontrolün kaybedilmesinin önüne geçilir
  • Tekerlerin kitlenmesinin önüne geçilir.
  • Sürücüye manevra zamanı bırakılır.
  • Aracın tekerlerine bağımsız olarak fren uygulanacağı için, güvenli duruş için imkan sunulur.

Genel olarak sistemin bize sağladığı avantajların bunlar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Güvenli sürüş için zorunlu tutulmaya başlayan teknolojilerden birinden söz ettiğimizi belirtelim.


ABS’li Araçlarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tabii ki her sistemde olduğu gibi ABS’li araç sistemlerinde de önem arz eden belli noktalar vardır. Bu noktalara dikkat etmek, hem araç için ABS sisteminin arızalarının önüne geçilmesini sağlar hem de ABS sisteminin devreye girdiği durumlarda en iyi şekilde yönetim sunulması sağlanır. Dilerseniz direk olarak ABS’li Araçlarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar üzerinden gidelim.

  • İlk olarak aracın yönlendirilmesi sırasında herhangi bir sorun olmaması adına, sürücünün ABS devreye girdikten sonra frene aynı şekilde basmaya devam etmesi gerektiğini belirtelim.
  • Fren pedalında pompalama yapılması doğru değildir. En azından ABS devreden çıkana kadar.
  • Frene bastığınız zaman, fren üzerinde sertlik hissetseniz dahi, ayağınızı fren üzerinden çekmemeniz gerekiyor.
  • Güvenli bir şekilde aracı durdurana kadar frene basıncını çok fazla azaltmamanız gerekli.

Dikkat edilecek noktalar, güvenli bir sürüş için oldukça önemli. Özellikle frenleme esnasında, güvenli sürüş için çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir kısımdan söz ediyoruz.


ABS Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu kısımdan yukarıda söz etmiştik. Detaylara inerek  ABS Arızası Nasıl Anlaşılır? ” sorusuna cevap aramaya çalışalım. Burada bilmeniz gereken nokta, aracın gösterge sistemi. Muhtemelen ABS kullanılan bir araçta ABS göstergesi bulunacaktır.

Gösterge panelinde seyir halindeyken ya da aracı çalıştırmanızın ardından, ABS ışığının yandığını görürseniz, bu durumda arızadan şüphelenebilirsiniz. Aracın arıza lambasının yanması dışında, frenleme sisteminde ABS’nin devreye girmediğini de hissedebilirsiniz. Bu durumda da sistemin kontrol ettirmeniz de yarar var.


ABS Arızası Nasıl Düzeltilir?

Sistemde yaşanan bir arıza durumunun olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Bazen gösterge panelinde ABS uyarı ışığı yansa da bu gösterge panelinde yaşlanan bir sorun nedeniyle olabilir. Bu durumda da aracın stop edilip yeninden çalıştırılması gerekir.

Gösterge panelinde ışık yanmıyorsa , sorun olmadığını söyleyebiliriz. Fakat yine ışık yanıyorsa, mutlaka aracınızı yetkin bir servise götürmeniz gerekecek. Sürücülerin kendi başlarına düzeltebilecekleri bir arıza durumundan söz etmiyoruz. Fren sisteminde yaşanan bir arıza olduğu için de önemli bir konu olarak gösterebiliriz. Bu nedenle mutlaka araçlarınızda arıza olduğunu düşünüyorsanız, bir servise başvuru yapın.


ABS Saniyede Kaç Kere Vurur?

Yazımızı bitirmeden önde bir konuda daha bilgi verelim. En çok merak edilen kısımlardan birisi de “ ABS Saniyede Kaç Kere Vurur? ” sorusu.

ABS sistemleri genelde, 1/18 sistemiyle çalışır. Yani 1 saniye içerisinde fren 18 defa pompalanır. Bu şekilde sürücülerin kontrollerini kaybetmeden aracı durdurmaları ya da engellerden kaçmaları sağlanır. Tabii ki bu süre içerisinde tüm vuruşları doğrudan fren pedalında hissetmeniz pek mümkün değil.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -