20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaAküAkü Neden Deşarj Olur? Akü Kontrolleri Nedir?

Akü Neden Deşarj Olur? Akü Kontrolleri Nedir?

Araçlarda bulunan akülerde şayet akü deşarj olduğunu gösteren ışıklar veya göstergeler yok ise manuel olarak aküyü deşarjı engelleyebiliriz. Akülerde oluşan arızalardan biri olan sülfatlaşma fazla deşarj olmasında kaynaklıdır. Fazla deşarj olması bazen bilerek bazen ise bilmeyerek yapılabilir.

Örneğin, park halindeki aracın radyo ve TV sistemleri için elektrik kullanımı sonrası akünün ömrünü azaltırken bir yandan da arıza olmasına da sebep olabilirsiniz. Otomatik kapı olan arabalar için artık farları kontrol etmeden tek tuşla aracınızı kilitleyebilirsiniz. Fakat bu durumda aracınızdaki akü yavaş yavaş deşarj olacaktır.

Bu durumda akü arızası olan sülfatlaşma meydana gelecektir. Deşarj olan araba voltaj kapasitesi bakımından marş basma gücünde azalma meydana gelecektir. Akü neden şarj olur diye düşünürsek bizden kaynaklı olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda akünüz daha kısa sürede değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Akü Bakımının Püf Noktaları


Akülerde Araç Üstü Kontrolleri Nelerdir?

Araçlarda ortaya çıkabilecek en yaygın hatalardan biri de aşırı şarj veya eksik şarj etmesidir. Bunun sebebi ise alternatör çıkış voltajının normal bir akü ile ve tam gaz vereceğiniz zaman Ca-Ca aküler için elektrik sisteminin daha iyi çalışması için en uygun voltajın 13,8-14,4 volt arasında olup olmadığını ölçmenizde fayda vardır.

Kaçak akım kontrolü yapmak isteyenler için dijital voltmetre araç şase kablosu ile akü arasına yerleştirilir. Araçta bulunan bütün elektrik tüketicileri kapatılır ve kaçak yoksa cihaz herhangi bi değer göstermez şayet kaçak var ise 1-2V gibi bir değer makinede çıkabilir.

Marş dinamosu kontrolü yaparken dikkat etmeniz gereken araçta marşa bastığınızda cihaz ibaresinin kaç volt değerine düştüğüne bakılır ve bir yere not edilir. Daha sonra motor durdurulur. 5-10 saniye marş butonu çevrilir ve akü voltmetre ile yüke vurdurulur. İbrenin kaç volt değerine düştüğüne bakılır ve not edilir.

Akü neden deşarj olur tamamen kullanıcı kaynaklı olduğu için bu sorun karşımıza çıkmaması için dikkatli olmalıyız. Araçtaki aküye ne kadar dikkat edersek kullanacağımız akü de bir o kadar uzun ömürlü olacaktır. Hem performans açısından hem de arabamız için yararlı olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -