Rölanti Dalgalanması Neden Olur ?

Rölanti Dalgalanması Nedir ? Rölanti Dalgalanması Neden Olur ? Tüm Detaylar Bu Yazıda..

Rölanti Dalgalanması Neden Olur  ?

Rölanti Dalgalanması Nedir ?


Rölanti dalgalanması aracın rölanti esnasında stabil çalışmayıp devir sayısının yükselip azalması durumudur. Motorun stabil çalışmasını engelleyen bir sistem rölantinin ayarlanan devire ulaşmasını zorlaştırıyor ya da fazla hava/yakıt girişiyle rölantinin optimum devirden yukarı çıkmasına neden oluyor olabilir.

Rölanti dalgalanmasına sebep olan arızalar genelde yanında başka problemler de getirmektedir. Dalgalanmanın yanında stop etme, vuruntu, çekişte düşüş gibi problemler yaşıyorsunuz arıza sebepleri aynı olabilir. Motorun sıcak/soğuk durumu da dalgalanma seviyesini etkileyebilmektedir.


Rölanti Dalgalanması Sebepleri


Dalgalanmaya sebep olabilecek durumları inceleyelim.

Emme Manifoldu : Emme manifoldu hattında veya bağlantı contalarında oluşabilecek hava kaçağı rölanti dalgalanmasına sebep olabilmektedir. Dış ortamdan motor içerisine vakumlanan hava motora gönderilmeden önce belirli işlemlerden geçmektedir. Bu işlemler motor sağlığı için önemli olmakla beraber havanın emilişinin zorlaştırdığı için hava basıncını düşürmektedir.

Manifold kaçağından silindir içerisine giren hava temizlik işleminden geçmediği için normal yolla giren havaya göre daha yüksek kütlededir. Manifold kaçağından direkt silindir içine vakumlanan hava, basıncı düşürecek her hangi bir işlemden geçmediği için motor devrini yükseltecektir.

Hava girişi kontrollü olmadığı için motor devrinde dalgalanmaya sebep olacaktır. Arıza tespiti için rölanti durumunda kaputu açarak silindir kapağı kısmını dikkatlice dinleyip manifolttan kaçak giren havanın çıkardığı "tıs" sesini duyabilirsiniz.Egr Valf Kaçağı : Egr sistemi egzoz emisyonunu düşürmek ve motor verimini arttırmak için tasarlanmış atık gaz geri dönüşüm sistemidir. Egzozdan yanmadan atılan gazların bir kısmı tekrar silindire gönderilerek yakılır. Bu sistemde meydana gelebilecek sızıntı/çatlak oluşumu motor içerisine kaçak hava girişine sebep olmaktadır. Emme manifoldu kaçağında olduğu gibi temizleme işleminden geçmeden motora giren düzensiz hava rölanti devrinde dalgalanmaya sebep olacaktır.Gaz Kelebeği : Benzinli araçlarda hava akışını kontrol eden sistemdir. Gaz pedalına basıldığı oranda kelebek hava akışına izin vererek devirin artmasını, gaz pedalı bırakıldığında uygun hava akışını sağlayarak motorun rölantide çalışmasını sağlar. Burada meydana gelecek arıza, hava debisinin yanlış ölçülmesinden kaynaklı düzensiz hava girişine ve devir saatinin dalgalanmasına sebep olacaktır.

Arızanın gaz kelebeğinden kaynaklandığını tespit etmek için aracın klima ve farlarını açarak yüksek akım çekilmesini sağlayın. Rölantide düşüş meydana geliyorsa problem gaz kelebeğinden kaynaklanmaktadır.MAF Sensörü (Akış Metre) : Dizel araçlarda hava akışını kontrol eden sistemdir. Motora Gönderilecek havanın kütlesini sürekli kontrol ederek aracın elektronik kontrol sistemine bilgi gönderir. Olası bir arızada motora düzensiz hava gideceği için rölanti dalgalanması yaşanması muhtemeldir.Ateşleme Sistemi : Her arızada olduğu gibi ateşleme sistemi arızasının rölanti dalgalanmasında da payı vardır. Doğru çalışmayan enjektör, distribütör, bobin, buji ve buji kabloları düzensiz ateşleme sebebiyle rölantide dalgalanmaya sebep olabilmektedir.


 

Aracınız ile ilgili yaşadığınız sorunları USTAYA SOR kısmından bizlere iletebilir, sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 00:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
idris temiz
idris temiz - 1 yıl Önce

s.a ustam 1.3 multijet doblo 2012 model ilk marş ta rolanti dalgalanması yapıyor stop edecek gibi oluyor motor ısınınca yapmıyor.. birde gaz verince uğultu yapıyor neden olabilir... tesekkur ederim

Kadir uzun
Kadir uzun - 1 yıl Önce

L 200 çifkabin kamyonetimvar arabam belirli bir kilometreye gelince ramazanda bassan araba 150 hızını geçmiyor bunun arızası nedir yardımcı olursanız sevinirim

Emrah kalim
Emrah kalim - 2 yıl Önce

Aracim 2011 model tam otomatik lpgli i30. Bir gun seyir halindeyken 2. Vitesten 3. Vitese gecerken arac tekleme yapip motor ariza isigi yandi, daha sonra söndu. Ilk once lpg den oldugunu zannettim. Fakat o zamandan beridir hem lpgde hem de benzindeyken her zaman olmasa da zaman zaman rolantide devir dalgalanmasi yapiyor, 700 800 devirdeyken 600e inerek titreme yapip geri cikiyor. Ayrica yine seyir halinde 2. Vitesten 3. Vitese gecerken gazi siddetli vermez isem tekleme yapiyor. Fakat ilk gun yanan ariza isigi hic yanmadi ondan sonra. Bu gibi konularda nokta atisi yapmak cok onemli, surekli yapmadigindan bir ustaya izah edemiyorum. Hangi sirada ne yapilmali ki deneme tahtasina donmesin arac ?

müfit savaş
müfit savaş - 1 yıl Önce

aracım 2000 model audi a3 otomatik şanzıman araç motor ısındığında titreyerek ve kesik kesik çalışıyor sık sıkta kendi kendine gaz veriyormuş gibi çalışıyor ve rolantide dalgalanma oluyor

BURHAN KOCA
BURHAN KOCA - 1 yıl Önce

aracım audi a6 2004 1.8 t multitronik. kırmızı ışığa yaklaşınca yani tam durma esnasında devir saati hırrrr diye 1 e 2 ye kadar düşüyor araç baya bi titriyor. ama stop etmiyor. durdukta sonrada herşey normal rolanti dalgalanması titreme alıp verme gibi bi durum yok. benzindede lpd de de yapıyor. soğukken yapmıyor bu hatayı hararet 80-90 a geldiğinde yapmaya başlıyor uzun bi yola gidiyorsam 60-70 km yaptıktan sonra yani motor iyice ısınınca sorun ortadan kalkıyor. birde ani sert fren yapınca yapmıyor bu hatayı yada yapamıyor.yakıtta artış oldu %30 kadar. kalkışta çekişte giderken yolda hiçbir sorun yok.kelebek akışmetre subap conta westinghouse manifold a baktık hep orjinal parça kullandık.bilgisayara bağlayıncada hata kodu vermiyor. yardımcı olabilirmisiniz. iyi günler.

ömer
ömer - 2 ay Önce

merhaba
2004 model touareg v10sahıbıyım
aracta ısınınca rolantı dalgalanması oluyor sebep ne olabılır
egr den egr ye gden ınce bır hortum kırılmıstı onu tamır ettım ama ordan hava alıyor olabılırmı buda rolantı dalgalanmasına sebep olabılırmı

SIRADAKİ HABER