24.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAraba Neden Hararet Yapar? Hararet Yaparsa Ne Yapılır?

Araba Neden Hararet Yapar? Hararet Yaparsa Ne Yapılır?

Araba Neden Hararet Yapar ?

Araç soğutma sisteminin yetersiz kalması sebebiyle motorun aşırı ısınması ve çalışmasının bozulması durumudur. Aracın hararet yapmasının sebebi genelde soğutma sisteminden kaynaklanan arızalar olsa da aracın uzun süre yüksek devirde kullanılması da hararete sebep olabilmektedir.


Hararete Sebep Olan Unsurlar Nelerdir ?

Soğutma sisteminde meydana gelen aksaklıklar aracın çok kısa sürede hararet yapmasına sebep olabilmektedir. Hararet göstergesinin sürekli 90 derecenin üzerinde seyretmesi durumunda aracın en kısa zamanda onarıma götürülmesi gerekmektedir. Hararete sebep olabilecek sebepleri inceleyelim:

Radyatör Termostatı : Soğutma suyunun sıcaklığını ölçerek sistemin ne zaman devreye gireceğine karar veren termostattır. Arızalanması durumunda soğutma sistemi devreye girmeyeceği için motorun aşırı ısınmasına sebep olacaktır.

Soğutucu Fan : Radyatör peteklerinden geçen sıcak suyu ısıtmak için kullanılan soğutucu fanın arızalanması aracın dur-kalk durumlarında ve rölantide aşırı ısınmasına sebep olabilmektedir. Fanın ne zaman devreye gireceğini belirleyen fan müşürünün arızalanması durumunda soğutma sistemi yanlış zamanda devreye girebilip, soğutma işlemini geciktirebilmektedir.

Radyatör Tıkanıklığı : Soğutma sıvısının rüzgar ve fan yardımıyla soğutulabilmesi için sıvının temas ettiği yüzeyi arttırmak amacıyla kullanılan radyatör petekleri çok sayıda kılcal boru hattından oluşmaktadır.  Bu hatta meydana gelebilecek tıkanıklıklar soğutma sisteminin aksamasına sebep olmaktadır.

Su Seviyesi : Radyatör sıvısının yetersiz olması soğutma sisteminin doğru çalışamamasına sebep olmaktadır.

Su pompası : Soğutma hattındaki sıvının motor ve radyatör arasında devir daim edilmesini sağlayan pompadır. Arızalanması ya da eksik çalışması durumun sıvının iletiminin dolayısıyla soğutma işlemini aksatacaktır.


Hararet Durumunda Ne Yapmak Gerekir ?

Hararet göstergesinin kontrolden çıkması durumunda yapılacak yanlış müdahale motorun ağır hasarlar almasına sebep olabilmektedir. Yapılması gereken işlemleri sıralayalım;

  1. Araç derhal gazdan kesilmeli, uygun bir bölgede durdurulmalı, rölanti durumunda bekletilmeli ve asla stop edilmemelidir. Motor parçalarının üretildiği metal alaşımların genleşme ve büzüşme oranları farklılık göstermektedir. Motorun stop edilmesiyle aniden soğumaya başlayan motor parçaları orantısız şekilde büzüşecek ve motorun çalışmaz hale gelmesine sebep olacaktır.
  2. Soğutma suyu kapağı asla açılmamalıdır. Kaynama dercesinin üzerine çıkan soğutma sıvısı kapalı alandaki basınç artışı sebebiyle hat üzerinde kaynamamış durumda dolaşmaktadır. Kapağın açılmasıyla azalan basınç, sıvının aniden kaynamasına ve yüksek bir basınçla kapaktan tahliye olmasına sebep olacaktır.
  3. Araç rölanti durumunda yeterince soğuduktan sonra stop edilmeli, motorun soğuması beklenmeli ve su seviyesi kontrol edildikten sonra yola çıkmalıdır. En kısa zamanda motor contaları ve motor çevresindeki sistemler kontrol edilmeli, ısı etkisiyle gevşeme olmadığına emin olunmalıdır. Ve tabiki araç mutlaka araba tamircisine veya yetkili servise gösterilmelidir.
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -