10.2 C
İstanbul
Salı, Ekim 26, 2021
No menu items!

Araba Göstergeleri, Arıza Işıkları ve Anlamları

Popüler Yazılar

Araba İkaz Lambaları ve Anlamları Nelerdir?

Araba arıza ışıkları ne anlama geliyor veya araba ikaz ışıkları yanınca ne yapmam gerekiyor gibi soru işaretleriniz varsa doğru yerdesiniz. Her ikaz/uyarı ışığının ne anlama geldiğini detaylı bir şekilde okuyabileceğiniz listemize buyurun o zaman.

Gösterge İşaretiAnlamı
Gösterge paneli sis lambasıAracınızın ön sis lambaları açık ise bu işareti görebilirsiniz.
Gösterge paneli arka sis lambasıAracınızın arka sis lambaları açık ise bu işareti görebilirsiniz.
Dörtlüler açık olunca panelde yanan ışıkDörtlüleriniz açık ise bu işareti görebilirsiniz.
Uzunlar açık olunca yanan göstergeUzun farlarınız açık ise bu işareti görebilirsiniz.
Far, sinyal veya stop lambaları açık olunca yanan ışıkFar, Sinyal yada Stop lambalarınız açık ise veya arızalı ise bu işareti görebilirsiniz.
Park, fren, sinyal veya plaka lambalar bozulunca yanan arıza ışığıPark lambaları, Fren lambaları, Sinyaller veya Plaka aydınlatmaları arızalı demek.
Fren lambası arızalanınca yanan göstergeDış fren ampulü arızalı ise bu işareti görebilirsiniz.
Far seviyesi kontrol arıza göstergesiFar seviyesinin kontrol sistemi arızalı ise bu işareti görebilirsiniz.
Adaptif far sistemi arızası ikazıAdaptif ışık sisteminin uyarı işaretidir.
Kısa far gösterge lambasıKısa farlarınız açık ise bu işareti görebilirsiniz.
Akü bitmesi veya arızası gösterge paneliAkü bitik veya arızalı ise veya şarj dinamosu arızalı ise bu işareti görebilirsiniz.
Dış far arıza göstergesiArızalı bir dış ışığınız var ise bu işareti görebilirsiniz.
O/D OFF ışığı, overdrive kapanınca yanan göstergeOverdrive sistemini manuel olarak kapatırsanız bu işareti görebilirsiniz.
Araba çekmeyince yanan arıza ışığıÇekiş kontrolü ile ilgili bir arıza yaşarsanız bu işareti görebilirsiniz.
Frene basmadan arabanın çalışmayacağını belirten gösterge ışığıAracı çalıştırmak için fren pedalına basmanız gerektiğini bildiren işarettir.
Sadece dizel arabalarda görünen, partikül filtresinin dolduğunu belirten ikaz ışığıSadece dizel araçlarda yanar. Partikül filtreniz dolduğunda bu işareti görebilirsiniz.
Katalizör bozulunca yanan göstergeKatalizör arızalı olduğunda bu işareti görebilirsiniz.
Depoda su seviyesi artınca yanan ikaz ışığıYakıt filtresindeki su derecesi artarsa bu işareti görebilirsiniz.
Hava filtresi tıkanınca ve bozulunca yanan arıza ışığıHava filtresinin eski veya kirli olduğunu gösteren işarettir.
Motor aşırı ısınınca yanan uyarı lambasıSoğutma suyunun, aynı zamanda da motorun fazla ısındığını gösteren işarettir. Bu işareti görürseniz motoru hemen durdurmanız gerekmektedir.
Yakıt filtresi dolunca, kirlenince veya arızalanınca yanan uyarı lambasıYakıt filtresi arızalı veya kirli ise bu işareti görebilirsiniz.
Benzin veya mazot bitince yanan gösterge lambasıYakıtınızın azaldığına dair uyarı işaretidir.
Motor yağı azalınca yanan uyarı ışığıYağ seviyesinin azaldığına dair uyarı işaretidir. Motor yağını kontrol etmeniz gerekir.
Yağ sensörü bozulunca yanan uyarı ışığıMotor yağ seviye sensörünüz arızalı ise bu işareti görebilirsiniz.
Motor yağı azalınca yanan ikaz ışığıMotor yağ seviyesinin minimum seviyeye düştüğünü belirten uyarı işaretidir.
Motor arızası ikaz ışığıMotorunuzun herhangi bir aksamında bir arıza olduğunu gösteren işarettir. Aracınızı servise götürüp kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
Motorun gücü azalınca görünen uyarı ışığıMotor gücünüzün azaldığına ve sınırlı bir güç çıkışı olduğuna dair uyarı işaretidir.
Motor yağının acilen değişim zamanının geldiğini belirten ikaz ışığıAracınızın motor yağının değişim vaktinin geldiğini veya motor yağının artık kullanılamaz durumda olduğunu gösteren işarettir.
Gaz kapağı kapanmayınca yanan ikaz ışığıAracınızın gaz kapağının düzgün kapatılmadığını gösteren uyarı işaretidir.
Partikül testi başarısız olunca yanan göstergeSadece dizel araçlarda görülür. Partikül filtresi testinin başarısız olduğunu gösteren uyarı işaretidir.
Egzoz sıvı seviyesi ikaz ışığıSadece dizel araçlarda görülür. Egzoz sıvı derecesi düşük ise bu işareti görebilirsiniz.
Fren balatası bitince yanan uyarı ışığıSadece Fren balata sensörüne sahip araçlarda görülür. Fren balataları aşınıp kullanılmayacak dereceye gelince yanan bir uyarı işaretidir.
Fren hidrolik sıvısı bitince yanan uyarı ışığıAracınızın fren hidroliği sıvısının neredeyse bitmek üzere olduğunu belirten bir uyarı işaretidir.
Otomatik vitesli arabada vites değiştirmek için frene basılması gerektiğini belirten ikaz ışığıSadece otomatik vitesli araçlarda görülür. Vitesi kontrol edebilmek için frene basmanız gerektiğini belirten uyarı işaretidir.
Hava süspansiyonu arıza ışığıHava süspansiyonu ile ilgili bir sorun olduğuna dair uyarı işaretidir.
Araba süspansiyon arıza ikaz ışığıSüspansiyon sisteminde herhangi bir arıza olduğunda bu işareti görebilirsiniz.
Dişli içerisinde ünlem işareti, otomatik vitesli arabada motor arızası anlamına gelen bir ikaz ışığıdırOtomatik vitesli araçlarda motor arıza lambası işlevi gören uyarı işaretidir.
Şanzımanın uygun ısıda olmadığı için çalışmadığını anlatan uyarı lambasıAracınızın şanzımanının uygun sıcaklıkta çalışmadığını belirten uyarı işaretidir.
Yol ve hava durumu gösterge ışığıDışarıdaki hava durumunu belirten uyarı işaretidir.
Akıllı yağmur sensörü uyarısıHavanın yağışlı olduğu zamanlarda ışığın kırılmasını hesaplayıp kontrol ünitesine ileten yağmur sensörü uyarı işaretidir.
Ön cam buz çözücü çalışırken yanan ışıkAracınızın ön camının buz çözücüsünün aktif olduğu anlamına gelen uyarı işaretidir.
Arka cam buz çözücü çalışırken yanan ışıkAracınızın arka camının buz çözücüsünün aktif olduğu anlamına gelen uyarı işaretidir.
Yağmur sensörü aktifken yanan ikaz ışığıAracınızın yağmur sensörü aktif ise bu işareti görebilirsiniz.
Araba otomatik cam sileceği çalışıyorken yanan ikaz ışığıAracınızın otomatik cam sileceği aktif ise bu işareti görebilirsiniz.
Kızdırma bujileri fazla ısınınca yanan arıza uyarısıAracınızın kızdırma bujilerinin fazla ısındığını veya arızalandığını belirten bir uyarı işaretidir.
Yol buzlu ve kaygan olunca belirlenen sürüş modunu belirtirKış mevsimlerinde kullanılan kaygan ve buzlu yollara göre sürüş modunu belirleyen kış modu işaretidir.
Takip mesafesini geçince çıkan ikaz ışığıTakip mesafesini geçtiğiniz zaman karşınıza çıkabilecek uyarı işaretidir.
Hız limiti aşıldığında çıkan uyarı göstergesi ışığıSadece hız limiti olan araçlar için geçerlidir. Hız limitinin aşıldığı zamanlarda görebileceğiniz uyarı işaretidir.
Seyir halinde sürüş kontrolünün ayarlandığını belirtirYol esnasında sürüş kontrolünün ayarlandığını belirten uyarı işaretidir.
Sinyal vermeden şerit değiştirince beliren ikaz ışığıSürüş esnasında sinyal vermeden şerit değiştirirseniz bu uyarı işaretini görebilirsiniz.
Arabanın kapılarından bir tanesi açıksa beliren ikaz ışığıAracınızın kapılarından herhangi birisi açık ise bu uyarı işaretini görebilirsiniz.
Araç kapılarından birisi tam kapanmadığında yanan ikaz ışığıAracın 5 kapısından birisinin tam olarak kapanmadığını belirten bir uyarı işaretidir.
Emniyet kemeri takılmayınca çıkan uyarı ışığıYolcu veya sürücü emniyet kemerlerinin takılmadığını belirten bir uyarı işaretidir.
Lastik basıncı düşünce çıkan uyarı işaretiAracınızın lastik basıncının düşük veya arızalı olduğunu belirten uyarı işaretidir.
Anahtar arabada yoksa yanan uyarı ışığıAracınızın anahtarının arabada olmadığını belirten bir uyarı işaretidir. Aynı zamanda immobilizer arıza işareti olarak da tanımlanabilir.
Araç park konumundayken yanan ikaz lambasıAracınız park durumunda iken gözüken uyarı işaretidir.
Park sensörlerinin aktif olduğunu belirten uyarı işaretidirPark yardım sistemini belirten uyarı işaretidir.
Direksiyon kilitliyken yanan ikaz ışığıDireksiyon kilidi uyarı işaretidir.
Hava yastığı arızası veya emniyet kemeri arızası ikaz ışığıAracınızın hava yastıklarının veya emniyet kemer sistemininin arızalı olduğunu belirten uyarı işaretidir.
Arabayı ekonomik modda kullanırken yanan ikaz ışığıAracınızı ECO modunda sürdüğünüzü belirten uyarı işaretidir.
El freni lambası uyarı işaretiAracınızın el freni çekili ise bu uyarı işaretini görebilirsiniz. Sürekli yanıyorsa fren sisteminizi kontrol ettiriniz.
Airbag kapalıyken yanan ikaz sembolüAracınızın airbag sistemi kapalı olduğunda bu uyarı işaretini görebilirsiniz.
ABS ikaz ışığıABS uyarı işaretidir. Tekerleklerin iç kısmında bulunan sensörler bu işaretin yanmasına sebep olur.
Hız sabitleyici devredeyken yanan ikaz ışığıAracınızın hız sabitleyici özelliğinin aktif olduğunu belirten uyarı işaretidir.
Kaput açılınca yanan ön panel ışığıAracınızın motor kaputu açık ise bu uyarı işaretini görebilirsiniz.
Bagaj açılınca yanan uyarı işaretiAracınızın bagaj kapağı açık ise bu uyarı işaretini görebilirsiniz.
Start stop sisteminde sorun olduğunu belirten uyarı işaretiAracınızın start – stop sisteminde herhangi bir arıza olduğunu belirten uyarı işaretidir.
Silecek suyu bitince yanan ikaz işaretiSilecek suyunuzun bittiğini belirten uyarı işaretidir.
ESP devreye girince yanan uyarı ışığıAracınızın elektronik denge sistemi kullanılırken görebileceğiniz bir uyarı işaretidir.
ESP'de sorun olunca yanan ikaz işaretiESP ile ilgili bir arıza yaşandığını belirten uyarı işaretidir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -