29.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAraba Neden Stop Eder?

Araba Neden Stop Eder?

Genelde motor soğukken karşılaşılan durumdur. Ani hızlanma gerektiren durumlarda / sollama esnasında karşılaşılabileceği için risk teşkil eden bir arızadır. Stop etme arızalarının geneli düşük maliyetlerle onarılabilecek ayarsız çalışan sistemlerden meydana gelmektedir. Bu yazıda araba neden stop eder sorusunun cevabını detaylı bir şekilde bulacaksınız.

Motor sınıflarına göre farklı sebepleri bulunan stop etme sorununu inceleyelim:


Rölantide Stop Etme

Dizel, benzinli ve LPG’li araçlarda ortak sistemlerden meydana gelebilen problemdir. Gaz pedalının bırakılmasıyla ya da belirsiz zamanlarda oluşan rölanti dalgalanması (devir sayısının artıp azalması) sonucunda aracınız stop ediyorsa muhtemel arızalar şöyledir:

Rölanti Ayarı : Rölanti ayarının optimum seviyeden aşağıda ayarlanması araç motoru soğukken gaz pedalının bırakılmasıyla beraber stop edilmesine sebep olabileceği gibi fazla bozulmuş rölanti ayarı motorun sıcak olduğu durumlarda da stop etmesine sebep olabilmektedir.

Egr Valfi : Aracın hava giriş ve tahliyesinde rol oynayan egr sisteminin kirlenip tıkanarak işlevini yitirmesi durumunda havasız kalan motor rölanti dalgalanmasına ve stop etme problemine yol açabilir.

Boğaz Kelebeği : Motora gönderilen hava oranının ayarlanmasında rol alan boğaz kelebeği, aşırı kirlenmesi durumunda tekleme ve stop etme sorununa yol açabilmektedir.

Ateşleme Sistemi : Buji, buji kabloları, ateşleme bobini, distirütör (distribütör değil mi bu) ve enjektör arızaları düzensiz ateşlemeye neden olacağından aracın her durumda stop etmesine sebebiyet verebilir.


Vites Geçişlerinde Stop Etme

Manuel araçlarda vites geçişi esnasında yada sonrasında oluşan stop etme problemidir.

Maf sensörü : Emme manifolduyla yanma odası arasında bulunur. Motora gönderilen havanın kütlesini ölçüp araç beynine göndererek uygun hava kütlesinin ayarlanmasını sağlar. Olası bir arızada yanlış hava kütlesi gönderimine sebep olacağından düzensiz ateşleme ve ardından stop etme sorununa yol açacaktır.

Rölanti motoru / Valfi : Yukarıda açıkladığımız rölanti ayarının bozukluğu araç seyir halindeyken kendini belli etmeyecek, manuel araçlarda vites geçişinde debriyaj pedalına basılmasıyla rölanti devri aşırı düşeceğinden stop etme sorunu ortaya çıkacaktır.


LPG’ye Geçişte Stop Etme

Motor sıcaklığının yeterli seviyeye gelmesiyle Lpg ‘ye geçiş esnasında yada Lpg’de çalışırken meydana gelebilecek durumlardır.

Hararet Müşürü : Günümüzdeki çoğu araç enjeksiyon sistemiyle çalışmaktadır. Enjeksiyonlu araçlara Lpg kiti takıldığında ilk çalıştırma benzinde yapılıp araç ısındıktan sonra Lpg sistemine otomatik geçiş yapılmaktadır. Hararet müşürünün arızalanması durumunda  motor sıcaklığı yanlış ölçülecek ve araç lpg sistemine yeterince ısınmadan geçecektir. Yeterince buharlarlaşamayan lpg motorun düzenli çalışmasına engel olacak ve tekleme/stop etme sorununa yol açacaktır.

Gaz Ayarı : LPG’ye geçtikten sonra motora gönderilecek hava yakıt karışımının ayarlanmasıdır. Yanlış ayarlanması sonucunda kalitesiz yanma oluşacağından tekleme ve stop etme sorunu ortaya çıkabilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -