26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiAdBlue Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Araçlarda Kullanılır?

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Araçlarda Kullanılır?

Dizel araçlarda kullanılan farklı maddeler var. Haliyle sürücülerde bu maddeleri merak ediyor. Bu alanda en sık gündeme gelen maddelerden birisi de AdBlue. Sürekli olarak duyduğumuz AdBlue, SRC sistemli araçlar için kullanılan sıvılardan bir tanesi. Hemen AdBlue Nedir? Ne amaçla kullanılır? Detaylı olarak bakalım.


AdBlue Nedir?

Dizel araçlar, benzinli araçlara göre çevreye biraz daha fazla zarar vermektedir. Benzinli araçlardan farklı olarak dizel araçlarda bulunan yakıtın biraz daha yüksek bir emisyon değerinin ortaya çıkmasına neden olduğunu biliyoruz. İşte AdBlue tam olarak bu noktada devreye giriyor. AdBlue sayesinde, dizel araçların emisyon değerlerinin düşürülmesi sağlanıyor.

Egzoz Emisyon Değerleri Nasıl Düşürülür?

Daha detaylı olarak açıklamak gerekirse AdBlue; su bazlı bir üre çözeltisi olarak karşımıza çıkmaktadır. %32.5 oranında temizlenmiş üre ve %67.5 oranında sudan oluşan bir karışım söz konusudur. Burada önemli bir detayı daha açıklamak gerekiyor. AdBlue aslında bir marka adı. Fakat söz konusu çözeltiyi hazırlayan neredeyse tek marka olduğu için sıvı daha çok bu isimle anılmaktadır.


AdBlue Ne İşe Yarar?

Su bazlı sıvı çözeltinin tam olarak ne işe yaradığından da söz etmek gerekiyor. AdBlue, zararlı gazların salınımını azaltmak için kullanılır. CRT katalitik konvertör, SCR ve dizel partikül filtresinin çalışması sonrasında ortaya çıkan gazlar, direk olarak zararlı gazlardır ve karbon oranı oldukça yüksek olan gazlardır.

AdBlue ise bu gazlarla tepkimeye girerek, gazların saf azot ve doğrudan sıvıya dönmesini sağlar. Bu şekilde doğaya salınan gazlardaki zararlı gazların oranı düşürülür. Zararlı gazların oranının düşürülmesiyle beraber çevreye çok daha az zarar verildiğini söylemek gerekiyor. Zararlı gazların salınımı azaltıldığı için bir nevi AdBlue belli başlı araçlar için zorunluluklar arasındadır.


AdBlue Nasıl Doldurulur?

Gelelim “AdBlue Nasıl Doldurulur?” sorusunun cevabına. Araçların içerisinde yer alan ek bir AdBlue deposu olduğunu görürsünüz. Fakat bu depoyu doğrudan kullanmak pek tercih edilen bir durum değildir. Genelde aracın düzenli bakımları sırasında AdBlue için dolum yapılır.

Aracın bakımları sırasında eğer sıvı azalmışsa, bu durumda sıvının yenilenmesi yapılır. Fakat illaki bakım zamanlarında sızı eklemesi yapılacak demek yanlış olur. Bunun dışında siz de depolara dolum yapabilirsiniz. Fakat her benzinlikte sıvıyı bulmanız mümkün olmayabilir.


AdBlue Ne Kadar Koyulur?

Merak edilen bir başka soru ise “AdBlue Ne Kadar Koyulur ?” sorusu. Aslında düzenli bakımlara gidilmesi durumunda sürücülerin bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmasına gerek kalmıyor. Fakat yine de bu konuda da detaylı bilgilere yer vermek gerekiyor.

Genel bir ölçü birimi yok ancak 1000 litre için 40 litre AdBlue kullanıldığı biliniyor. Oranı da bu rakamlara göre kurmak mümkün. Özellikle ek depoya sahip olan araçlarda, oranın nasıl kullanıldığı oldukça önemli.


AdBlue Ne Kadar Gider?

Ne kadar sıvı konulduğu bir yana, merak edilen bir diğer nokta ise bu sıvının ne kadar gittiği olacaktır. Yine bu konuda da araca göre değişiklikler sunulduğunu belirtmek gerekiyor. Aracın deposuna ve aldığı yakıt miktarına bağlı olarak bu oranların da değişebildiğini ekleyelim.

Genel değerlendirme yapıldığı zaman ise ortalama olarak 10-15 bin kilometrelik bir kapasite sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dediğimiz gibi bu rakam, araçlara göre farklılık göstermektedir. Mesafede azalma ya da mesafede bir miktar artış söz konusu olabilir.

Kullanılan sıvı miktarı ve bu sıvının yakıt ile oranı önemlidir.


AdBlue Biterse Ne Olur?

Kapasiteye ve aracın deposuna göre değişmekle beraber aşağı yukarı bir menzil sunulduğunu dile getirdik. Menzil kısmında değişiklik olsa da eğer sıvı takviyesi yapılmayacak olursa, bir süre sonra AdBlue bitecektir. Peki, AdBlue Biterse Ne Olur ?

Hemen bu konuda da detayları paylaşalım. AdBlue biterse, doğrudan araç zarar görmez. Aracın bu şekilde sürülmeye devam etmesi de mümkün. Fakat burada bilinmesi gereken bir nokta var. Zaman içerisinde aracın katalizöründe hasar meydana gelmeye başlar.

Bir süre sonra katalizör yüksek emisyon oranı nedeniyle zarar görür ve kullanılmaz hale gelmeden önce aracınız stop edebilir. Bu durumda aracınızı yeniden çalıştırmak mümkün olmayacaktır.


AdBlue Işığı Neden Yanar?

Aslında bu sorunun cevabı da çok basit. Eğer uzun bir süre AdBlue sıvısını yenilemezseniz, bu durumda aracınızın içerisinde yer alan AdBlue sıvısının azaldığı görülecektir. Sıvının azalması sonrasında ise aracınızın gösterge panelinde bunun için bir uyarı ışığı yanacaktır.

Tıpkı benzin göstergesinde olduğu gibi benzer bir şekilde gösterge üzerinde uyarı ışığı karşınıza çıkacaktır. Bu durumda mutlaka sıvı için kontrol yapmanız gerekiyor. Sıvının yenilenmesi de söz konusu olmalı.


AdBlue Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

Yine çok sorulan sorulardan biri ile devam edelim. AdBlue Yakıt Tasarrufu Sağlar mı ? İlk etapta yakıt ile ilgili bir sıvıdan söz etmiş olsak da aslında AdBlue yakıt ile alakalı bir sıvı değildir. Yani amaç sadece zehirli gazların salınım oranını azaltmaktır.

Haliyle yakıt kısmında herhangi bir etki oluşmadığını söylemek gerekiyor. Yani aracınızda AdBlue kullanıyorsunuz diye, yakıt tasarrufu sağlayamazsınız. Fakat yine de katalizör sağlığı için kullanılması gereken sıvılardan birinden söz ediyoruz. Yani yakıt tasarrufu sağlamıyor diye sıvıyı kullanmamak mantıksız olacaktır.


AdBlue Hangi Araçlarda Kullanılır?

Baştan beri hangi araçlar için kullanım yapıldığını anlamışsınızdır. Yine de hangi araçlar için kullanım yapıldığını detaylandıralım. Aslında sorunun cevabı basit. Söz konusu sıvı, dizel araçlarda görülen ve kullanılan bir sıvı. Fakat her dizel araçta da bulunmayan bir sıvı.

SRC sistemi bulunan araçlarda kullanılan bir sistemden söz ediyoruz. Daha çok uzun yol araçlarında kullanılan sıvıların, kamyonlar ve kamyonetler için ilk tercihler arasında yer aldığını görüyoruz. Bununla beraber yavaş yavaş markaların binek araçlar için de söz konusu sıvının standartlar arasında yer almaya başladığını görüyoruz.

Özellikle birkaç ünlü markanın bu konuda yapmış olduğu bazı önemli çalışmalar var. Euro 6 motorlarını kullanan araçlar için de AdBlue kullanımı standart hale getirildi. Hal böyle olunca bir yandan giderek yaygınlaşan bir yandan da dönemi geçen bir sistemle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Öyle ki dizel araçlarda AdBlue kullanımı standart hale geliyor ancak bir yandan da dizel araçlar için yolun sonu geliyor. Yavaş yavaş markaların dizel araçların yerine yeni yakıt teknolojileri sunmaya başladığını görüyoruz.


AdBlue Fiyatları Ne Kadar?

AdBlue için merak edilen son detaydan söz edeceğiz. Son olarak fiyatlardan söz edeceğiz. Aslında bir yakıt olarak değerlendirildiği için AdBlue için de yüksek fiyatlar sunulduğu düşünülüyor. Ancak durum bu değil. Yakıtlara göre AdBlue çok daha uygun bir sıvı.

Seçeceğiniz markaya göre değişmekle beraber litre fiyatının 3-4 TL arasında değişiklik gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Söylediğimiz gibi markalara göre fiyatlar değişiklik gösterebilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -