22.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaAküAkü Seçimi Nasıl Yapılır? Akü Çeşitleri Nelerdir?

Akü Seçimi Nasıl Yapılır? Akü Çeşitleri Nelerdir?

Akü nasıl seçilir? Akü çeşitleri nelerdir? Uzun ömürlü akü nasıl olur? Tüm ayrıntılar bu haberimizde!

Akü Seçimi Nasıl Yapılır?

Akü, araçlarınızda veya cihazlarınızda gerekli olan elektriği sağlayarak araçlar ve cihazların çalışmasında etkin rol oynayan önemli bir bileşen olmuştur. Akülerin birden fazla çeşidi vardır. Günlük hayatımızda oldukça büyük bir alana sahip olan aküler, hayatımızda önemli bir yere sahip olmuştur.

Akü seçimi nasıl yapılır, öncelikle akü seçmeden önce kullanacağımız aracı veya cihazı seçtikten sonra aküsünü de ona göre seçmemiz bizim açımızdan faydalı olacaktır. Örneğin, işletmelerde kullanılan bir forklift aracımız varsa Traksiyoner akü kullanmamız gerekir. Aynı şekilde enerji kesintisi istemediğimiz bir yerde kullanacağımız akü modeli ise UPS akü olacaktır. Kullanım amacına göre farklı aküler olduğu görülmektedir.

Otomobilimizde kullanacağımız akü modeli seçerken arabanın kullanım kılavuzundaki akü modelini seçmek daha yararlı olacaktır. Şayet aracınızda Start-Stop özelliği var ise Starter akü seçmeniz gerekir. Birçok modeli olduğu için kullanım alanına göre seçimler yapmamız gerekir.


Akü Çeşitleri Nelerdir?

Akü seçimi nasıl yapılır, önce aracımız seçilir daha sonra akü seçileceğini yukarda belirtmiştik fakat akü çeşitlerini bilmeden akü seçmekte yanlış olur. Akü çeşitlerini öğrenerek akü seçiminde bulunabilirsiniz. Bu akü çeşitleri nelerdir diye baktığımızda,

  • Kuru Akü
  • Sulu Akü
  • Jel Akü
  • Silver Akü
  • Start Akü
  • Traksiyoner Akü
  • AGM Akü
  • Deep Cycle Akü
  • VLRA Akü
  • SLA Akü

Akü modelleri bilindiği takdirde, seçim yaparken zorlanmaz ve en iyi seçimi yaparak yüksek performans sağlayabilirsiniz. Yüksek performans akülere bağlı olarak gelişir. Akünüz ne kadar iyiyse ve aracınıza ne kadar uygunsa o kadar iyi performans alırsınız.


Uzun Ömürlü Akü Nasıl Olur?

Aküler ortalama bir ömürleri vardır standart bir kullanım sergilenen araçlarda 4-5 yıl arasında ömürleri vardır. Fakat sürekli kullanım veya ticari olarak kullanımda ömürleri normale göre yarısına düşmektedir. Bunun nedeni ise araç içindeki elektrik donanımlarını fazla kullanmadan kaynaklıdır. Standart bir araç ile uzun süre giden aküler, yanlış kullanım ile daha az süre kullanılabilir.

Bunun için birkaç önlem almanızda fayda vardır. Akünüzü sık sık kontrol edebilir ve akü seviyesini her zaman dikkatli takip etmeniz sonucunda ömrünü uzatabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -