15.8 C
İstanbul
Pazar, Eylül 26, 2021
No menu items!

App Plaka Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Popüler Yazılar

App Plaka Muayeneden Geçer mi?

2017 yılı itibariyle orijinal dışı tüm plakalarla beraber app plaka kullanımı da yasaklanmıştır. Mevcut yasalara göre, bilinenin aksine hiç bir app plaka türü muayeneden geçememektedir.

Muayeneden app plaka sebebiyle ağır kusur tanısı konulması durumunda, ağır kusur raporuyla beraber şoförler odasına başvurularak plaka yenileme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Muayeneye girilmeden önce geçersiz olduğu düşünülen plakanın yenilenmesi içinse notere başvurulması gerekmektedir.

Notere yapılan başvuru sırasında ruhsat sahibinin imzası gerekmektedir. Noterden alınan evrak ile şoförler odasına yapılan başvuru sonrasında yeni plakayı kolaylıkla çıkarmak mümkündür. Muayene sonrasında aynı gün içerisinde plakanın yenilenip tekrar muayeneye gidilmesi mümkündür. Plakan yenileme işlemi tüm evraklarla beraber 2021 yılında 72 TL tutmaktadır.

Motosiklet plakası yenileme işlemi ise otomobil plakasından 21 TL daha ucuzdur. App plakanın yanında üzerinde vida deliği bulunan, harf veya rakamları deforme olmuş plakalarda muayeneden geçememektedir. Bunun sebebi korsan plaka kullanımının önüne geçebilmek, plaka basım işlemini resmileştirmektir.


App Plakanın Cezası Var mı?

App plaka kullanımı trafik kontrollerinde en sık cezaya sebep olan kusurlardandır. Ne yazık ki app plakalı aracın trafik denetlemesinde ceza almaması mümkün değildir. Bunun yanında yukarıda belirtilen vida izli, silik plakalarda cezai işleme tabidir. Geçersiz plaka sebebiyle ceza aldıktan sonra plaka yenilenmesi işlemi diğer durumlardakinden farklıdır.

Ceza sonrasında plaka yenileme işlemi için emniyet müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir. Orijinal dışı plaka kullanımının sınırlandırılması, bu tarz plakaların güvenlik kameralarınca tespit edilmesinin zor olması sebebiyle araçların emniyetlerini tehdit etmektedir.


App Plaka Nedir?

App plaka harf ve rakamların olması gerekenden kalın puntoyla yazılmış olduğu plakalardır. 2017 yılında getirilen kısıtlama öncesinde yaygın bir modifiye parçası olarak kullanılmaktaydı. Farklı puntoda app plaka çeşitleri bulunmaktadır. Orijinal plaka mühürlerini ve hologramlarını taşımadığı için taklit edilmesi oldukça kolaydır.

Orijinal plakalarda iki adet TR hologramı, iki adet ay-yıldız hologramı, bir adet mühür ve plakanın alt kısmında bulunup boydan boya uzanan bir dalga şekli bulunmaktadır. Bu kriterleri taşımayan tüm plakalar ağır cezai işleme tabi tutulmaktadır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -