23.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneAmerikan Park Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Amerikan Park Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Amerikan Park Muayeneden Geçer mi ?

Fabrika çıkışı olarak araçlarda bulunmayan Amerikan park sistemi son zamanlarda muayene geçişine engel olan en yaygın unsurlar arasında bulunmaktadır. Amerikan Park sisteminin birden fazla montaj yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazılarının kullanılması trafik güvenliğinin tehlikeye atılması sebebiyle yasaklanmıştır. İlgili montaj yöntemleri sinyal verildiği esnada sistemin aldığı şekle göre değişmektedir.

 

Gündüz Ledi Muayeneden Geçer mi? isimli yazıyı okumak için tıklayın.

Sinyal verildiği esnada diğer sinyal farlarının yanmaya devam ediyor olduğu sistemler muayeneden geçmemektedir. Sorunsuz muayene geçişi için sinyal verildiğinde diğer tüm sinyallerin kapanması gerekmektedir. Diğer montaj şekilleri için sistemin ayrı bir anahtarla çalışması, sinyal verileceği zaman sistemin kapatılabilir olması gerekmektedir. Sinyal verildiğinde diğer ampullerin kapatıldığı montaj yöntemleri muayene geçişi için problem teşkil etmemektedir.


Amerikan Parkın Cezası Var mı?

Trafik denetlemelerinde Amerikan park sistemi çalışıyor olan araçlar genelde durdurulmaktadır. Yapılan kontrolde sinyal verildiği durumda diğer lambaların sönmemesi durumunda cezai işlem uygulanması söz konusudur. Ceza almama yolu Amerikan parkın kontak devresinden ayrı olması ve istenildiği zaman kapatılabilecek şekilde ayarlanmasıdır.

Kapatılmamasına rağmen cezai işlem uygulanmayan bir Amerikan park montaj şekli bulunmaktadır. Bunun için sinyal verildiğinde diğer sinyal lambalarının tamamen kapanıyor olması gerekmektedir. Bu şekilde monte edilen sistemin sinyal verilmediği durumda sürekli açık kalıyor oluşu problem teşkil etmemektedir. Trafik güvenliği için sinyal verildiğinde dahi açık kalan sistemlerin kullanılmamasını öneririz.


Amerikan Park Nedir?

Amerikan park kiti gün geçtikçe popülaritesini arttıran modifiye çeşididir. Sinyal lambalarının sürekli olarak açık kalmasını sağlayan elektrik devresi / yazılım ile mümkün olmaktadır. Görsellik amacıyla kullanılan bu modifikasyon doğru yapıldığı taktirde trafik güvenliğini tehlikeye atmamaktadır. En çok merak edilen bir diğer soruya yanıt olarak da Amerikan park sisteminin elektrik devresi güvenliği için problem teşkil etmediğini söyleyebiliriz.

Sistemin monte edilmesi ve geri sökülmesi oldukça maliyetsiz olup tüm araçlara uygulanabilmesi mümkündür.  Trafik güvenliğinin tehlikeye atılmaması, cezai işleme tabi olmamak, muayene geçişinde sorun yaşamamak adına devre anahtarı ile açılıp kapatılan sistemlerin kullanılmasını öneririz. Elektrik tesisatı güvenliği için sistem montajının profesyonel kişilerce yapılması gerekmektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -