Araba Neden Stop Eder ?

Araba Neden Stop Eder ? Araba Stop Etme Nedenleri Nelerdir ? Tüm Detaylar Bu Yazıda..

Araba Neden Stop Eder ?

Araba Neden Stop Eder ?


Genelde motor soğukken karşılaşılan durumdur. Ani hızlanma gerektiren durumlarda / sollama esnasında karşılaşılabileceği için risk teşkil eden bir arızadır. Stop etme arızalarının geneli düşük maliyetlerle onarılabilecek ayarsız çalışan sistemlerden meydana gelmektedir. Bu yazıda araba neden stop eder sorusunun cevabını detaylı bir şekilde bulacaksınız.

Motor sınıflarına göre farklı sebepleri bulunan stop etme sorununu inceleyelim:


Rölantide Stop Etme


Dizel, benzinli ve LPG'li araçlarda ortak sistemlerden meydana gelebilen problemdir. Gaz pedalının bırakılmasıyla ya da belirsiz zamanlarda oluşan rölanti dalgalanması (devir sayısının artıp azalması) sonucunda aracınız stop ediyorsa muhtemel arızalar şöyledir:

Rölanti Ayarı : Rölanti ayarının optimum seviyeden aşağıda ayarlanması araç motoru soğukken gaz pedalının bırakılmasıyla beraber stop edilmesine sebep olabileceği gibi fazla bozulmuş rölanti ayarı motorun sıcak olduğu durumlarda da stop etmesine sebep olabilmektedir.

Egr Valfi : Aracın hava giriş ve tahliyesinde rol oynayan egr sisteminin kirlenip tıkanarak işlevini yitirmesi durumunda havasız kalan motor rölanti dalgalanmasına ve stop etme problemine yol açabilir.

Boğaz Kelebeği : Motora gönderilen hava oranının ayarlanmasında rol alan boğaz kelebeği, aşırı kirlenmesi durumunda tekleme ve stop etme sorununa yol açabilmektedir.

Ateşleme Sistemi : Buji, buji kabloları, ateşleme bobini, distirütör (distribütör değil mi bu) ve enjektör arızaları düzensiz ateşlemeye neden olacağından aracın her durumda stop etmesine sebebiyet verebilir.


Vites Geçişlerinde Stop Etme


Manuel araçlarda vites geçişi esnasında yada sonrasında oluşan stop etme problemidir.

Maf sensörü : Emme manifolduyla yanma odası arasında bulunur. Motora gönderilen havanın kütlesini ölçüp araç beynine göndererek uygun hava kütlesinin ayarlanmasını sağlar. Olası bir arızada yanlış hava kütlesi gönderimine sebep olacağından düzensiz ateşleme ve ardından stop etme sorununa yol açacaktır.

Rölanti motoru / Valfi : Yukarıda açıkladığımız rölanti ayarının bozukluğu araç seyir halindeyken kendini belli etmeyecek, manuel araçlarda vites geçişinde debriyaj pedalına basılmasıyla rölanti devri aşırı düşeceğinden stop etme sorunu ortaya çıkacaktır.


LPG'ye Geçişte Stop Etme


Motor sıcaklığının yeterli seviyeye gelmesiyle Lpg 'ye geçiş esnasında yada Lpg'de çalışırken meydana gelebilecek durumlardır.

Hararet Müşürü : Günümüzdeki çoğu araç enjeksiyon sistemiyle çalışmaktadır. Enjeksiyonlu araçlara Lpg kiti takıldığında ilk çalıştırma benzinde yapılıp araç ısındıktan sonra Lpg sistemine otomatik geçiş yapılmaktadır. Hararet müşürünün arızalanması durumunda  motor sıcaklığı yanlış ölçülecek ve araç lpg sistemine yeterince ısınmadan geçecektir. Yeterince buharlarlaşamayan lpg motorun düzenli çalışmasına engel olacak ve tekleme/stop etme sorununa yol açacaktır.

Gaz Ayarı : Lpg’ye geçtikten sonra motora gönderilecek hava yakıt karışımının ayarlanmasıdır. Yanlış ayarlanması sonucunda kalitesiz yanma oluşacağından tekleme ve stop etme sorunu ortaya çıkabilmektedir.


 

Aracınız ile ilgili yaşadığınız sorunları USTAYA SOR kısmından bizlere iletebilir, sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 22:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan Ayan
Ayhan Ayan - 2 yıl Önce

BMW e39 5.20 aracım var trafikte giderken ayağımı gazdan çekince arasıra stop ediyor nedeni nedir sizce ayrıca bulunduğum yerde BMW den anlayan düzgün bir usta da yok o açıdan eletmiyorum aracımı onlarda bilmiyor ama fikir yürütüyorlar bu yüzden gereksiz parçaları değiştirdim e Buda maliyetli oldu düzelse problem değil ama düzelmedi

tuncay
tuncay - 2 yıl Önce

aracın geely çin arabası tüpü iptal ettim ve benzinde kulani yorum sürekli istop ediyor birçok ustaya gösterdim bulamadılar sebebi hiçbir şey yapmadlar neyapmam lazım yardımcı olurmusunuz

ısa
ısa @tuncay - 11 ay Önce

abı hava kelebegını temezlet

hasan güney
hasan güney - 2 yıl Önce

2006 röno mastır, yolda giderken motor sındıktan sonra her on km de bir stop ediyor, hareket halindeyken stpo ettiğinde kontağı kapatıp açıyorum tekrar çalışıyor.

Coşkun güner1
Coşkun güner1 - 1 yıl Önce

1.4palio vikent 2000 model araç sabahları çalışmıyo marş basıyo ateşleme yapmıyo saat 12 öğleden sonra tek marşla çalışıyo sebsbi nedir

SIRADAKİ HABER