13.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıAraba Vitese Zor Geçiyor, Nedenleri Nelerdir?

Araba Vitese Zor Geçiyor, Nedenleri Nelerdir?

Otomobillerde kullanılan vites sistemleri manuel, triptonik ve otomatik olarak sınıflandırılabilir. Otomatik vites sistemlerini bir yana bırakacak olursak, çok sık tercih edilen manuel araç sistemlerinde karşımıza zaman zaman sorunlar çıkabiliyor.

Yaşanan sorunlar arasında en can sıkıcı olan sorun ise Arabanın Vitese Zor Geçmesi. Debriyaja tam basmanız durumunda bile vitesin geçişi doğru bir şekilde sağlanmıyor. Daha doğrusu kolay bir şekilde sağlanmıyor. Sürekli bir zorlanma hissediyorsunuz.

Manuel vitesin en büyük sorunlarından biri olan vitesin zor geçmesinin nedenleri de belli. Hemen bu nedenlerden söz edelim.

Aracım Sabahları Geç Çalışıyor, Nedenleri Nelerdir?


Arabanın Vitese Zor Geçmesinin Nedenleri

Sorunu çözme noktasında ilk olarak nedenlere bakmanız gerekiyor. Hemen araçlarda yaşanan bu sıkıntının nedenlerinden söz edelim.

  • Debriyaj Çatalında Sorun: İlk neden debriyaj çatalı kısmında yaşanan sıkıntı olacak. Genelde sorunun ana kaynağının bu olduğunu söylemek gerekiyor. Debriyaj çatlı oynadığı zaman ya da herhangi bir şekilde arızalandığı zaman, debriyaja bastığınız durumda baskı balataya tam olarak güç iletilmez. Bu durumda da vites geçişi mümkün olmayacaktır.
  • Baskı Balata Sorunu: Eğer aracınızın çalışmaması durumunda vites geçişlerini kolayca yapabiliyorsanız, araç çalıştığı zaman ise vites geçişi yapamıyorsanız baskı balatasında sorun var demektir.
  • Şanzımanın Yağı Azaldı ya da Bitti: Şanzıman yağı, parçalar arasındaki sürtünmenin azalmasını sağlar. Eğer yağda istenen seviye yoksa, vites geçişleri zorlanabilir. Bu durumda kalıcı hasarlar da ortaya çıkabilir.
  • Senkromeç Arızalanması: Vites kolu ile dişliler arasındaki uyumu sağlayan parçalardan biri olan senkromeç, arızalanması durumunda vites geçişlerinde sıkıntılara neden olabilir. Özellikle 1.vitese geçişte ciddi bir sorun yaşanabilir.
  • Geri Vitese Geçme Sorunu: Senkromeç ve düz dişlilerde herhangi bir sorun varsa, yine bu durumda da aracın geri vitese geçmediği görülür. Diğer viteslerde sorun olmayabilir ancak geri vitese geçiş pek mümkün olmayabilir.
  • Dişlilerde Arıza: Son nedenimiz olarak ise dişli arızalarından söz edelim. Belli viteslere geçişte sorun yaşanıyorsa, genelde dişli sorunları var demektir. Dişlilerin değiştirilmesi durumundan sorunun çözülmesi sağlanabilir.
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -