20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaAküAkü Çeşitleri Nelerdir? Doğru Akü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Akü Çeşitleri Nelerdir? Doğru Akü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Akü çeşitleri nelerdir? Doğru akü seçimi nasıl olmalıdır? Tüm detaylar bu yazıda!

Akü Çeşitleri Nelerdir?

Hayatımızda önemli bir yer edinmiş akülerini sadece arabalarda değil, onun dışında diğer araçlarda da kullanımı artmıştır. Bu yazımızda akü çeşitleri nelerdir? Onları sizlerle tek tek inceleyeceğiz.

Kuru Akü

Asit veya Su ilavesi gerektirmeyen kapalı tip akülere bir nevi bakımsız akülere Kuru Akü denir. Subap ayarlı kurşun asit akü diye ikinci bir adı vardır.

Jel Akü

Akü içerisinde jöle kıvamında elektrolit bulunan bir akü çeşididir. Sıcaklık ve titreşime dayanıklı, ağır çevre şartlarından etkilenmeyen akü türüne jel akü denir.

VRLA Akü

Bakımsız akü sınıfa giren bir akü çeşididir. Kuru akü ve Jel akü çeşitleri arasında yer almaktadır. Ayrıca SLA Akü’de denilmektedir.

AGM Akü

Elektroliti seperatörlere emdirilmiş VRLA akü çeşidi olarak bilinir. Absorbed Glass Matt olarak diye de bilinmektedir.

Deep Cycle Akü

Akü kapasitesinin yüzde yirmisine kadar deşarj olduğu halde herhangi bir kapasite kaybına uğramayan tek akü türüdür. Deep Cycle Akü modelleri, genel olarak marina sistemlerinde ve yenilenebilir enerji uygulamalarında daha çok kullanılan akülerdir.

Starter Akü

Bu tarz aküler daha çok sistematik olan cihazları ve küçük elektronik eşyaları çalıştırmada kullanılan akü türündendir. Bilgisayarlar, tıbbı elektronik cihazlar, askeri radar sistemleri, havaalanı aydınlatması, elektronik kapılar, ısıtma sistemleri, soğutma cihazlar, asansörler vb. gibi hemen hemen çoğu cihazı çalıştıran akü türleridir.

Yukarıda saymış olduğumuz aküler günlük hayatımızda sıkça kullanılan akülerdir. Akü çeşitleri nelerdir diye baktığımıza çokça bir akü çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan akülere baktığımızda kurşun ve asit akümülatörleridir. Bu aküler temel olarak kuru ve sulu diye iki ayılır.

Doğru Akü Seçimi

Akü çeşitleri çok olduğu için doğru akü seçimine de dikkat edilmesi gerekir. Böylelikle kullanacağınız akü tipi cihazınızın veya aracınızın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Rastgele bir akü seçmek, sizin için olumsuz sonuçlar ortaya çıkartabilir. Akü çeşitleri nelerdir adlı yazımızda sizlere aküleri tanıttık ve doğru akü seçimi yapmanız artık daha basit olacaktır. Dikkatli akü kullanımı ve seçimi yaptığınız sürece aküleriniz her zaman uzun ömürlü olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -