22.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAküAkü Bakımının Püf Noktaları

Akü Bakımının Püf Noktaları

Akü bakımının püf noktaları nelerdir? Dikkatli akü kullanımı nasıl olur? Tüm detayları ile bu yazımızda sizlerle!

Akü Bakımının Püf Noktaları

Araç üreten firmalar, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak artan müşteri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, araçlarda bulunan elektriksel donanımları gün geçtikçe arttırmaktadır. Bu doğrultuda, ilk nesil akü olarak söyleyebileceğimiz -Starter Akü- sulu kurşun asit aküler dışında, tamamen elektrikli araçlara geçilmeden önceki nesil araçlarda kullanılan; ‘’ Start-Stop EFB ve Start-Stop AGM’’ akülerinde kullanımı zaman ilerledikçe çok görülen aküler arasında yer almaktadır.

Uzun ömürlü ve sorunsuz kullanım için akü bakımının püf noktalarına bakarsak, araç kullanıcılarının dikkat etmesi ilk nokta araca uygun akü seçiminin yapılmasıdır. Akü kapasitesi (Ah) ve Marş Gücü (CCA) değerinin, araçtaki normal akünün değerlerinden küçük olmayacağına dikkat etmek gerekir. Ayrıca aracın elektriksel donanıma uygun olan akünün de seçimi oldukça önemlidir.

Örneğin, Start-Stop (Dur-Kalk) teknolojisi var ise akünün kesinlikle ‘’Start-Stop’’ özellikli akü olmasına dikkat etmek gerekir. Sahip olduğunuz akünüz hangi teknolojide olursa olsun, belirli zaman aralıklarında doluluk oranının (sağlık durumu) ölçülmesi oldukça önemli bir durumdur. Madde olarak sıralamak gerekirse Akü Bakımı için şunları yapmanız yeterli olacaktır;

  • Akü kutup başlarını düzenli aralıklarla temizleyin ve daima temiz tutun.
  • Aracınızın aküsünü metal olan her şeyden uzak tutmaya çalışın.
  • Akünüzün su seviyesini düzenli aralıklarla kontrol ettirin.
  • Akünüzün sabit durmasına yarayan akü sabitleme aracını sık sık kontrol edin.
  • Düzenli aralıklarla akünüzün elektrolit seviyesini ve voltajını ölçtürün.
  • Eğer aracınızı 10 günden fazla kullanmayacaksanız akünüzün kutup başlarını çıkartmanız büyük önem taşır.

Düzenli bakımın ticari araçlarda 3 ayda bir, şahsi araç kullanımda ise 6 ayda bir yapılması tavsiye edilmektedir. Bakım için yetkili servisler akünün voltajını ölçerek bu tespiti yapabilmektedir. Akü durgun voltajının 12,60 V ve üstünde olması durumunda akünün sağlıklı olduğunun belirtisini göstermektedir. Aracınızdaki akünün genel temizliği, bağlantı noktalarının sıklığı ve aracın elektriksel kontrolleri düzenli şekildeki bakımlardaki en önemli noktalarındandır.

Aracın sahip olduğu Şarj Sistemi (Alternatör) ve Marş Motor’unun uygunluğu akünün ömrünü etkileyen en önemli elektriksel sistem elemanlarından biridir. Akü bakımının püf noktaları ile aracınız ve akünüz her zaman daha uzun ömürlü olacaktır.


Dikkatli Akü Kullanımı

Araçlarda bulunan aküler kimi zaman açık unutulan lambanın sayesinde biterken kimi zamanda gereksiz elektrik kullanımdan bitmektedir. Aküler dikkatli kullanım ve düzenli bakımı olursa uzun zamanlar kullanılabilir. Akü bakımının püf noktalarına dikkat edilmesi her zaman önemlidir.

Aracınıza en uygun akü seçiminden kullanımına kadar birçok ayrıntıya dikkat edilmeli böylelikle hem araçlar uzun ömürlü olur hem de aküler, ortalama bir akü ile ihtiyacınızı çok rahat karşılayabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -