13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAirbag Nedir? Airbag Arızaları Nelerdir?

Airbag Nedir? Airbag Arızaları Nelerdir?

AirBag (Hava Yastığı) Nedir ? Airbag Arızaları Nelerdir ?

Bilindiği üzere araçlarda kullanılan iki temel pasif güvenlik ekipmanından biri airbag diğeri ise emniyet kemeridir. Can güvenliği için vazgeçilmez olan hava yastıklarını inceleyelim.


AirBag Nedir ?

Hava yastığı kaza anında araç içerisindekileri ilk darbeden korumak için tasarlanmış anlık olarak şişen tek kullanımlık dayanıklı bir çeşit balondur. İlk olarak 1980 yılında kullanılmıştır. Tasarlandığı ilk günden bu yana çalışma prensini değişmemiştir. Aracın marka ve modeline göre sayısı değişiklik göstermektedir. Kaza anında saniyenin on da biri süresinde tamamen şişip ardından tamamen inmektedir.


AirBag Nasıl Çalışır ?

Airbag sistemi araç etrafına yerleştirilen darbe sensörlerinden alınan verilerle çalışır. Kaza anında sensörle ölçülen veri belirlenen sınırı geçiyorsa ateşleyiciye komut verilir. Ateşleyici , sodyum asit dolu bölümün içerisine kıvılcım gönderi ve oluşan yanma reaksiyonu sonucu nitrojen gazı açığa çıkar.

Oluşan nitrojen gazı hava yastığını 80 milisaniye içerisinde tamamen doldurur ve hemen ardından oluşan gazın tahliye edilmesiyle hava yastığı indirilir. Kazazedenin boğulmaması amacıyla gazın derhal tahliyesi önemlidir. Araçların arkasında darbe sensörü bulunmadığından arkadan alınan hiç bir darbede hava yastıkları açılmamaktadır.


AirBag Neden Çalışmaz ?

Airbagler her kaza da çalışmamaktadır. Bunun sebepleri oluşan darbenin yetersiz veya sensörlerin ölçüm yapamayacağı bir açıyla gerçekleşmiş ya da emniyet kemerinin takılmamış olmasıdır. Tamiratı oldukça maliyetli ve tek kullanımlık olan bu sistemin gereksiz yere açılmasını önlemek amacıyla darbe sensörleri sürücünün  zarar görebileceği şiddetteki kazaların dışında hava yastıklarının çalışmasını önlemektedir.

Bunun yanında birden fazla hava yastığına sahip araçlarda yalnızca darbe alınan yöndeki hava yastıkları açılmaktadır. Emniyet kemeri – hava yastığı ilişkisi markalara ve aracın iç dizayn şekline göre değişiklik göstermekle beraber çoğu araçta kemerin takılı olmadığı durumlarda hava yastıkları çalışmamaktadır. Bunun sebebi hava yastıklarının kazazedeye zarar vermesini önlemektir.

Kemeri takılı olmayan yolcu kaza sırasında araç içerisinde rastgele savrulacak ve hava yastıklarının bu esnada çalışması durumda kazazede boyun kırılması sebebiyle hayatını kaybedebilecektir.


 AirBag Arızaları Nelerdir ?

Airbag sisteminin çalışmaya hazır olduğunu kontrol eden sisteme ‘SRS’ ismi verilmektedir. Sistemde meydana gelebilecek aksaklık tüm araçlarda panelde bulunan ‘SRS’ sembolüyle görülmektedir. Aksaklık sebebi aracın 15 yaşını geçmesiyle deformasyona uğraması olabilmesinin yanında SRS arızası genelde hava yastıkları daha önce patlayıp sonrasında yenilenen araçlarda görülür.

Arıza sebebi fişekleyiciye yeterli voltajın ulaşmıyor olması, sensörlerin veri aktaramaması ya da kabin içerisindeki airbag soketlerinin deforme olması olabilmektedir. SRS uyarısı veren aracın derhal onarıma gitmesi gerekmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -