12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaPratik BilgilerArabanın Bakımı Geçerse Ne Olur?

Arabanın Bakımı Geçerse Ne Olur?

Otomobiller, mekanik sistemler üzerinden çalışmaktadır. Hareket halinde olan parçalar zaman içerisinde aşınacaktır. Bunun dışında motor için kullanılan sıvılarında zaman içerisinde kirlendiğini görmek mümkün olacaktır. Bu durumlarda sürücülerin olumsuzluk yaşamaması adına araç bakımlarını yaptırması gerekiyor.

Periyodik olarak bakımları yaptırmak oldukça önemli. Peki, bakımları yaptırmaz ya da gününü geçirirsek, nasıl olumsuzluklar yaşanabilir?

Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?


Benzinli Arabanın Bakımı Gecikirse Ne Olur?

Burada değerlendirmemizi benzinli ve dizel araçlar olarak iki parçada yapacağız. “Benzinli Arabanın Bakımı Gecikirse Ne Olur ?” sorusundan başlayalım. Benzinli araçlarda bakım aralıkları biraz daha uzundur.

Buna karşın bakım zamanı geldiğinde aracınızın bakımlarınızı aksatmanız durumunda, ilk olarak motor yağı ve soğutma suyu kısmında sorun yaşayabilirsiniz. Motor yağı azalabilir ya da aşırı kirlenebilir.

Bu durumda motorda aşınmanın artması ve zaman içerisinde motorun zarar görmesi söz konusu olabilir. Ayrıca araçta kullanılan filtrelerin de belli aralıklarla değiştirilmesi gerekiyor.

Belli aralıklarla yakıt, hava ve yağ filtrelerinin değişmesi gerekecek. Aksi halde bu filtreler tıkanacaktır. Bu da aracın daha fazla yakıt tüketmesine, performansının düşmesine ve aracın yıpranmasına neden olacaktır.

Kısacası bakım zamanını ne kadar geçirir ve aracınızı ne kadar bu şekilde kullanmaya devam ederseniz, aracınızı o kadar yıpratmış olursunuz. Bu noktada bakım zamanları oldukça önemlidir.


Dizel Arabanın Bakımı Gecikirse Ne Olur?

Dizel arabalarda ise durum biraz daha önemlidir. Dizel araçlarda kullanılan yakıt nedeniyle bakım süresi biraz daha kısa aralıklara sahiptir. Ayrıca bakım biraz daha masraflı olabilir. Dizel aracın bakımlarının yaptırılmaması durumunda ise aracınızda kalıcı sorunlar meydana gelebilir. Özellikle yakıt filtrelerinin belli aralıklarla değiştirilmesine özen göstermek gerekecektir.

Bunun dışında yine motor yağı ve soğutma sıvıları için de benzinli araçlarda olduğu gibi aynı durum geçerli olacaktır. Özellikle yakıtın biraz daha kalın olması nedeniyle yakıt filtrelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi de gerekiyor.

Bakımın aksatılması durumunda; Emisyon değerlerinin yükselmesi, performansın düşmesi, zaman içerisinde motordaki yıpranmanın artış göstermesi gibi olumsuzluklar yaşanabilir. Bu durumda da çok daha yüksek masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -