Fan Müşürü Nedir ? Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Fan Müşürü Nedir ? Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır ? Fan Müşürü Arıza Belirtileri Nelerdir ? Detaylar yazıda..

Fan Müşürü Nedir ? Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Fan Müşürü Arızaları Nelerdir ?


Motor soğutma sisteminin eksik çalışmasına dolayısıyla aracın ağır hasarlar almasına sebep olabilen bir arızadır. Sanılanın aksine otomobil motorlarının en çok ısınmasına sebep olan durum rölantide bekleme halidir. Hız vasıtasıyla önden vuracak rüzgar hesaplanarak tasarlanan soğutma sistemi araç durgun halde çalışırken yalnızca soğutma fanı yardımıyla soğutulmaktadır.

Fan sisteminde meydana gelebilecek arıza aracın kontrol edilemeyecek hızda ısınmasına ve zarar görmesine sebep olabilmektedir. Fan sistemindeki en muhtemel arıza olan fan müşürü problemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle teknik terimleri inceleyelim.


Radyatör Sistemi 


Yanma odasının aşırı ısınmasını önlemek amacıyla tasarlanan sıvı soğutma sistemidir. Yanma odasından geçen sıvı hatları aracın ön kısmında bulunan radyatör peteklerine bağlıdır. Hat içerisindeki soğutma sıvısı, radyatör pompası yardımıyla devir daim edilir. Motor içerisinde ısınan sıvı radyatör peteklerine iletilip araca önden vuran rüzgar yardımıyla soğutulur.

Yeterli rüzgar olmadığı durumlar için radyatör peteklerinin önünde fan bulunur. Trafikte dur kalk yaparken zorlanarak ısınan motoru soğutmakta rol alan radyatör fanı önemli bir görev üstlenmektedir.


Fan Müşürü Nedir ?


Rüzgar gücünün yetersiz olduğu durumlarda radyatör peteklerinin soğutulması için fanın otomatik olarak açılıp kapatılmasını denetleyen sistemdir. Fanın açılmasına karar veren tek sensör olduğu için arızalanması durumunda aracın hararet yapmasına sebep olabilmektedir. Üreticilerin tercihlerine göre değişiklik gösterebilmekle birlikte  genelde radyatör fanı iki kademeli olarak çalışır.

Motor optimum sıcaklık olan 90 dereceye ulaşıncaya kadar birinci kademe, 90 dereceden sonrasında rüzgarın yetersiz olması durumunda ise ikinci derece fan devreye girmektedir.


Fan Müşürü Arızası 


Arızada soğutma suyunun sıcaklığı yanlış ölçülecek, müşür motorun sürekli 90 derecenin üzerinde çalıştığını ön görüp fanı son seviyede çalıştırarak gürültüye sebep olabilir. Motor sıcaklığının sürekli düşük olduğunun ölçülmesi durumunda fan çalışmayacak, rüzgarın yetersiz olduğu durumlarda motor sıcaklığı tehlikeli seviyelere kadar yükselecektir.

Müşür arızası maliyetsiz ve hızlı onarılabilecek bir problem olmakla beraber ağır hasarlara yol açabilecek bir ekipmandır. Aracın yetersiz soğutulması ve hararet yapması durumunda sıcaklık etkisiyle motor parçalarının şekil değişimine maruz kalarak rektefiye işlemine ihtiyaç duyması olasıdır.


Fan Müşürü Arıza Belirtileri


Motor sıcaklığının sürekli optimum dereceden (90 derece) yüksek ya da düşük olması en büyük soğutma sisteminin doğru çalışmadığının en bariz belirtisidir. Motor sıcaklığının sürekli 90 derecenin altında seyretmesi motor için zararsız görünse de müşür sisteminin arızalı çalıştığına işaret etmektedir.

Arızalı müşür her an fanın çalışmasını durdurup aracın hararet yapmasına sebep olabilir. Müşür arızası bazı durumlarda hararet göstergesindeki bozukluk dışında rölanti dalgalanması ve yakıt tüketimindeki artış problemleriyle de kendini gösterebilmektedir.


 

Aracınız ile ilgili yaşadığınız sorunları USTAYA SOR kısmından bizlere iletebilir, sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 00:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Coşkun celik
Coşkun celik - 2 yıl Önce

1999 model Peugeot 206 xt termostat orjinal fan müşürü orjinal hararet müşürü orjinal radyatör orjinal fan rölesi orjinal fan rezistansi orjinal sıfır olarak degistirdim akü cok iyi ateşleme bobini sorunsuz enjektörler bosch yetkili serviste temizlendi araba çalışırken elektirik ölçüm yapildi ondada sorun yok araba bu haldeyken radyatör fani 1.kademesi bazen açıyor bazende açılmıyor sebebi ne olabilir bitron fan beyni arizali olabilirmi acaba bu beyin arizali olsa fanin 2. Kademeside calişmamasi gerekir termostat yeni olsada cabuk arizalanirmi

zühtü karakoç
zühtü karakoç - 2 yıl Önce

turbo yağ soğutma radyatörü kapağı neden basınç dan dolayı atar 2015 model ford corneo

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Merhaba 2008 model Ford connect
Fan çalışmasına rağmen hararet yapıyor .
Soğutma suyu tam .
Boruları sağlam
Sıkıntıyı bulamadım

Şenol Baykara
Şenol Baykara - 1 yıl Önce

Aracım 2004 model volkswagen bora 1.6 16 valf termostat değişti hararet müşürü değişti ama hararet göstergesi nedense araç haraket halindeyken sıfıra düşüyor. Çalışık durur vaziyette ibre 90 oluyor. Sıkıntı nedir çözümünü bilen var mı?

Serkan
Serkan - 1 yıl Önce

Coşkun bey bir değiştirmediğiniz radyatör fanı kalmış.radyatör fanının kömürlerinde veya bobininde veya fan bağlantı kablolarında sıkıntı olabilir

SIRADAKİ HABER