12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaMuayeneAirbag Işığı Yanan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Airbag Işığı Yanan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Airbag Işığı Yanan Araç Muayeneden Geçer mi?

Airbag ışığı yanan araçlar ile ilgili muayene mevzuatları geçtiğimiz yıllarda değişikliklere uğramıştır. Dolayısıyla muayene tarihi gelen araç sahiplerinin bu konu hakkında net bilgiye ulaşması zor hale gelmiştir. Muayene prosedürlerinde airbag ile ilgili iki farklı durum bulunmaktadır. Bunlardan biri hafif kusur olarak nitelendirilirken diğeri ise ağır kusur olarak kabul edilmekte ve aracın muayeneden geçmesini mümkün kılmamaktadır.

2021 TÜVTÜRK Muayene prosedürlerine göre daha önce hava yastıklarının açılmasına sebep olacak bir kazaya karışmamış araçlar için uygulanan prosedür farklı, hava yastıkları henüz hiç kullanılmamış araçlar için de farklıdır. Hava yastıkları daha önce kullanılmış araçların airbag arıza lambasının yanıyor olması “Eksik onarım” olarak nitelendirilmekte ve ağır kusur sayılmaktadır. Dolayısıyla daha önce hava yastığı patlayan aracın airbag arızası vermesi muayeneden geçmeye engeldir.

Diğer durum ise daha önce hava yastıkları patlamayan aracın airbag arızası vermesi durumudur. Bu durumda aracın ağır kazaya karışmasıdır kontrol edilir ve hava yastıklarının daha önce patlamadığı anlaşıldıktan sonra aracın muayeneden geçişine izin verilir. Bunun sebebi daha önce patlamamış olan hava yastıklarının sorun çıkartma sebebinin oldukça basit arızalardan kaynaklanmasıdır.  Kazaya karışmamış araçların airbag arızası, soketlerin kontrol edilmesiyle kolayca çözülebilmektedir.

Bu sebeple aracın muayene geçişine izin verilse de airbag ışığının yanıyor olması hava yastıklarının çalışmayacağı ve yolcuların kaza durumlarına karşı savunmasız kalacağı anlamına gelmektedir. Bu durumla airbag ışığının ihmal edilmemesi gerek bir uyarı işareti olduğu unutulmamalıdır.


Airbag Işığı Yanmasının Cezası Var mı?

Mevcut yasalara göre araçlarda airbag sisteminin bulundurulması ve fabrika çıkışı airbag sistemi barındırmayan araçların trafiğe çıkması yasak değildir. Dolayısıyla airbag sisteminde yaşanan aksaklıklar trafik denetlemelerinde cezai işleme tabi tutulmamaktadır. Bununla beraber trafik denetlemelerinde genelde aktif güvenlik sistemlerinin kontrol edildiği, airbaglerin pasif güvenlik sistemi olduğunu da hatırlatmak isteriz.


Airbag Işığı Nedir?

Airbag sisteminin uyarıvermesinin sebebi kazalı ve kazasız araçlarda farklılık göstermektedir. Daha önce patlamamış hava yastıklarının uyarı vermesinin muhtemel sebebi kablo bağlantılarında oluşan aksaklıklar / oksitlenmelerdir. Dolayısıyla kolayca onarılabilmektedir. Kazalı açarlarda verilen airbag uyarısının sebebi ise yeni hava yastıklarının hatalı monte edilmesi olabilmektedir.

Bu sebeple daha önce hava yastıkları patlamış araçlarda bu durumun asla ihmal edilmemesi gerekmektedir. Direnç bağlayarak airbag onarılması işlemi oldukça yanlıştır. Bu işlem airbaglerin onarılmasını değil yalnızca uyarı vermesini önlemektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -