29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAkü Bitince Ne Yapılır?

Akü Bitince Ne Yapılır?

Akü Bitince Ne Yapılır ? Akü Arıza Sebepleri Nelerdir ? Tüm Detaylar Bu Yazıda!

 

AKÜ BİTİNCE NE YAPILIR ?

Akünün otomobillerdeki iki görevinden biri aracın çalıştırılması için marş motoruna güç vermek, diğer görevi ise motor çalışmıyorken elektronik sistemleri çalıştırabilmektir. Ortalama kullanım ömrü 3-4 yıldır.

Geçmişten günümüze akü teknolojisi sürekli geliştirildiğinden dolayı piyasada farklı tiplerde  aküler bulunmaktadır.


YAYGIN AKÜ TİPLERİ

Kuru Akü : Günümüzde yaygın olarak kullanılan akü çeşididir. ömrünü tüketinceye dek bakım gerektirmez.

Sulu Akü : Mevsim koşullarına göre içerisine su ilave edilmesi gereken, bakım gerektiren akü tipidir.  Kuru akülere göre eski teknoloji kullanmaktadır.

Start Stop Akü : Ani voltaj değişimine dirençli, uzun ömürlü kuru tip akülerdir. Sık marş yapılmasına standart akülere göre daha dirençlidir. Bakım gerektirmez.


AKÜ ARIZA SEBEPLERİ

Medya Sistemleri : Araç çalışmıyorken uzun süre kullanılan aydınlatma, ses ve görüntü sistemleri akünün bitmesine yol açacaktır. Bu durumda marş motoruna gerekli voltaj gitmediği için araç  çalışmayacak, akünün şarj edilmesi gerekecektir.

Sıcaklık Farkı : Ani hava değişimleri ve mevsimler arası yüksek sıcaklık farkları akünün ömrünü kısaltmaktadır. Yüksek derecelerde ve ani sıcaklık değişimi akünüzün bir anda işlevini yitirmesine dahi sebep olabilir. Akünüzün ömrünü arttırmak, sıcak – soğuk farkından etkilenmemesini sağlamak için aracınızı kapalı alanda muhafaza etmenizi öneririz.

Şarj Dinamosu (Alternatör) : Motordan aldığı gücü elektriğe çevirerek akünün şarj olmasını sağlayan bu parçada ortaya çıkacak sorun akünüzün düzensiz  şarj olmasıyla beraber çabuk yıpranmasına ve sık sık bitmesine sebep olabilmektedir.


AKÜ BİTTİĞİNDE NELER YAPILABİLİR ?

Akü Takviyesi : Aküsü dolu olan araca bağlanan takviye kablolarıyla boş aküye akım iletme işlemidir.

İtekleme : Aracın çalıştırılması için marş sistemi motora ilk hareketi vermektedir. Yetersiz voltaj nedeniyle çalışmayan marş sisteminin yaptığı iş mekanik olarak dışarıdan müdahaleyle yapılabilir ve aracın çalışıp aküyü kendi kendine şarj etmesi sağlanabilir. Bu işlem için:

    1. Aracı 2. vites konumuna alın

 

    1. Araç arkadan itilerek hızlandırılırken debriyaj pedalına basarak bekleyin.

 

    1. Araç 10-15 km/h hıza ulaştıktan sonra debriyaj pedalından ayağınızı çekin ve az miktarda gaz verin. Motorunuz  çalışacaktır.

 

Asprin : Takviye ve itekleme imkanının olmadığı durumlarda son çare olarak kullanılabilecek geleneksel bir yöntemdir. Bitmiş sulu akünün içine atacağınız iki adet asprin, girdiği kimyasal tepkimeler sayesinde bir marşlık elektrik üretecek ve aracı çalıştırmanıza imkan sağlayacaktır.


 

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır, Akü Neden Biter ve Akü Takviyesinin Zararı Var mıdır gibi soruların cevabını merak ediyorsanız sizde Akü Takviyesi Nasıl Yapılır adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -