22.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAküAkü Arızaları Nelerdir?

Akü Arızaları Nelerdir?

Araçların ilk hareket halinde gerekli enerjiyi sağladıkları için aracın en önemli bir parçası aküler olmuştur. Akü veya aracın elektriksel veya mekanik sisteminden oluşabilecek herhangi bir arıza sonucu araç çalışmayacaktır.

Aracın çalışmaması ise direkt olarak aküden meydana geldiği gibi araçtaki elektriksel veya mekanik sistemde oluşan herhangi bir arıza da aracı çalıştırmaz. Akü arızları genel olarak iki başlık altında incelenir. Bunlardan ilki fabrika hatası diyebiliriz.

Bu sorunda akü kullanımdan çok kısa bir süre meydana çıkar ve marş anında akü voltajı ortalama <9.00 V’un altına düşmesinden kaynaklı aracı çalıştırmaz. İkincisi ise kullanıcı veya araç kaynaklı arızlardan oluşmaktadır.

Genel olarak, ‘’aşırı şarj ve yanık’’ veya ‘’sülfatlaşma’’ şeklinde iki başlığa ayırabiliriz. Bu iki durumda da akü araç için gerekli enerjiyi sağlayamadı için marş akımını sağlayamaz. Akü arızaları nelerdir diye akıllara takılan sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz.


Kullanıcı Kaynaklı Arızalar

Akü, araçların enerji ihtiyaçlarını karşılarken dikkatli kullanılmaması sonucu bir takım arızalara neden olur. Kullanıcı kaynakları sorunlara baktığımız zaman;

  • Uzun süre açık kalan teyp veya açık unutulan lamba
  • Park halinde olan aracın uzun süre kullanılan kabin ısıtmaları, buzdolabı, kahve ısıtıcıları gibi
  • Araç sistemindeki arızalar, düşük veya yüksek voltaj değerleri
  • Çok sık kullanılan kontak açıp ve kapatmak
  • Aracın mevsimlik veya sezonluk kullanımı örneğin traktör
  • Akü-araç uyumsuzluğu
  • Aracın mevcut elektrik akımı dışındaki standart olmayan bir kullanım

Standart bir kullanım yaptığınız zaman çok uzun süreler aküleri kullanabilirsiniz. Akü arızaları nelerdir, baktığımızda iki çeşit nedenini görüyoruz. Fabrika hataları kısa sürede çözümlenirken kullanıcı hataları zaman aldığı için dikkat edilmesi önemlidir.

Dikkatli kullanım sonucu herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Aracın bakımı da zamanında yapıldığında akülerde de sorun olmayacaktır.

Akü Bakımının Püf Noktaları


Akü Bakımı Nasıl Olur?

Akü bakımı yapmak için yetkili servislere gitmeniz gerekir. Çünkü akü içerisinde bulunan asitli su sizlere zarar verebilir. Bunun için yetkili servisler en uygunu olacaktır. Akü arızaları nelerdir sorusuna yazımızda cevap bulabilirsiniz. Akülerinizi rutin kontrollerden geçirmek, akü için faydalı olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -