20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaAküAkü Donar mı? Aküler Hava Şartlarından Nasıl Etkilenir?

Akü Donar mı? Aküler Hava Şartlarından Nasıl Etkilenir?

Akü Donar mı?

Akü donar mı sorunun cevabı evet aküler donar. Tam şarjlı akülerin donma ısısı -50 derece ila -70 derece arasında yer almaktadır. Dolayısıyla normal şartlarda bir akü donmaz. Ancak deşarj olan akü tipleri deşarj seviyesine göre 0 derece ila -10 derece civarında dahi donmaları mümkün olabilir.

Özellikle soğuk mevsimlerde akülerin şarjlı durumda olmalarına dikkat edilmesi gerekir. Hava şartları aküleri etkileyebilir.


Hava Şartları Aküyü Nasıl Etkiler?

Hava şartları aküyü iki yönden etkiler. Bunlardan birincisi stoklama, saklama yönündendir. Stoklama işlemi kapalı alanlarda yapılmalıdır. Çünkü açık havadaki stoklamalarda toz ve yağışlar kendiliğinden deşarjı arttırır. Olabildiğince kuru ve serin bir yerde stoklanma işlemi yapılmalıdır.

Akülerin deşarj oranları sıcaklık ile doğru orantılı olarak artar veya azalır. Genel olarak her 10 derecelik artışta kayıp kendiliğinden iki katına çıkabilir. Bu yüzden 10-16 derece aralığındaki stoklama 25-30 derece aralığındaki stoklamadan çok daha sağlıklı olacağını söyleyebiliriz.

İkinci olarak araç üzerinde çalışırken etkisine bakarsak sıcak havalarda akünün marş gücü artar ancak bu paralel olarak aküdeki korozyon (yıpranma) da artar. Bu sebepten sıcak mevsimlerde kullanılan aküler daha az ömre sahip olmaktadırlar. Bunun tam tersi kış mevsiminde ise akülerin marş gücü azalır. Buna ek olarak araç motorunun marş alma değeri de artar.

Sonuç olarak soğuk şartlarda akülerin marş gücü önemli bir hale gelir. Aşırı soğuk havalarda akünün içindeki sıvının (elektrolit) donma riski bulunmaktadır. Tam şarjlı bir akü ancak -70 derece donma ihtimali var iken deşarj konumundaki bir akü deşarj seviyesine bağlı olarak -5 derece bile donabilir. Bundan dolayı soğuk mevsimlerde akünün şarjlı halde bulunması çok önemlidir. Akü donar mı diye sorulduğunda yazımızdaki cevapları çevrenize söyleyebilirsiniz.

Akü Fazla Şarj Edilirse Ne Olur?


Akü Ne Zaman Biter?

Normal şartlarda bir aküye sahip iseniz ömrü ortalama 5-6 yıldır. Yani 5-6 yılda bir akü değiştirmek ve yenilemek normaldir. Akü değişimi veya akünüz bittiğinizde arabanızın özelliğine göre akü seçimi yapabilirsiniz.

Tam deşarj olan akü donar mı diye sorarsanız deşarj seviyesine göre donması mümkün olabilir.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -