22.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAküAkü Nasıl Şarj Edilir?

Akü Nasıl Şarj Edilir?

Akü Nasıl Şarj Edilir?

Her aracın olmazsa olmazıdır aküler, enerji gereksinimi karşılayarak, araçların çalışmalarını sağlar. Akü kullanımı ne kadar çok olursa bitmesi de o kadar hızlı olur. Şayet normal standart bir akü fazla kullanılmasın 5-6 yıl rahatça kullanılabilir. Teknolojinin gelişmesi ile elektrik kullanımı giderek artmasından dolayı akülerde fazla uzun yıllar sürmeden değiştirilmektedir.

Boşalan bir aküyü doldurmayı isterseniz kendiniz de yapabilir veya yetkili servislere götürerek onların doldurmasını sağlayabilirsiniz.  Yolda kaldığınız zaman yetkili bir servis bulamayabilirsiniz. Akü nasıl şarj edilir o zaman söyleyeceklerimizi bir yere not almanızda sizin için faydalı olacaktır. Başka bir araçtan akünüz için aktarım yapabilirsiniz.

Öncelikle aktarma kablosu veya takviye kablosu olan kabloları bulun. Sizin aracınızdaki akünün pozitif başına kablonun bir ucunu bağlayın diğer ucunu da diğer araçtaki akünün pozitif başına bağlayın. Diğer kablo ile aynı şekilde negatifi negatif ile birbirine bağlayın. Daha sonra araca geçerek kontağı çevirerek aracınız motorunu çalıştırmaya deneyin.

Aracınız çalışırsa sakin aracı stop ettirmeyin. Daha sonra kabloları çıkartarak işleminizi bitirebilirsiniz.


Akünün Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Her sürücünün bilmesi gereken bir şeydir akünün ömrünü uzun tutmak. Usta sürücülerin bildiği şeylerdir bunlar fakat daha yeni acemi sürücülerin bilmesi gerekir. Bazı pratik bilgiler ve ipuçları ile akünün ömrünü uzun tutabilirsiniz.

Çoğu araçta bulunan otomatik kilitleme sistemi ile araçtan inildiği zaman direk kilitleniyor fakat lambalara hiç kontrol edilmiyor bu da akünün kısa ömürlü olmasına neden oluyor.

Araçtan inmeden önce açık bir elektrik akımı var mı diye kontrol edilmesi gerekir. Yoksa akü çabuk boşalır ve akü nasıl şarj edilir diye kendinize sorabilirsiniz. Park halinde iken fazla elektrikli sistemleri kullanmamak akülerin ömrünü uzatacaktır. Böylelikle standart bir ömrü olan aküye sahip olabilirsiniz.


Akünün Bittiğini Nasıl Anlarız?

Aracınıza bindiniz ve marşa bastınız an ampuller, ışıklar, klima vb. hiçbir elektrikle ilgili malzeme çalışmadığını fark ettiniz. Bu durumda akünüz bitmiş veya bozuk olabilir. Bozuk ise yapmanız gereken takviye olacaktır. Güç aktarıma rağmen çalışmadı ise akünüz bozulmuştur.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -