11.9 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAraba Neden Conta Yakar?

Araba Neden Conta Yakar?

Otomobillerde genelde sürüş sırasında yaşanan olumsuzluklardan birisi conta yanması sorunudur. Masum gibi gözükse de conta yanması sorunu, çok ciddi maliyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu noktada özellikle motorun zarar görmesine kadar ilerleyen bir süreç söz konusu olacaktır. Peki, Araba Neden Conta Yakar? Bunun için alınacak olan önlemler neler olabilir?

Sorunu anlama noktasında nedenler konusunda mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Öyle ki nedenler anlamak belki de sorun yaşanmadan müdahale etmenizi sağlayacaktır. Hemen nedenlerden söz edelim.

Araba Neden Stop Eder?


Araba Neden Conta Yakar? Nasıl Önlemler Almalı?

Sorunun nedenleri için detaylı açıklamalara geçmeden önce madde madde ilerleyelim. Nedenler konusunda maddelerle açıklama yapmaya çalışacağız.

  • İlk neden soğutma suyunu taşıyan hortumlarda sorun olması. Hortumlar sızdırıyor ve soğutma suyu dışarı akıyorsa, bu durumda bir süre sonra soğutma suyunun bittiğini görürüz. Soğutma suyunun tamamen bitmesi ve fark edilmemesi, aracın hararet yapmasına neden olacaktır. Bu durumda da bir süre sonra contalar zarar görmeye başlayacak. En son olarak ise contaların yandığını göreceksiniz.
  • Diğer bir neden termostat arızası. Termostat arızası da yine motorun sıcaklığının anlaşılmasının önüne geçecektir. Motor sıcaklığı anlaşılmadığı için radyatörde yer alan soğutma suyu harekete geçmeyecek. Soğutma suyu harekete geçmediği için motor yine hararet yapacaktır. Bir süre sonra yine conta yanacaktır.
  • Uzun süre sonrasında antifiriz kullanılması, yine contanın yanmasına neden olacaktır.
  • Fan arızaları nedeniyle soğutma suyunun devreye girmemesi ve soğutma suyu genleşme kabı sorunları da yine conta yanmasına neden olacaktır.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak conta yanmasıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Burada önemli olan sorunun yaşanması durumunda nasıl bir yol izleneceğidir. Hemen belirtelim conta yanan araçların hemen onarılması gerekiyor.

Aracınızı bu şekilde sürmeye devam etmeniz, daha büyük arızalara neden olacaktır. Bu şekilde kullanıma bağlı olarak motorda ya da soğutma sisteminde ciddi hasarlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yaşanan sorunun anında giderilmesi gerekiyor ki bu şekilde daha büyük sorunların oluşması engellenecektir. Özellikle motorda oluşabilecek hataların önüne geçilecektir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -