20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaAküAkünün Şişme Nedenleri Nelerdir?

Akünün Şişme Nedenleri Nelerdir?

Akünün şişme nedenleri nedir? Aküler neden şişer? Sık karşılaşılan akü arızaları nelerdir? Tüm detayları ile bu yazımızda sizlerle!

Akünün Şişme Nedenleri Nelerdir?

Akü kullanımı dikkatsiz olduğu zamanlarda akü arızaları ile karşılaşabilir ve sorun çıkabilir. Akünün şişme nedenleri nelerdir ve akü neden şişer diye baktığımız zaman ilk akla fazla şarj edilmesi geliyor. Şayet fazla şarj edilmesi sonucunda çalıştığı zaman akünün içinde aşırı reaksiyon meydana gelecektir. Bu durum iç basıncı aşırı derecede yükseltir ve sonunda deformasyon ortaya çıkar. Aynı şekilde sıcak havalarda bulunmakta akünün şişme nedenleri arasında yer alır.

Peki, akünün şişmesini daha önce öğrenmek için ne yapmamız gerekir. Şayet bataryanız aşırı derecede su sarf ediyorsa aşırı şarjdan şüphelenilirsiniz. Şayet aşırı şarj bayağı zamandır devam ediyor ise eleman kapaklarının pozitif kutup taraflarının kabardığına şahit olabilirsiniz. Bataryanın üstü elektrolitle ıslanmış ise bağlantılarda korozyon varsa bu halde aşırı şarj esnasında ortaya çıkan gazların taşımış olduğu elektrolit damlacıklarından ileri gelebilir.

Bununla birlikte, bataryada elektrolit seviyesinin yüksek olması da bu durumu oluşturabilir.

Akünün şişme nedenleri nelerdir, akünün fazla şarj olması şişmesine neden olurken bu arızayı gidermek mümkün olmayacaktır. Fakat ondan sonrası için önlemler alarak aşırı şarjın önüne geçebilirsiniz. Aşırı şarjın olmasının en önemli nedeni voltajın yüksek olmasıdır. Bu durumun böyle olmasında dolayı batarya tam şarj olduğunda dinamo ve alternatörle şarja devam eder. Böyle devam etmesi sonucunda batarya şişer ve aşırı şarj arızası görülür.

Aşırını şarjın ikinci en önemli nedeni ise mevsim sıcaklığının fazla olmasıdır. Sıcaklığın yükselmesi ile akünün iç direncinde azalmaya meydana geleceği için şarj voltajı normal olduğu halde şarjlı olan bataryadan oldukça fazla bir akım geçmeye devam edecektir. Bu durumda aşırı şarj olmasına sebep olacaktır.


Akü Arızaları Nelerdir?

Akü çok kullanıldığı için sürekli olarak bir takım arızalar meydana gelebilir. Bu arızalarda normal olarak karşılanır. Aküler üzerinde oluşan arızalar,

  • Sülfatlaşma
  • Aşırı Şarj
  • İçten kısa devre
  • Aktif maddenin dökülmesi ve eskime

Bu arızalar da akünün ömrünü kısaltan ve akünüzün çöpe gitmesi için oluşan arızalardır. Akünüzü ne kadar dikkatli kullanırsanız o kadar performansı yüksek verim elde ederseniz. Akünün şişme nedenleri nelerdir veya Akü neden şişer, diye akıllarda oluşan sorulara cevap verilmiştir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -