20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaAraba MarkalarıAlman Araba Markaları | Resimli Liste |

Alman Araba Markaları | Resimli Liste |

Alman araba markalarının sağlamlığı ve güvenliği herkesçe bilinen şeylerdendir. Sürekli aramızda konuşuruz ; Alman arabası sağlamdır, güvenlidir, parçası kolay bulunur, çabuk satılır, fiyatları diğer markalara nazaran uygundur, az yakar, çok kaçar vs. Herkesin bir yorumu vardır Alman otomobilleri ile ilgili.

Peki bu Alman araba markaları nelerdir ? O herkesin övdüğü Alman araç modelleri hangileridir ? En popüler Alman araba modelleri nelerdir ? Tüm bu soruların cevabını bu yazıda sizlere net bir şekilde verdik. Alman arabalarını tek tek ele alıp tarihçelerini ve ülkemizde en çok tutulan modellerini sizlere kısaca aktarmaya çalıştık. Umarız başarmışızdır, keyifli okumalar.

Alman Araba Markaları:

  • Audi
  • BMW
  • Mercedes – Benz
  • Volkswagen
  • Skoda
  • Opel
  • Seat
  • Porsche


Audi

Kuruluş Yılı : 16 Temmuz 1909

Kurucu : August Horch

Kurulan Yer : Zwickau, Almanya Audi Logo


Alman araba markalarının en bilinenlerinden birisi olan Audi ilk otomobilini 1901 yılında üretmiştir. İlk aracı kurucusu August Horch tarafından üretilen Audi önceleri ortaklıkla yönetiliyordu. Fakat daha sonra ortaklıklar bitti ve August Audi’yi tek başına yönetmeye başladı. 1909 senesinde kurulup 1932 yılında Wanderer ve DKW firmaları ile ortaklık yoluna giren Audi şimdiki logosunu da o yıllarda tasarlatmıştır.

Audi en çok tutan modelleri A3, A4 ve A6 olmuştur. Almanya’da kurulan Audi otomobil dünyasının her zaman öncülerinden olmuştur. Bir efsane haline gelen Audi markası 1980’li yıllarda turbolu otomobil üretmenin yanı sıra birçok ilke imza atarak markayı zirveye taşımaya devam etmiştir.

Alman araba markalarının öncülerinden olan Audi’nin ülkemizde en çok tutan modelleri de yine Audi A3, Audi A4,  Audi A6 ve Audi Q7 olmuştur. Bunun yanında A8 ve TT modelleri de oldukça tercih edilen Audi modellerinden olmuştur. Ülkemizde en az tutulan Audi modelleri ise Audi V8, A2, Q8 ve 90 Serisidir.

Audi önden görünüşü


BMW

Kuruluş Yılı : 7 Mart 1916

Kurucu : Franz Josef Popp

Kurulan Yer : Münih, Almanya BMW Logo


Alman araba markalarının başını çeken markalardan birisi de BMW tabi ki. Türkçe karşılığı Bavyera Motor Fabrikası olarak geçen BMW’nin anavatanı ve üretildiği yer tabi ki Almanya’dır. BMW 1916 yılında Almanya’nın Münih şehrinde kurulmuştur. İlk kurulduğu zamanlar uçak üretimi yapan BMW şirketi ilerleyen zamanlarda otomobil üretmeye başlamıştır.

Dünyaca bilinen otomobil markası BMW aynı zamanda Rolls – Royce ve Mini firmalarına da sahiptir. Alman araba modellerinden olan BMW’nin logosunda mavi – beyaz renkleri vardır. Bu logonun beyaz tarafı uçak pervanesi, mavi tarafı ise gökyüzü olarak tasvir edilmiştir. Günümüzde oldukça kaliteli ve lüks araçlar üreten BMW Alman araba firmalarının en başarılı olanlarından bir tanesidir.

BMW’nin ülkemizde en çok tutulan modelleri BMW 1 Serisi, BMW 3 Serisi, BMW 5 Serisi ve X5’tir. Özellikle 3 serisini ülkemiz sokaklarında bolca görebilirsiniz. BMW’nin ülkemizde hiç tutulmayan modelleri ise Z Serisi, 2 Serisi ve X2’dir.

BMW önden görünüşü


Mercedes – Benz

Kuruluş Yılı : 1926

Kurucu : Carl Benz ve Gottlieb Daimler

Kurulan Yer : Almanya Mercedes-Benz Logo


Yine bir Alman otomobil devi olan Mercedes’in ilginç bir kuruluş hikayesi var. Gelin bir göz atalım bu hikayeye. Fransa’da bulunan Nice kentinde konsolosluk yapan Emil Jellinek araba yarışlarına katılıyordu. Bir gün otomobili kaza yapınca daha güvenli olan bir araba bulma çabasına girdi. Kızının ismi Mercedes’ti. O zamanlarda oldukça başarılı işler çıkaran DMG Firmasına aracın isminin Mercedes olması şartı ile 36 araç sipariş etti.

Daha sonraları kriz yıllarında Daimler ve Carl Benz birleşerek Mercedes ismi ile beraber çok güçlü adımlar attılar. Ayrıca yalnız binek otomobiller değil ticari ve büyük boyutlu araçlarda da çok başarılı işlere imza atan Mercedes Alman araba markalarının en iyilerinden biri olarak gösteriliyor.

Alman araba modellerinden birisi olan Mercedes’in ülkemizde en çok tutulan Mercedes modelleri C Serisi, E Serisi, 200 Serisi, S Serisi, ML, A Serisi ve CLA Serisi olurken en az tutulan modelleri ise CL Serisi, R Serisi, 220 Serisi, 420 Serisi ve EQC modelidir.

Mercedes önden görünüşü


Volkswagen

Kuruluş Yılı : 28 Mayıs 1937

Kurucu : Alman Otomotiv Birliği

Kurulan Yer : Berlin, Almanya VW Logo


Alman araba markalarının satış rekorları kıran modellerinden biri Volkswagen. Dünyada en çok satılan araba markası olmayı başaran Volkswagen’i 1937 senesinde Alman Otomotiv Birliği kurmuştur. Volkswagen’in Türkçe karşılığı ‘ Halkın arabası ‘ dır. Aynı zamanda Volkswagen dünyanın ilk hava soğutmalı motorunu üreten firmadır.

Özellikle 1980’li yıllardan sonra satış miktarlarını hızlı bir şekilde arttıran Volkswagen kaliteli otomobilin yanı sıra otomobil ücretini de göz önüne alan firmalardan.

Alman araba modellerinin en çok satış yapan markası olan Volkswagen’in ülkemizde en çok sattığı modeller Golf, Jetta, Passat, Polo ve Tiguan’dır. Az tutulan veya hiç tutulmayan Volkswagen modelleri ise Lupo, EOS, Phaeton, Sharan, Vento ve Touran olmuştur. Yedek parça sıkıntısı hiç olmayan Volkswagen ülkemizde hala en çok tercih edilen araba markalarından birisi.

VW önden görünüşü


Skoda

Kuruluş Yılı : 18 Aralık 1895

Kurucu : Vaclav Laurin ve Vaclav Klement

Kurulan Yer : Mladá Boleslav, Çekya Skoda Logo


Alman üretimi olan otomobil modellerinden Skoda Çek Cumhuriyeti menşeili bir araç modelidir. 1895 senesinde kurulan Skoda Auto’yu 1991 yılında Volkswagen satın alıyor. İlk zamanlar bisiklet üretmek için bu sürece giren şirket sonraları motosiklet yapıyorlar. Bundan birkaç sene sonra ise otomobil üretmeye başlıyorlar. İsmi birçok kez değişen firmanın günümüzdeki ismi Skoda’dır.

1987 yılında ürettikleri Skoda Favorit ile seslerini duyuran bu Alman araba markası günümüzde Audi, Volkswagen ve Seat’tan sonra dördüncü marka olarak firmadaki yerini almıştır.

Ülkemiz yollarında bir hayli fazla gördüğümüz Skoda’nın Türkiye’de en çok tutulan modelleri Octavia, Fabia, Favorit, Rapid, Superb ve Yeti olmuştur. En az tutulan Skoda modelleri ise Citigo, Roomster, Forman ve Karoq olmuştur.

Skoda marka logosu


Opel

Kuruluş Yılı : 21 Ocak 1862

Kurucu : Adam Opel

Kurulan Yer : Rüsselsheim, Almanya Opel Logo


Alman otomobil markalarının en çok satanlarından ve bilinenlerinden birisi olan Opel 1862 senesinde kurucusu olduğu Adam Opel’in ismini almıştır. Dünyaca bilinen bu otomobil firması 1929 senesinde General Motors tarafından satın alındı. Günümüze kadar satışlarını sürekli olarak yükseltti Opel.

Opel’in bütçesinin 12 milyar dolar olduğu açıklanmıştı geçtiğimiz günlerde. Bu bütçenin yüzde onluk kısmını AR-GE kısmında kullanıyor Opel. Günümüzde Opel’in ürettiği otomobillere baktığımızda çoğunlukla üst segment araç değilde daha çok halkın kullanabileceği ve satın alabileceği araçlar olduğunu görüyoruz. Şimdi sizlerle Alman araba modellerine harika bir örnek olabilecek Opel’in ülkemizde ki durumuna bakalım.

Türkiye’de en çok satılan ve tutan Opel modelleri Opel Astra, Opel Corsa, Opel İnsignia ve Opel Vectra’dır. En az tutulan ve en az satılan Opel modelleri ise Manta, Agila, Adam, Kadett, Rekord, Senator, Signum ve Calibra’dır.

Opel logo önden görünüşü


Seat

Kuruluş Yılı : 9 Mayıs 1950

Kurucu : Fiat – Instituto Nacional de Industria

Kurulan Yer : Barselona, İspanya Seat Logo


1950 yılında İspanya’da kurulan Seat İspanya’nın en büyük otomobil üreticisi konumuna gelmeyi başarmış bir markadır. Sonradan Almanların satın aldığı bu marka Fiat ile Instituto Nacional de Industria firmaları tarafından kurulmuştur. Alman arabalarından en çok tanınanlardan olan Seat tarihi boyunca çizgisini bozmadan ilerlemiştir.

Seat ilk otomobilini 1953 yılında Seat 1400 ile yaptı. 1981 yılında Fiat ile yolları ayıran Seat kendi sektöründe İspanya’nın en büyüğü haline geldi.  1991 senesinde Volkswagen Seat’ın yüzde 99,99’luk hissesini satın almayı başardı. Günümüze kadar hep akılda kalan modeller üreten Seat hala daha kaliteli ve uygun fiyatlı araçlar üretmeye devam ediyor.

Ülkemizde en çok tutulan Seat modelleri Cordoba, Leon, İbiza ve Toledo olurken en az tutulan ve satılan Opel modelleri ise Alhambra, Marbella, Exeo ve Arona olmuştur.

Seat önden görünüşü


Porsche

Kuruluş Yılı : 25 Nisan 1931

Kurucu : Ferdinand Porsche

Kurulan Yer : Stuttgart, Almanya Porsche Logo


Alman arabalarının en üst segmentlerinden biri olan ve oldukça pahalı fiyatlara satılan oldukça lüks ve modern teknoloji ile donatılmış modeli Porsche Yirminci Yüzyılın ilk senelerinde Prof. Ferdinand Porsche’nin ilk otomobil çizimleri ve yapımlarını yapması ile serüvenine başlar. Ferdinand’ın oğlu Ferry Porsche 1947 yılında otomobil şirketi kurar. Ve aynı yıl Porsche’nin ilk modeli Porsche 356 ortaya çıkar.

Geçmişinde traktör ve uçakta üreten Porsche üst segment bir model. Alman araba markalarının en üst segment modeli olan Porsche’nin ülkemizde en çok tutulan modeli Panamera, 911 ve Cayenne olmuştur. En az satılan ve tutulmayan Porsche modelleri ise 944, 718 ve Cayman modelleri olmuştur.

Porsche bir Alman markasıdır.

 

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -