21.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiAraba Ne Zaman Alınır?

Araba Ne Zaman Alınır?

Küresel ekonomi, hemen her alana etki ediyor. Özellikle son yıllarda, küresel ekonomide yaşanan herhangi bir gelişmenin doğrudan her alanda kendisini göstermeye başladığını gördük. Bu durumdan en çok etkilenen sektörlerin başında ise otomotiv sektörü yer alıyor.

Otomotiv sektörü, ekonomik dalgalanmalara göre en sık değişiklik gösteren sektörlerden bir tanesi. Durum böyle olunca akıllara önemli bir soruyu getirmekte: Araba Ne Zaman Alınır?

Arabanızı ne zaman satın alırsanız daha avantajlı olursunuz ? Bunun için belirlemeleri nasıl yapmak gerekiyor ? Dilerseniz merak edilen tüm sorulara cevap arayalım ve araç almak için en uygun zamanın ne zaman olduğuna karar verelim.

Araba Türleri | Araba Kasa – Gövde Tipleri


Sıfır Araba Almak İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

“Araba Ne Zaman Alınır ?” sorusunu sorduğumuz zaman, aklımıza ilk olarak sıfır araçlar geliyor. İkinci el araçlardan da söz edeceğiz ancak önce sıfır araçlar için durumu değerlendirmek gerekiyor. Sıfır araç satın almak istediğiniz zaman karşı karşıya kaldığını birçok masraf var.

Tüm bu masrafların dışında, sıfır araçların kur farkı ve vergilerden dolayı biraz daha yüksek fiyatlara çıktığını söylemek gerekiyor. Özellikle son dönemde artan vergiler nedeniyle satış fiyatları çok yükseldi. Hal böyle olunca her an sıfır araç almak mümkün olmaz hale gelmeye başladı.

Bu durumda ise “Araba Ne Zaman Alınır ?” sorusu karşımıza çıkıyor. Bunun için en uygun dönem ise yıl sonları ve yaz ayları olacaktır. Yıl sonlarında genelde otomobil firmaları yeni modellere geçiş yapacağı için mevcut model yılına sahip olan araçlarda kampanyalar yapmayı tercih eder.

Yıl sonu alınan araçların dışında, birçok markanın yaz aylarında da kampanyalar yapmayı tercih ettiğini görüyoruz. Özellikle yaz başında, hem kredi kampanyaları hem de araç değişim kampanyaları sunulmaktadır.

Bu nedenle sıfır araç alacaksanız ya yaz fırsatlarını ya da yıl sonu fırsatlarını beklemeniz gerekiyor. Nadir olsa da bazı markaların yıl içerisinde de kampanyalar yaptığını belirtelim. Bunun için kampanyaları takip etmek gerekiyor. Özellikle büyük markaların sayfalarını ziyaret etmek gerekiyor.


2. El Araba Almak İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

“Araba Ne Zaman Alınır ?” sorusu için ikinci kısma geçelim. Merak edilen bir başka kısım ise ikinci el otomobiller için. İkinci el otomobil almak isteyen sürücülerin de dikkatli olması gerekiyor. Öyle ki ikinci el araç satışları biraz daha külfetli oluyor.

Devir işlemleri, aracın kontrol edilmesi, aracın durumunun söylendiği gibi olması ve benzeri dikkat edilecek olan birçok nokta var. Dikkat edilecek olan bu noktaları bir kenara bırakacak olursak, “Araba Ne Zaman Alınır ?” sorusu karşımıza çıkıyor.

Araçları ne zaman alacağınız oldukça önemli. Öyle ki fiyat avantajı konusunda öne geçmek için mutlaka ne zaman araç alacağınızı bilmeniz gerekiyor. 2.el araç alırken, garip gelebilir ancak yine sıfır araçlar için sunulan kampanyaları takip etmek gerekiyor. Ayrıca piyasanın iyi olduğu ve vergi indirimleri olduğu zaman ikinci el araçlarda büyük oranlarda indirim olacaktır.

Sıfır araçlar için sunulan kampanyalar, doğrudan 2.el araçlar için de fiyatların değişmesine neden oluyor. Özellikle sıfır araçlar için vergi indirimleri ya da araç değişim indirimleri başladığı zaman, ikinci el araçların fiyatlarında da ciddi bir düşüş söz konusu oluyor. Fakat bir zaman vermek gerekirse 2.el araç almak için en uygun zaman yaz ayları ve yılın son ayları olacaktır.

Bu nedenle yine otomotiv firmalarının yapacağı kampanyaları takip etmek ya da devletin araç vergileri için yapacağı düzenlemeleri takip etmek gerekiyor. Bu şekilde 2.el araçların fiyatlarında da çok daha uygun seçeneklerle karşı karşıya kalmak mümkün olabilir. Yine kampanya takibi yapmanız da yarar var.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -