20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaMuayeneAğır Kusurlu Araç Trafiğe Çıkabilir mi?

Ağır Kusurlu Araç Trafiğe Çıkabilir mi?

Ağır kusurlu araç trafiğe çıkabilir mi? Ağır kusurlu araba trafiğe çıkarsa ne olur? Tüm detaylar bu yazımızda!

Kimi zaman kaza sonrası, kimi zaman yaşanan arızalar sonrasında ağır kusurlu araç sınıfına giren araçlar, genel kullanım odaklı olarak birçok soru işaretine neden olmaktadır. Sürülerin en çok sordukları soru Ağır Kusurlu “Ağır Kusurlu Araç Trafiğe Çıkabilir mi?”, Ağır Kusurlu Araç Trafikte kullanılır mı ?” gibi sorular. Hemen bu konuda sizleri aydınlatalım.

Ağır Kusurlu Araç, doğrudan trafiğe çıkması önerilmeyen araçlardır. Fakat trafiğe çıkabilir. Tabi şöyle bir durum var. Araçta yer alan kusurlar ya da arızaların giderilmesi adına muayene istasyonları tarafından sürücülere 1 aylık sürede eksikleri tamamlama izni verilir.

Fakat bu 1 aylık izin içerisinde eksiklerin tamamlanması istenir. Eğer herhangi bir polis kontrol noktasında durdurulacak olursanız, muayene konusunda gösterdiğiniz belge, sadece muayene için geçerlidir. Raporda yer alan ağır kusur sorunları nedeniyle, ayrıca ceza alma durumunuz olabilir.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu?


Ağır Kusurlu Araç Trafiğe Çıkarsa Ne Olur?

Aslında yukarıda biraz söz ettik ancak biraz daha detaylı bilgi vererek “Ağır Kusurlu Araç Trafiğe Çıkarsa Ne Olur ?” sorusuna cevap arayalım. Kusurlu araçlar bir nevi geçici muayene belgesi almaktadır.

Bu belgenin geçerlilik süresi de yine 1 ay olarak belirlenmiştir. Aksi belirtilmedikçe 1 ay olarak açıklanan bu süre içerisinde aracın eksiklerini tamamlamak gereklidir. Bu eksiklerin tamamlanmasının ardından sorun ortadan kalkar.

Herhangi bir çevirme durumunda ise muayene izniniz olduğu için bu kısımdan herhangi bir ceza almazsınız. Fakat diğer kusurlar nedeniyle ceza alma durumu söz konusu olabilir. Bu nedenle genelde ağır kusurlu araçların trafiğe çıkması önerilmez. Ağır Kusurlu Araç Trafiğe Çıkarsa Ne Olur ? Sorusuna cevap armaya çalıştık. Dilerseniz şimdi bir başka soruya geçelim.


Ağır Kusurlu Araç Nedir?

Hep söz ettik ve bu tür araçlara sahip olan sürücülerin nelerle karşı karşıya kalacaklarından bahsettik. Fakat Ağır Kusurlu Araç Nedir ? tam olarak ele almadık. Dilerseniz “Ağır Kusurlu Araç Nedir ?” sorusuna da cevap arayalım.

Ağır Kusurlu Araç; Muayene sırasında eksikleri bulunan ve mutlaka tamir gerektiren arızalara sahip olan araçlar olarak sınıflandırılabilir. Ağır kusurlu olan araçlarda, sistemsel sorunlar olabileceği gibi, sürüş güvenliğini etkileyecek sorunlarda bulunabilir. Bu durumda da sürücülerden mutlaka araçların bakımının yapılması istenir.

Eğer ağır kusura giren herhangi bir arıza ya da durum varsa, yukarı da söz ettiğimiz gibi mutlaka bir geçici muayene belgesi almanız ve aracınızın sorunlarını en kısa süre içerisinde çözmeniz gereklidir. Hem yolcu güvenliği için hem de cezai durumlarla karşı karşıya kalmama konusunda önemli bir süreçten söz ediyoruz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -