13.9 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAküAkü Fazla Şarj Edilirse Ne Olur?

Akü Fazla Şarj Edilirse Ne Olur?

Aracımızda akünün deşarjını engellemeye yönelik uyarı veya kontrol sistemi bulunmuyor ise akü; park halinde iken radyo, TV sistemi ve aydınlatma vb. elektrik enerjisi gerektiren tüketicileri kesintisiz olarak besleyebilir.

Araç sahipleri akünün deşarj seviyesini her zaman takip etmeli, etmediği durumlarda, bazen bilinçli (park halinde tüketimler, radyo/TV sistemi vb.) bazen de istemeden olsa da ( gece boyunca açık unutulan lambalar) ‘’sülfatlaşma’’ diye tabir edilen arızanın oluşmasına sebep olacaktır.

Akü fazla şarj edilirse ne olur diye sorduğumuzda ise buna bağlı olabilir.

Akü Donar mı? Hava Şartları Aküyü Nasıl Etkiler?

Bu nedenlerden dolayı oluşan ‘’Sülfatlaşma’’ (deşarj) aküde voltaj seviyesi ve buna bağlı kapasite ve marş basma gücünde azalmalar meydana gelir. Eğer aküdeki ‘’sülfatlaşma’’ aracın marş akımı ihtiyacını karşılamayacak seviyeye gelirse araç çalışmayacaktır.

Bu durumlarda akla ilk gelen şey diğer araçlardan takviye kablosu ile yardım alarak aracı çalıştırmak olacaktır. Bu işlem için aracın aküsünün pozitif kutup başı ile dolan akünün pozitif kutup başı ile negatifi negatif ile takviye kablosu yardımı ile paralel olarak bağlanması gerekir.

Daha sonra aracın kontağını çevirdiğiniz de dolu akünün enerjisi ile aracınız çalışacaktır.

Araç sahiplerinde genelde aracın şarj sisteminin aküyü tekrar dolduracağı şeklinde bir görüş bulunmaktadır. Bu durum akünün deşarj seviyesine ve aracın bu işlemden sonra ne kadar zaman kullanılacağına göre değişmektedir.

Şayet akü çeşitli nedenlerden dolayı derin deşarja uğramış ise bu durumda araç alternatör şarjı akünün voltajını yükselterek, plaka üzerinde biriken ve sülfatlaşmaya neden olan sülfat iyonlarını çözemeyecektir. Çünkü plaka üstündeki sülfat iyonlarını çözüp, kapasite ve marş gücünü yükseltmek için düşük/ sabit akım ve uzun zaman redresör şarjı lazım olacaktır.

Akü fazla şark edilirse ne olur sorusunun cevabı kısaca , sülfatlaşma ve buna bağlı olarak şarj ömrü azalır.


Akü Nasıl Şarj Olur?

Derin deşarj aküler için;  tam şarjlı olma süresi tahmini 20-22 saat olacaktır. Hiçbir araç kullanıcısı bu kadar uzun bir sürede aracını kullanamayacağı için aküye mutlaka bu işlemi yetkili servislerde redresör şarjı yapılması daha uygun olacaktır.


İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -