26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAraba Sigorta Kutusu Nedir, Nerededir, Neden Atar?

Araba Sigorta Kutusu Nedir, Nerededir, Neden Atar?

Sigorta sistemi her yerde olduğu gibi otomobilde de olası kaçak ve kısa devre durumlarında sistemlere aşırı  voltaj gönderilmesini engelleyen devre koruyucudur. Markalara göre değişmekle beraber genelde direksiyon simidinin sol alt kısmında kapalı olarak bulunur. Güvenlik tehditlerinin ve maliyetli hasarların önüne geçen bu sistemin arıza sebeplerini ve içeriğini inceleyelim.


Otomobil Sigortası Neden Atar ?

Tesisatta oluşabilecek kısa devre, şase yapma durumu; sistemlerin zarar görmesine, akünün patlamasına, kabloların aşırı ısınması sebebiyle yangın çıkmasına sebep olabilmektedir. Sigorta atmasının temel amacı bu durumların önüne geçmektir. Sigorta atmasının sık karşılaşılan sebepleri vardır.

    • Sonradan Eklen Tesisatlar : Sonradan monte edilen aydınlatma, ses sistemi gibi tesisatlar için çekilen elektrik hatları deforme olup kısa devreye yol açabilmektedir. Bu durumda sigorta sürekli atacak ve sigorta kutusunun değiştirilmesi elbette sorunu çözmeyecektir. Sonradan eklenen tesisattaki problem ana tesisatı da etkileyebileceği için böyle bir durumda mutlaka tüm hattın kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

  • Şase durumu : Tesisat kablolarında meydana gelecek deformasyon, soyulan bir kablonun iletken yüzeye temas etmesiyle hattın şase yapmasına, dolayısıyla sigortanın sürekli atmasına sebep olacaktır.

Sigorta Kutusunda Problem Oluşursa Ne Olur ?

Tesisat üzerinde oluşabilecek gözle görülmeyen bir aksaklık, sigortanın çalışmamasına sebep olabilmektedir ve bilindiği üzere günlük kullanımda sigortanın sağlığını anlamak mümkün değildir. Bu durumda araç kısa devrelere korumasız kalacak ve olası bir kısa devre de yangın çıkması muhtemel olacaktır. Bu sebeple eski otomobil kullanıcılarının sigorta hattının doğru çalışıp çalmadığını kontrol etmelerini öneririz.


Sigorta Kutusundan Kaynaklı Arıza Nasıl Onarılır ?

Sigorta, sisteme gönderilen optimum akımın aşılması durumunda elektriği kesen bir koruyucudur. Problem düzeltildikten sonda sigortanın açılmasıyla sistem sorunsuz çalışacaktır. Fakat otomobil sigortaları tek kullanımlık olabilmektedir. Bu durumda sigortası atan sistemin sigorta soketi çıkartılıp yenisinin takılması veya duruma göre sigorta kutusunun yenilenmesi gerekmektedir.

Her sistemin farklı amper değeri bulunduğundan değiştirilecek sigortanın uygun amperde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Farklı amper değerindeki sigorta soketleri standart olarak farklı renklerdedir. Tek kullanımlık sigorta kullanımı model ve model yılına göre değişiklik gösterebilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -