Klima ve Kalorifer Arızaları ve Nedenleri

Klima ve Kalorifer Arızaları Nelerdir ? Nedenleri Nedir ? Nasıl Çözülür ? Tüm Detaylar Bu Yazıda..

Klima ve Kalorifer Arızaları ve Nedenleri

Araçlardaki Klima / Kalorifer Problemleri


Çok sıcak ve çok soğuk havalarda kullanıcıyı oldukça mağdur eden problemlerdir. Rutin bakımların aksatılmaması ile önüne geçilmesi mümkündür. Bilinenin aksine Otomobillerde kabini ısıtmak için ekstra bir ısıtıcı veya güç kaynağı kullanılmaz. Motorun sıcaklığı kabine iletilerek ısıtma işlemi sağlanır.

Dolayısıyla aracı ısıtmanın yakıt tüketimine etkisi yoktur. Soğutma işlemi içinse çalışma gücünü motor kayışından aldığı için tüketimi arttıran bir klima kullanılır. Havalandırma, yönlendirme gibi hatlarda meydana gelecek tıkanıklıklar sistemin aksak çalışmasına sebep olmaktadır. Soğutma ve ısıtma sistemlerindeki problemleri inceleyelim.


Klima Sistemi Arızaları


Çalışma gücünü motordan alarak içerisinde soğutma işlemini gerçekleştiren klimanın temel arıza sebepleri şöyledir:

Klima Gazının Bitmesi : Otomobil klimaları da geleneksel klima yöntemiyle çalıştığı için klima gazına ihtiyaç duymaktadır. Uzun süre kullanılmayan klima sistemindeki gaz işlevini yitirebilmektedir. Klima gazının tekrar doldurulması maliyetsiz bir onarım olsa da en az ayda bir kere klimayı açıp kapatmak bu maliyetin önlenmesini sağlayacaktır.

Fan Arızası :  Klima fanın arızalanması durumunda üretilen soğuk hava uygun basınçla kabine gönderilemeyecektir. Klimanızdan soğuk hava gelmesine rağmen ortam sıcaklığı düşürülemiyorsa klima fanını kontrol ettirmeniz gerekmektedir.Kalorifer Sistemi Arızaları

Kabinin ısıtılması için motor soğutma suyu araç radyatörüne gönderilmeden önce kalorifer radyatörüne iletilerek petekleri ısıtır. Hemen bitişiğindeki fan sayesinde ısınan hava itilerek kabine yönlendirilir. Toplu bir sistem olmaması sebebiyle ısıtma sistemi arızaları daha sık yaşanır ve klima sistemi arızalarına göre daha düşük onarım maliyetine sahiptir. Isıtma sisteminin yetersiz çalışması ya da hiç çalışmamasının sebeplerini inceleyelim.

Motorun ısınmamış Olması : Aracın ısıtılması için ekstra bir sistem kullanılmadığını yukarıda belirtmiştik. Bu sebeple araç ilk çalıştırıldığında motorun soğuk olması sebebiyle ısıtma sisteminin çalışması mümkün değildir. Motorun ısınmasıyla beraber kabin ısıtılacaktır. Motorun ısınması olması gerekenden uzun sürüyorsa soğutma sistemi yanlış zamanda devreye giriyor olabilir. Radyatör termostat sistemini kontrol ettiriniz.

Kalorifer Radyatörünün Tıkanması : Motor soğutma suyunun ısısını dağıtma görevine sahip bu radyatörün kirlenmesi ve tıkanması durumunda motor sıcaklığı sisteme iletilemeyecek ve  ısıtma işlemi sağlanamayacaktır. Düşük maliyetli bir problemdir.

Yönlendirme Sisteminin Çalışmaması : Üretilen sıcak havayı cam, üst ve alt kısım gibi bölgelere iletmekle görevli yönlendiriciler bulunmaktadır. Bu parçalarda meydana gelecek çatlak / kırıklar yönlendirmenin yetersiz olması sebebiyle sıcak havanın tamamının kabine iletilememesinin sebep olacaktır. Yönlendirme arızası aracın bir tarafının sıcak, bir tarafının soğuk hava üflemesi şeklinde de gün yüzüne çıkabilmektedir.


 

Aracınız ile ilgili yaşadığınız sorunları USTAYA SOR kısmından bizlere iletebilir, sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 13:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Harun alkan
Harun alkan - 2 yıl Önce

Selamun aleyküm 1 ay önce 2014 model mercedes e 220 dizel araç aldım yaklaşık 25 km sürdükten sonra eve geldim ve fanın çalıştığını farkettim ve egzoz dan sıcak hava üflediğini farkettim sebebi nedir teşekkürler.

SIRADAKİ HABER