22.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneAçık Hava Filtresi Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Açık Hava Filtresi Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Açık Hava Filtresi Muayeneden Geçer mi?

Hava filtresi modifikasyonu trafik güvenliğinin ve egzoz emisyonlarının etkilenmemesi sebebiyle TÜVTÜRK tarafından izin verilen restorasyonlar arasında yer almaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır.

Açık hava filtreleri, yapıları ve hava emiş güçleri sebebiyle standart hava filtrelerine göre gürültülü çalışan ekipmanlardır. Bu sebeple kullanılan filtre cinsinin yüksek gürültüyle çalışıyor oluşu muayene geçişi için engel teşkil edebilmektedir.

Kullanılan açık hava filtresi ses düzeyi konusunda TÜVTÜRK mevzuatlarını ihlal etmese dahi, aracın orijinal hava filtresi kutusunun boş olması sebebiyle araç hafif kusurlu olarak kabul edilecektir.

Hafif kusur raporunun muayene geçişinde engel teşkil etmesi söz konusu olmadığından açık hava filtrelerinin muayeneden geçtiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Açık Hava Filtresinin Cezası Var mı?

Açık hava filtresi kullanımının TÜVTÜRK tarafından ağır kusur kabul edilmemesi sebebiyle trafik denetlemelerinde yalnızca açık hava filtresi kullanımı dolayısıyla cezai işlem uygulanması söz konusu değildir.

Fakat açık hava filtresi sebebiyle hava emilimi sırasında oluşan sesin izin verilen desibel sınırını aşması durumuna çevreye verilen rahatsızlık sebebiyle cezai işlem uygulanması, ardından aracın trafikten men edilmesi mümkündür. Bu sebeple açık hava filtresi tercih edecek kullanıcıların filtre modeli seçiminde ses çıkış seviyesini de dikkate almaları önerilmektedir.

Açık Hava Filtresi Nedir?

Spor filtre ( açık hava filtresi ) oksijen emilimini arttırmak, yakıtın daha verimli yanmasını sağlamak ve motor performansını arttırmak amacıyla kullanılan modifikasyon parçasıdır. Standart hava filtresine oranla geçirgenliği daha fazla olması sebebiyle yalnızca pist kullanımında tercih edilmelidir. Günlük kullanımda tercih edildiği taktirde çok kısa sürede tıkanacaktır.

Standart hava filtresine göre boyutları daha küçüktür. Motor üzerinde açık bir konuma monte edilmesi sebebiyle görselliği arttırmaktadır.  Hava giriş kapasitesinin artması sebebiyle yakıt tüketiminin arttırılmasına sebep olmaktadır. Hava emiş kapasitesinin standart hava filtrelerine göre daha yüksek olması sebebiyle emilim sırasında yüksek sesler oluşabilmektedir.

Sürücüler tarafından tatmin edici olarak kabul edilen bu sesin çevreye vereceği rahatsızlık, filtrenin sebep olacağı yakıt tüketimi artışı ve tıkanma süresinin çabukluğu göz önünde bulundurulduğunda açık hava filtresi gibi performans ekipmanlarının yalnızca pist kullanımlarında tercih edilmesini tavsiye ederiz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -