13.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiArabalardan Gelen Kötü Kokuların Sebebi Nedir?

Arabalardan Gelen Kötü Kokuların Sebebi Nedir?

Arabamdan Kötü Kokular Geliyor, Nedenleri Neler Olabilir ?

Araç ilk çalıştığında, sık vites değiştirildiğinde, yüksek devirde kullanıldığında, uzun süre yokuş aşağı sürüşlerde meydana gelebilecek problemlerdir. Olası sebepleri inceleyelim..


Baskı Balata : Sık vites değiştirilen yada sık dur kalk yapılan durumlarda meydana gelmektedir. Yalnızca balata aşındığında meydana geldiğinden sürekli duyulmayabilir. Baskı balatanın bittiği anlamına gelmektedir. Vites geçişlerinin zorlanmasını ve kavrama noktasının düşmesi baskı balatanın azaldığına işaret vermektedir.


Egzoz Manifoldu : Manifolt contalarında sıcak etkisiyle meydana gelen sızıntı yada boru hattındaki olası çatlaklar egzoz gazının motor bitişiğinden tahliye edilmesine ve klima hattıyla araç içine girmesine sebep olabilmektedir. Motor çalıştığı sürece kabin içerisine zehirli gazlar içeren egzoz dumanı gireceğinden sağlık açısından tehlikeli bir durumdur.


Fren Sistemi : Uzun süren yokuş inişleri sebebiyle balataların aşırı ısınmasından meydana gelebilecek kauçuk kokusudur. Aracın durdurulup balataların soğutulması, fren gücünün kaybedilmemesi açısından oldukça önemlidir.


Polen Filtresi : Eskimiş ve kir tutmuş filtreler aracın havalandırma hattından pis kokular gelmesine sebep olabilmektedir. Kabin içerisindeki normal dışı kokunun muhtemel sebebi polen filtresidir. Düşük masraflı bir problemdir.


Eski Lastikler : Eski lastiklerin yaz aylarında aşırı ısınması sebebiyle meydana gelen yanık kauçuk kokusudur. Lastiklerin koku verecek kadar ısınması yol tutuşunun aşırı azaldığı anlamına gelmektedir. Güvenli sürüş güvenliği için derhal lastiklerin değişmesi gerekmektedir.


Yakıt Kaçağı : Yakıt hortumu, yakıt pompası ya da yakıt enjektörlerinde oluşan sızıntıyla duyulur. Kabin içerisine kadar gelen yakıt kokusu yüksek ısıyla çalışan motor için büyük bir tehlike arz etmektedir. Asla ihmal edilmemesi gereken bir problemdir.


Elektrik Hattı : Araç içinde duyulan yanık plastik kokusu, elektrik devrelerinde meydana gelebilecek kısa devreden kaynaklanabilmektedir. Sigorta devresi büyük bir problem oluşmasını engelleyecek olsa da kısa devre oluşması aracınızdaki bir sistemin çalışmayacağı anlamına gelmektedir. Arıza gösterge paneli bulunmayan bir araca sahipseniz güvenlik ekipmanlarının kısa devre yapmış olma ihtimaline karşı en kısa zamanda kontrole gidilmesi gerekmektedir.


Yağmur sızıntısı : Araç içerisinde duyulan küf ve pas kokusu, Kabin bölümünde yada uzantılarında meydana gelen sızıntılardan meydana kaynaklanmaktadır. Çatlaklardan kabin içerisindeki döşemelere giren yağmur suyu zamanla küf ve pas oluşumuna sebep olabilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -