22.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAküAkü Neden Kaynama Yapar?

Akü Neden Kaynama Yapar?

Aküler çok sık kullanıldığı için bir takım arızaları da yanında getirmektedir. Akü neden kaynama yapar sorusuna cevap verecek olursak akü kaynatma yapması yaygın bir arızadır.

Motor çalıştırma sisteminin arızalanması, bütün güç kaynağı sisteminin arızalanmasına, gövde elemanlarının korozyona uğramasına, akünün imha edilemez hale gelmesi sonucu geri dönüşüm işlemlerine yol açabilir.

Bu sebepten dolayı, araçların çalışması sırasında, bunu tespit etmek ve akünün kaynamasını engellemek için bir dizi önleyici tedbirler almak gereklidir. Akü kaynamasının birkaç temel nedeni vardır. Bunları sıralarsak;

  • Aşırı şarj
  • Kısa devre kutuları
  • Sülfatlama plakaları
  • Elektrik sistemi aşırı
  • Yetersiz havalandırma
  • Bataryanın tersine çevrilmesi

Gibi nedenler dolayı akünüz kaynama yapar. Akü kullanımı dikkatli olmalıdır. Şayet akünüzdeki voltaj 14,5 voltu geçmemelidir. Bu değer büyük ise büyük olasılıkla bir şeyler yanlış gidiyor demektir.

Akü üzerinde biriken asitler, plakaların sülfatlaşmasına neden olacağı için pil kapasitesinin düşmesine neden olacaktır. Bundan dolayı yetersiz bir akü şarjı ve akünün 10 volttan daha düşük bir volta sahip olmasından dolayı hızlı bir şekilde akü boşalacaktır.

Otomobilin hareketi sırasında aynı anda birden fazla enerji yoğun sistemi bağlamak araçtaki akünün yüksek yük akımlarında çalışmasına sebep olacaktır. Gerekli enerjiyi sağlamak için kaynama yapacaktır.

Akü neden kaynama yapar, akü ile motor bölmesinin bileşenleri arasındaki teknolojik açıkların az olmasında dolayı hava almadığı için kaynama yapar.

Akü Seçimi Nasıl Yapılır? Akü Çeşitleri Nelerdir?


Akünün Kaynamasını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Akünün araçtaki iken kaynamasını önlemek için vereceğimiz püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Akü içerisinden çıkarmış olduğunuz pilleri şarj cihazına almak için acele etmeyin.

Herhangi bir cihaza yeni bir batarya takmak ve tamamen boşaltıncaya kadar kullanmak daha iyi olacaktır. Sadece tam deşarjdan sonra tam olarak şarj edileceği için yararlı olacaktır.

Akü neden kaynama yapar, sorularına cevap olarak dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bunları uyguladığınız zaman akünüz kaynama yapmayacaktır. Aracınızdaki aküyü doğru tercih ettikten sonra akünüzü uygun ve düzgün bir şekilde kullanım sağladığınız takdirde uzun yıllar kullanabileceğiniz bir aküye sahip olabilirsiniz.

Akü kaynaması olduğunda panik yapmadan harekete geçmeniz gerekir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -