Yağ Pompası Arıza Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir ?

Yağ Pompası Arıza Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir ? Yağlama Sisteminin Arızalanma Sebepleri Nelerdir ?

Yağ Pompası Arıza Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir ?

Yağ Pompası Arızaları Sebepleri ve Belirtileri


Hareketini motorun dönme gücünden almaktadır.  Yağın basıncını arttırıp motor içerisinde devir daim etmesini  , sürtünme sonucu oluşan toz metal parçacıkların yağdan arındırılmasını sağlar.


Yağ Pompası Arıza Belirtileri


Yağ pompasının arızalanması durumunda motor yağı basıncı düşecek, yağ pompalanamayacak ve kartelde toplanmaya başlayacaktır. Olası arızada kendini gösterecek ilk belirtilerden ileri safhadaki belirtilere doğru sırasıyla inceleyelim:

Hararet Göstergesinde Artış : Yağsız kalan yanma odası sürtünme kuvveti etkisiyle ekstra ısınacak ve radyatör sistemi motoru soğutmak için yetersiz kalacağından hararet artacaktır.

Vuruntulu Çalışma : Hareketli parçaların yağsız kalmasından dolayı titreşim artacaktır.

Çekişten Düşüş : Uzun süreli yağsızlıktan aşınmaya maruz kalan pistonlar sürtünme kuvvetinden dolayı güç kaybına uğrayacağından çekişte düşüş meydana gelecektir.


Yağlama Sisteminin Arızalanma Sebepleri


Yağ Filtresi Tıkanıklığı : Yağ filtresi yağlanan sistemlerdeki sürtünme kuvveti sebebiyle oluşan metal parçacıklarının toplandığı filtredir. Uzun süre değişmediği vadede tıkanacak ve geçişi zorlaştırıp yağ basıncını azaltacaktır. Yağ basıncının azalması durumunda tüm yağlama sistemi eksik çalışacaktır.

Yanlış Yağ Seçimi : Motorunuza uygun olmayan yağ kullandığınız taktirde; kullanılan yağın yoğunluğu eksikse yağlama yetersiz olacak, motor yağsız çalışmışcasına aşınacaktır. Yoğunluğun fazla olması durumda ise yağ pompasının gücü yetersiz kalacak ve yine yağ basıncı düşecektir.

Yağlama Yollarında Kaçak : Yağlama borulardaki kaçakla beraber yağ seviyesinin azalması yada borulardaki tıkanıklık sebebiyle yağın devir daiminin zorlaşması yağlanmayı engelleyecektir.

Yağ Pompasında Mekanik Hasar :  Yağ pompasının içerisinde meydana gelecek herhangi bir mekanik problem sistemin yetersiz yağlanmasına sebep olacaktır.


Yağlama Sistemi Nasıl Korunur ?


Yağlama sistemi aracın şah damarlarından biridir. Yağlanma probleminde hareketli parçalar çok kısa süre içerisinde aşınarak hasar görebilir ve motor rektefiyesi gibi maliyetli onarım işlemlerine yol açabilir. Yağlama sistemini korumak için yapılması gerekenler basittir.

Yağ Seçimi : Yanlış yağ seçimi  motorunuz için ölümcül sorunlara yol açabilir. Yağ seçimi kesinlikle fabrika verilerine göre yapılmalıdır.

Periyodik Bakım : Zamanında değiştirilmeyen motor yağı işlevini yitirecek ve yetersiz yağlanmaya sebep olacaktır.

Gösterge Kontrolü : Yağlama sisteminde sorun tespit edildiği, problem belirtileri anlaşıldığı  anda motor durdurulmalıdır.Yağlama sistemi probleminde hareketli parçaların çok çabuk aşınacağı asla göz artı edilmemeli, araç onarıma çekici yardımıyla götürülmelidir.


 

Aracınız ile ilgili yaşadığınız sorunları USTAYA SOR kısmından bizlere iletebilir, sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 14:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar erol
Serdar erol - 2 yıl Önce

Bende hundai h100 var araba romantizm çalışırken yağ lambası yanıyor yüksek devirde birşey yok ısınınca tuhaf bir ses geliyor ve araba beyaz duman atıyor sorun ney acaba

SIRADAKİ HABER