15.8 C
İstanbul
Pazar, Eylül 26, 2021
No menu items!

Araba Neden Yağ Yakar? Nasıl Anlaşılır?

Popüler Yazılar

Otomobillerde sürekli çalışan parçaların daha rahat çalışması ve bu parçaların aşınmasının engellenmesi için yağ kullanılmaktadır. Kullanılan motor yağları, araçlar için hayati önem taşımaktadır. Haliyle bu kısımda yaşanan sorunların mutlaka değerlendirilmesi ve çözüme ulaştırılması gerekir. Bu alanda en sık yaşanılan sorun ise arabanın yağ yakması sorunudur. Peki, Araba Neden Yağ Yakar ? Böyle bir durumda ne yapmamız gerekir?

Aracım Yağ Eksiltiyor, Neden Olabilir?


Arabanın Yağ Yakması Nedir? Neden olur?

Yağ yakmanın nedenlerine geçmeden önce ne olduğundan söz edelim. Motorun yağ yakması, pistonlarla alakalı bir durum. Motor yağı, pistonların alt kısmında bulunur ve parçaların sürtünme sırasında zarar görmesini engeller.

Üst kısımda ise yakıt ile hava karışımı vardır. Bu kısımda yağ bulunmaması gerekiyor. Fakat yağın bu kısma karışması durumu yaşanabilir. İşte motorun yağ yakması kavramı tam olarak bu kısımda karşımıza çıkıyor.


Motorun Yağ Yakmasının Nedenleri Nelerdir?

Motorun yağ yakmasının birden fazla nedeni vardır. Genelde pistonlarda yaşanan sorunlar nedeniyle yağ yakılması durumuyla karşı karşıya kalınıyor olsa da genel olarak nedenleri sıralayalım.

  1. Pistonların uç kısmında yer alan segmanların yıpranması söz konusu olabilir. Segmanların yıpranması sonucunda, gevşeme nedeniyle yağ yavaş yavaş pistonların üstüne doğru çıkmaya başlayacaktır. Bu durumda da yağ yanması sorunu oluşacaktır.
  2. Motor yağının azalması da yağ yakılmasının nedenleri arasında gösterilebilir. Doğrudan bir neden olmasa da dolaylı yoldan karşımıza çıkan bir neden söz konusu. Motor yağının azalması zaman içerisinde pistonların aşınmasına neden olacaktır. Parçaların yapısında bozulma medyana geldiği için, sonrasında eklenen yağ yanma odasına sızabilir.
  3. Bir başka nedenimiz ise subapların zarar görmesi. Subapların zarar görmesi durumunda da yağ, yanma odasına kaçabilir.

Motorun Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

Genelde egzozdan çıkan yoğun beyaz dumanla sorunu anlamak mümkün olacaktır. Yağın yanması sonrasında egzozdan yoğun bir şekilde beyaz duman çıkışı olur. Bunun dışında yağ seviyesinde sürekli olarak bir azalma varsa, yine bu durumda da aracınızın yağ yaktığından şüphelenebilirsiniz.

Mutlaka kontrolleri yaptırmanız gerekli. Dediğimiz gibi yağ kısmında yaşanan sorunlar, parçaların aşırı derecede aşınmasına kadar varan sıkıntılara neden olabilir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -