18 C
İstanbul
Salı, Eylül 6, 2022
Ana SayfaPratik BilgilerAraba Göstergeleri, Arıza Işıkları ve Anlamları

Araba Göstergeleri, Arıza Işıkları ve Anlamları

Araba İkaz Lambaları ve Anlamları Nelerdir?

Araba arıza ışıkları ne anlama geliyor veya araba ikaz ışıkları yanınca ne yapmam gerekiyor gibi soru işaretleriniz varsa doğru yerdesiniz. Her ikaz/uyarı ışığının ne anlama geldiğini detaylı bir şekilde okuyabileceğiniz listemize buyurun o zaman.

Gösterge İşareti Anlamı
Gösterge paneli sis lambası Aracınızın ön sis lambaları açık ise bu işareti görebilirsiniz.
Gösterge paneli arka sis lambası Aracınızın arka sis lambaları açık ise bu işareti görebilirsiniz.
Dörtlüler açık olunca panelde yanan ışık Dörtlüleriniz açık ise bu işareti görebilirsiniz.
Uzunlar açık olunca yanan gösterge Uzun farlarınız açık ise bu işareti görebilirsiniz.
Far, sinyal veya stop lambaları açık olunca yanan ışık Far, Sinyal yada Stop lambalarınız açık ise veya arızalı ise bu işareti görebilirsiniz.
Park, fren, sinyal veya plaka lambalar bozulunca yanan arıza ışığı Park lambaları, Fren lambaları, Sinyaller veya Plaka aydınlatmaları arızalı demek.
Fren lambası arızalanınca yanan gösterge Dış fren ampulü arızalı ise bu işareti görebilirsiniz.
Far seviyesi kontrol arıza göstergesi Far seviyesinin kontrol sistemi arızalı ise bu işareti görebilirsiniz.
Adaptif far sistemi arızası ikazı Adaptif ışık sisteminin uyarı işaretidir.
Kısa far gösterge lambası Kısa farlarınız açık ise bu işareti görebilirsiniz.
Akü bitmesi veya arızası gösterge paneli Akü bitik veya arızalı ise veya şarj dinamosu arızalı ise bu işareti görebilirsiniz.
Dış far arıza göstergesi Arızalı bir dış ışığınız var ise bu işareti görebilirsiniz.
O/D OFF ışığı, overdrive kapanınca yanan gösterge Overdrive sistemini manuel olarak kapatırsanız bu işareti görebilirsiniz.
Araba çekmeyince yanan arıza ışığı Çekiş kontrolü ile ilgili bir arıza yaşarsanız bu işareti görebilirsiniz.
Frene basmadan arabanın çalışmayacağını belirten gösterge ışığı Aracı çalıştırmak için fren pedalına basmanız gerektiğini bildiren işarettir.
Sadece dizel arabalarda görünen, partikül filtresinin dolduğunu belirten ikaz ışığı Sadece dizel araçlarda yanar. Partikül filtreniz dolduğunda bu işareti görebilirsiniz.
Katalizör bozulunca yanan gösterge Katalizör arızalı olduğunda bu işareti görebilirsiniz.
Depoda su seviyesi artınca yanan ikaz ışığı Yakıt filtresindeki su derecesi artarsa bu işareti görebilirsiniz.
Hava filtresi tıkanınca ve bozulunca yanan arıza ışığı Hava filtresinin eski veya kirli olduğunu gösteren işarettir.
Motor aşırı ısınınca yanan uyarı lambası Soğutma suyunun, aynı zamanda da motorun fazla ısındığını gösteren işarettir. Bu işareti görürseniz motoru hemen durdurmanız gerekmektedir.
Yakıt filtresi dolunca, kirlenince veya arızalanınca yanan uyarı lambası Yakıt filtresi arızalı veya kirli ise bu işareti görebilirsiniz.
Benzin veya mazot bitince yanan gösterge lambası Yakıtınızın azaldığına dair uyarı işaretidir.
Motor yağı azalınca yanan uyarı ışığı Yağ seviyesinin azaldığına dair uyarı işaretidir. Motor yağını kontrol etmeniz gerekir.
Yağ sensörü bozulunca yanan uyarı ışığı Motor yağ seviye sensörünüz arızalı ise bu işareti görebilirsiniz.
Motor yağı azalınca yanan ikaz ışığı Motor yağ seviyesinin minimum seviyeye düştüğünü belirten uyarı işaretidir.
Motor arızası ikaz ışığı Motorunuzun herhangi bir aksamında bir arıza olduğunu gösteren işarettir. Aracınızı servise götürüp kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
Motorun gücü azalınca görünen uyarı ışığı Motor gücünüzün azaldığına ve sınırlı bir güç çıkışı olduğuna dair uyarı işaretidir.
Motor yağının acilen değişim zamanının geldiğini belirten ikaz ışığı Aracınızın motor yağının değişim vaktinin geldiğini veya motor yağının artık kullanılamaz durumda olduğunu gösteren işarettir.
Gaz kapağı kapanmayınca yanan ikaz ışığı Aracınızın gaz kapağının düzgün kapatılmadığını gösteren uyarı işaretidir.
Partikül testi başarısız olunca yanan gösterge Sadece dizel araçlarda görülür. Partikül filtresi testinin başarısız olduğunu gösteren uyarı işaretidir.
Egzoz sıvı seviyesi ikaz ışığı Sadece dizel araçlarda görülür. Egzoz sıvı derecesi düşük ise bu işareti görebilirsiniz.
Fren balatası bitince yanan uyarı ışığı Sadece Fren balata sensörüne sahip araçlarda görülür. Fren balataları aşınıp kullanılmayacak dereceye gelince yanan bir uyarı işaretidir.
Fren hidrolik sıvısı bitince yanan uyarı ışığı Aracınızın fren hidroliği sıvısının neredeyse bitmek üzere olduğunu belirten bir uyarı işaretidir.
Otomatik vitesli arabada vites değiştirmek için frene basılması gerektiğini belirten ikaz ışığı Sadece otomatik vitesli araçlarda görülür. Vitesi kontrol edebilmek için frene basmanız gerektiğini belirten uyarı işaretidir.
Hava süspansiyonu arıza ışığı Hava süspansiyonu ile ilgili bir sorun olduğuna dair uyarı işaretidir.
Araba süspansiyon arıza ikaz ışığı Süspansiyon sisteminde herhangi bir arıza olduğunda bu işareti görebilirsiniz.
Dişli içerisinde ünlem işareti, otomatik vitesli arabada motor arızası anlamına gelen bir ikaz ışığıdır Otomatik vitesli araçlarda motor arıza lambası işlevi gören uyarı işaretidir.
Şanzımanın uygun ısıda olmadığı için çalışmadığını anlatan uyarı lambası Aracınızın şanzımanının uygun sıcaklıkta çalışmadığını belirten uyarı işaretidir.
Yol ve hava durumu gösterge ışığı Dışarıdaki hava durumunu belirten uyarı işaretidir.
Akıllı yağmur sensörü uyarısı Havanın yağışlı olduğu zamanlarda ışığın kırılmasını hesaplayıp kontrol ünitesine ileten yağmur sensörü uyarı işaretidir.
Ön cam buz çözücü çalışırken yanan ışık Aracınızın ön camının buz çözücüsünün aktif olduğu anlamına gelen uyarı işaretidir.
Arka cam buz çözücü çalışırken yanan ışık Aracınızın arka camının buz çözücüsünün aktif olduğu anlamına gelen uyarı işaretidir.
Yağmur sensörü aktifken yanan ikaz ışığı Aracınızın yağmur sensörü aktif ise bu işareti görebilirsiniz.
Araba otomatik cam sileceği çalışıyorken yanan ikaz ışığı Aracınızın otomatik cam sileceği aktif ise bu işareti görebilirsiniz.
Kızdırma bujileri fazla ısınınca yanan arıza uyarısı Aracınızın kızdırma bujilerinin fazla ısındığını veya arızalandığını belirten bir uyarı işaretidir.
Yol buzlu ve kaygan olunca belirlenen sürüş modunu belirtir Kış mevsimlerinde kullanılan kaygan ve buzlu yollara göre sürüş modunu belirleyen kış modu işaretidir.
Takip mesafesini geçince çıkan ikaz ışığı Takip mesafesini geçtiğiniz zaman karşınıza çıkabilecek uyarı işaretidir.
Hız limiti aşıldığında çıkan uyarı göstergesi ışığı Sadece hız limiti olan araçlar için geçerlidir. Hız limitinin aşıldığı zamanlarda görebileceğiniz uyarı işaretidir.
Seyir halinde sürüş kontrolünün ayarlandığını belirtir Yol esnasında sürüş kontrolünün ayarlandığını belirten uyarı işaretidir.
Sinyal vermeden şerit değiştirince beliren ikaz ışığı Sürüş esnasında sinyal vermeden şerit değiştirirseniz bu uyarı işaretini görebilirsiniz.
Arabanın kapılarından bir tanesi açıksa beliren ikaz ışığı Aracınızın kapılarından herhangi birisi açık ise bu uyarı işaretini görebilirsiniz.
Araç kapılarından birisi tam kapanmadığında yanan ikaz ışığı Aracın 5 kapısından birisinin tam olarak kapanmadığını belirten bir uyarı işaretidir.
Emniyet kemeri takılmayınca çıkan uyarı ışığı Yolcu veya sürücü emniyet kemerlerinin takılmadığını belirten bir uyarı işaretidir.
Lastik basıncı düşünce çıkan uyarı işareti Aracınızın lastik basıncının düşük veya arızalı olduğunu belirten uyarı işaretidir.
Anahtar arabada yoksa yanan uyarı ışığı Aracınızın anahtarının arabada olmadığını belirten bir uyarı işaretidir. Aynı zamanda immobilizer arıza işareti olarak da tanımlanabilir.
Araç park konumundayken yanan ikaz lambası Aracınız park durumunda iken gözüken uyarı işaretidir.
Park sensörlerinin aktif olduğunu belirten uyarı işaretidir Park yardım sistemini belirten uyarı işaretidir.
Direksiyon kilitliyken yanan ikaz ışığı Direksiyon kilidi uyarı işaretidir.
Hava yastığı arızası veya emniyet kemeri arızası ikaz ışığı Aracınızın hava yastıklarının veya emniyet kemer sistemininin arızalı olduğunu belirten uyarı işaretidir.
Arabayı ekonomik modda kullanırken yanan ikaz ışığı Aracınızı ECO modunda sürdüğünüzü belirten uyarı işaretidir.
El freni lambası uyarı işareti Aracınızın el freni çekili ise bu uyarı işaretini görebilirsiniz. Sürekli yanıyorsa fren sisteminizi kontrol ettiriniz.
Airbag kapalıyken yanan ikaz sembolü Aracınızın airbag sistemi kapalı olduğunda bu uyarı işaretini görebilirsiniz.
ABS ikaz ışığı ABS uyarı işaretidir. Tekerleklerin iç kısmında bulunan sensörler bu işaretin yanmasına sebep olur.
Hız sabitleyici devredeyken yanan ikaz ışığı Aracınızın hız sabitleyici özelliğinin aktif olduğunu belirten uyarı işaretidir.
Kaput açılınca yanan ön panel ışığı Aracınızın motor kaputu açık ise bu uyarı işaretini görebilirsiniz.
Bagaj açılınca yanan uyarı işareti Aracınızın bagaj kapağı açık ise bu uyarı işaretini görebilirsiniz.
Start stop sisteminde sorun olduğunu belirten uyarı işareti Aracınızın start – stop sisteminde herhangi bir arıza olduğunu belirten uyarı işaretidir.
Silecek suyu bitince yanan ikaz işareti Silecek suyunuzun bittiğini belirten uyarı işaretidir.
ESP devreye girince yanan uyarı ışığı Aracınızın elektronik denge sistemi kullanılırken görebileceğiniz bir uyarı işaretidir.
ESP'de sorun olunca yanan ikaz işareti ESP ile ilgili bir arıza yaşandığını belirten uyarı işaretidir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -