24 C
İstanbul
Cuma, Eylül 17, 2021
No menu items!

ABS Sistemi Nedir? ABS Arızaları Nelerdir?

Popüler Yazılar

ABS Sistemi Nedir ve ABS Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

ABS sistemi (Anti-lock Braking System) aracın ani fren esnasında kontrolünü kaybetmemesini sağlayan hayati bir aktif güvenlik ekipmanıdır. Gelin hep birlikte sistem içeriğini ve muhtemel arıza sebeplerini inceleyelim.


ABS Sistemi Nedir ?

ABS sistemi tekerin hareketini sürekli olarak kontrol ederek sentrom halinde çalışmayı engelleyen durumları tolere etmekle görevlidir. Ani fren durumunda fren disklerine uygulanan basınç lastik ile yol arasındaki sürtünme katsayısını geçtiği takdirde frenlenen tekerlekler kaymaya başlayacaktır. Kayma esnasında aracın kontrolü kaybedileceği gibi durma mesafesi de artacaktır.

ABS sistemi sürekli olarak tekerleklerin hareketini ve fren basıncını kontrol eder, tekerlerin kaymasına sebep olabilecek basınçta fren gücü uygulandığında disklerin serbest bırakılmasını, ardından tekrar baskı uygulanmasını sağlar. Temel çalışma prensibi fren gücünün sürekli uygulanarak tekerin kaydırılması yerine frenin bas-çek mantığıyla uygulanmasıdır. Ani fren durumunda abs sistemi devreye girdiği takdirde fren balataları, fren disklerine saniyede 32 kere bastırılıp geri çekilmektedir.

Böylelikle direksiyon kontrolü kaybedilmeyeceği gibi, kaygan zeminlerde fren performansı arttırılmaktadır. Saniyede 32 kere uygulanıp geri çekilen baskı, uyum içinde çalışan frekans sinyalleriyle sağlandığı için sinyal karıştırıcı bulunmayan eski tip araçlarda yolculuk sırasında elektronik aletlerin kapatılması gerekmektedir. Böylesine hassas çalışan ve hayati öneme sahip olan ABS sisteminin olası arızalarını inceleyelim.


ABS Sistemi Arızaları

Sistemde meydana gelebilecek arızaların tamamı gösterge panelindeki ABS uyarısı sayesinde anlaşılabilmektedir. Arızaya sebep olabilecek sistemler şu şekildedir.

  • Sensörler
  • Soketler
  • Mekanik arızalar

Sensörler : Aracın tüm tekerlerinde bulunan hız sensörleri toplanan verileri modüle ileterek aracın kayma miktarının hesaplanmasını sağlar. Olası arıza durumunda tekerin kayma miktarının yanlış hesaplanması, eksik ya da aşırı frenlemeye sebep olacağı için aracın tehlikeli boyutta savrulmasına yol açacaktır. Sistemdeki diğer tüm arızalar gibi bu sensör arızası durumunda da gösterge panelinde kesinlikle uyarı verilecektir.

Soketler : ABS modül soketlerinde meydana gelebilecek oksitlenme, sistemin çalışmasını aksatabilmektedir. En sık karşılaşılan ve en az maliyetli arıza olduğundan dolayı ilk kontrol edilmesi gereken noktadır. Tüm soketlerin çıkarılıp balata spreyi ile temizlenmesi durumunda çözülebilmektedir.

Mekanik Arızalar : Fren mekanizmasındaki alışılagelmiş problemler de ABS uyarısının verilmesine sebep olabilmektedir. Bunlar hidrolik yağ seviyesinin normal dışında olması, fren sistemi içinde hava birikmesi, balataların merkezi konumu olabilmektedir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -