19.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAraba Frene Basınca Neden Sağa veya Sola Çeker?

Araba Frene Basınca Neden Sağa veya Sola Çeker?

Frene Basınca Sağa – Sola Çekiyor, Nedeni Nedir?

Aracın sağa – sola dönmeye meyilli olmasının lastik hava basıncı, rot, balans, ön takım problemi gibi bir çok nedeni bulunur. Fakat yönlendirme meylini yalnızca frenleme esnasında yaşıyorsanız biraz daha derin bir incelemeye ihtiyacınız var demektir.

Öncelikle yalnızca fren esnasında oluşan yönlendirme probleminin yüksek maliyetli olmadığını belirtmek isteriz. Olası sebepleri en çok karşılaşılan durumdan başlayarak sıralayalım.

Fren balataları : Fren balatalarının yanlış monte edilmesi aracın fren esnasında sağa sola çekmesine sebep olmaktadır. Yanlış hizalanan balata eksik yüzeyle diske sürteceği için düşük fren gücü sağlayacak, diğer balata tekeri daha çok yavaşlatacağı için araç güçlü fren yapan tekerin olduğu yöne doğru çekilecektir.

Fren Diskleri : Fren diskinin deforme olması ve balataya temas eden yüzeyin azalması fren gücünü düşürecek ve balatalar da olduğu gibi aracın güçlü fren yapan yöne doğru çekilmesine sebep olacaktır. Fren diskinin deforme olmasına sebep olan en büyük iki etken: Araç yıkanırken aşırı ısınmış fren disklerine su tutmak ve ısınan disklerle su birikintisinden geçmektir.

Disk arızası tespiti diğer ekipmanlara kıyasla daha kolaydır. Fren disklerinde problem olması durumunda fren şiddetiyle orantılı olarak aracın titremesi söz konusu olmaktadır.

Fren Merkez Hizası : Balata ve disklerde deformasyon olmamasına rağmen fren balatalarının diske olan uzaklıkları tüm tekerler için aynı değilse balata – disk mesafesi en az olan teker en güçlü tutuşu sağlayacak ve araç o yöne doğru çekilecektir.

Ön Takım Problemi : Süspansiyon, rot kolları, salıncak gibi yürüye aksam elemanlarıdır. Bu ekipmanlarda meydana gelecek boşluk, eğilme ve ayarsızlık aracın frenleme sırasında öne yığılmasıyla sağa – sola çekilmesine sebep olabilmektedir. Ön takım ekipmanları periyodik olarak kontrol edilmelidir.


Tüm fren sistemi ekipmanlarının sorunsuz çalıştığına eminseniz yönlendirme sorununa yol açan diğer unsurları incelemelisiniz. Arıza ihtimali yüksek olan sistemden başlayarak sıralayalım ;

Lastik Hava Basıncı : Lastik basınçlarının orantısız olması durumunda araç basıncı düşük lastiğin yönüne meyil edecektir.

Rot Ve Balans Ayarı : Direksiyon hizası yada jant yamukluğu yönlendirme problemine neden olmaktadır.

Lastik Aşınması : Kamber / kaster  ayarı bozukluğu sebebiyle lastiklerin orantısız olarak aşınması aracın sabit sürülüşünü zorlaştırmaktadır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -