Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır ? Motor Kulağı ve Şanzıman Kulağındaki Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır ?


Takozlar motor ve şanzımanı aracın şasesine bağlamaya yarayan ekipmanlardır. Motor ve şanzımanda oluşan titreşimi absorbe ederek kabin içerisinde konforlu bir sürüş sağlar. Aracın bozuk yollarda kullanılması, kasislerden hızlı geçilmesi, sürekli ani fren ve gaz yapılması, yan sanayi motor ve şanzıman kulaklarının kullanılması  takozların ömrünü kısaltacak ve titreşim oluşmasına sebep olacaktır.

Oluşan titreşimin diğer motor parçalarında gevşemeye ve işlev kaybına sebep olacağı için motor sağlığı açısından önemli bağlantı elemanlarıdır. Takozlarda oluşabilecek arızaları ve sebeplerini inceleyelim.


Motor Takozu Nedir ?


Motor takozu titreşimli çalışan motorun sarsıntısını emme ve motoru şaseye bağlama görevlerini üstlenir. Basit tabiriyle bağlantı noktasıdır. Burada meydana gelebilecek gevşemeler motor ile şase arasındaki bağlantıyı zayıflatacak, motor titreşiminin araca yayılmasına sebep olacaktır.

Motor titreşiminin araca iletilmesi iç içe çalışan hareketli sistemlerin ömrünün azalmasına sebebiyet verebilmektedir. Motor takozlarında orijinal parçalar kullanılması, diğer ekipmanlara göre daha önemlidir. Kalitesiz parçalar kısa sürede deforme olacak, ve aracın sürekli titreşimli çalışmasına neden olacaktır.


Şanzıman Kulağı Nedir ?


Şanzıman takozları, en sık gevşeme problemi yaşatan bağlantı noktalarıdır. Güç iletmekle görevli olan şanzımanın bağlantı noktasının gevşemesi motorda üretilen gücün geri tepmesine ve şaseye iletilmesine sebep olmaktadır. Motor kulaklarında olduğu gibi, bu takozların da orijinal parçalarla değiştirilmesi araç sağlığı için oldukça önemlidir.


Motor Kulağı ve Şanzıman Kulağındaki Arıza Belirtileri


  • Motorun stop ettikten sonra güçlü bir şekilde titreyerek durması, motor takozlarının gevşediğinin göstergesidir.

  • Yalnızca yük altında oluşan yoğun titreşim, her iki takozun da gevşediğini gösterir.

  • Yüksek devirde aniden gaz verildiğinde ve gaz bırakıldığında aracın kendini atması şanzıman kulaklarının gevşediğinin göstergesidir.

  • Takozlardaki gevşemenin boyutu yüksek değilse arızanın anlaşılması zorlaşacaktır. Bunu anlamanın basit bir yolu vardır. Önden çekişli araçlarda, araç duruyor iken el frenini çekin.

  • Debriyaj pedalına basın, devir sayısını yükseltin ve aracı stop ettirmeyecek şekilde ayağınızı aniden debriyaj pedalından çekin ve tekrar basın. Bu işlemi tekrarladığınız sürece araçta kendini atma ve sert bir metal çarpışması sesi gibi tok bir ses duyuluyor ise takozlarınız gevşemiş demektir.

 

Aracınız ile ilgili yaşadığınız sorunları USTAYA SOR kısmından bizlere iletebilir, sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 18:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamil topcu
Kamil topcu - 2 yıl Önce

Arabam 2013 ford fokus3 benzinli 67000 binde sogukken arabayı ilk calıştırdıgımda 2000 devirde kadar titreme oluyor haret ederimde ilk etapda sanki avans vurur gibi yapıyor 100 metre gidince kesiliyor acaba motor takozu olabilirmi bujiler kablolar bobin kontrol edildi bilgisayarda hata vermiyo

SIRADAKİ HABER