13.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAraba Neden Gaz Yemez?

Araba Neden Gaz Yemez?

Araçlarda sık yaşanan sorunlar arasında, gaz almama ya da tekleme sorunlarının öne çıktığını söyleyebiliriz. Kimi zaman yakıt sistemlerinden yaşanıyor olsa da arabanın gaz almaması için birçok farklı neden olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Peki, araba neden gaz yemez?

Bunun için nedenler neler ? Hangi durumda sürücülerin nasıl davranması daha doğru olur ? Dilerseniz sorulara yanıt arayalım.

Arabanın Çekişi Neden Düşer?


Arabanın Gaz Yememe Nedenleri

Arabalarda yaşanan gaz yememe sorunu için genel olarak belli başlı nedenler vardır. Sorun farklı nedenlerden de kaynaklı olabilir ancak sayacağımız bu maddeler genelde karşımıza çıkan sorunun ana nedeni olan maddeler. Hemen madde madde nedenler için açıklamalar yapalım.

  • Rölanti Motorunda Arıza: İlk neden, benzinli araçlarda çok sık görülen rölanti motorunun bozulması nedenidir. Parça arıza yaptığı durumlarda değiştirilmesi gerekir. Ancak bu şekilde gaz yememe sorununun da önüne geçilmiş olacaktır.
  • Buji ve Buji Kablosu Sorunları: Aracın gaz almasına neden olacak bir başka sorun ise buji sorunudur. Eğer ateşleme sisteminde bir aksaklık varsa, bu durumda araç gaz almaz. Ateşleme sisteminde en sık yaşanan sorun ise bujilerin hasar görmesi sorunu olarak değerlendirilebilir.
  • Gaz Kelebeğinde Sorun: Bir başka neden ise gaz kelebeği sorunudur. Genelde elektronik ateşleme sistemi kullanılan araçların gaz kelebeğinde bir bozulma meydana gelmesi, aracın gaz pedalına olan tepkisini dengesizleştirecektir. Bu durumda da gaz almama olayı yaşanabilir.
  • Filtreler Sorun: Yakıt filtresi ya da hava filtresinin tıkanması durumunda da motor birden güçten düşecektir. Her iki filtrenin de tıkanması durumunda, aracın gaz almaması sorunu ortaya çıkar. Filtrelerden sadece biri bile tıkanmış olsa. Aracın gaz almaması ya da istenen seviyede performans ortaya koymaması sorunu ortaya çıkacaktır.
  • Egzozlarda Tıkanıklık: Filtrelerde olduğu gibi egzoz kısımlarında da herhangi bir tıkanıklık varsa, bu durumda mutlaka aracınızın hızlanmasında sorun meydana gelecektir.

Araba neden gaz yemez?” sorusuna verebileceğimiz cevaplar genelde bu şekilde. Burada sadece gaz almama sorunları değil, aynı zamanda tekleme sorunlarının da yaşandığını görmek mümkün olabilir. Fakat sorun yaşandığı zaman, mutlaka bir servisten ya da konu hakkında bilgi sahibi olan bir merkezden bilgi almak gerekir.

Eğer aracınız tekliyorsa sizin için hazırladığımız Araba Neden Tekler yazısını okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -