22.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıArabanın Çekişi Neden Düşer?

Arabanın Çekişi Neden Düşer?

Arabanın Çekişi Neden Düşer ?

Eski, yeni fark etmeksizin aracınızın eski performansını veremiyor olmasının birçok sebebi olabilir. Neredeyse tüm arızalı sistem ve ekipmanlar aracın çekişten düşmesi belirtisiyle ortaya çıkmaktadır. Problemin sebebi ağır mekanik hasarlar olabileceği gibi motor içerisindeki bir soketin yuvasından çıkması kadar basit ve maliyetsiz de olabilir.

Eğer güç kaybını aniden yaşadıysanız uzun vadede gerçekleşen çekişten düşme sorununa kıyasla maliyetin düşük olacağını söylemek mümkündür. Basit ve maliyetsiz arızalardan başlayarak olası problemleri inceleyelim.


Lastik Basıncı : Lastiklerin inmesi teker ile yol arasındaki sürtünme kuvvetini arttıracağından güç kaybına yol açacaktır. Uygun lastik basıncı maksimum güç ve güvenli sürüş için oldukça önemlidir. Aracınızın kullanım kitapçığından ya da şoför kapısının direğindeki etiketten aracınız için uygun lastik basıncını öğrenebilirsiniz.


Kalitesiz Yakıt : Akaryakıtlar aynı markanın farklı istasyonlarında dahi kimyasal yapısı itibariyle farklılık göstermektedir. Yakıt içerik zenginliğinde rafine edildiği tarih dahi önem arz etmektedir. Dolayısıyla yaşadığınız güç kaybının sebebi kalitesiz yakıt olabilir. Kalitesiz yakıt araçta kalıcı hasar bırakmamasına karşı yakıt filtresinin tıkanmasına veya ateşleme sisteminin kirlenmesine sebep olabilmektedir.


Hava Filtresi : Hava filtresi maliyetsiz bir parça olsa da aracınızın hava ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Zamanla kirlenen filtre hava geçirgenliğini azaltacak, motorun hava ihtiyacının karşılanmasını engelleyecek ve çekişten düşüşe sebep olacaktır. Her bakımda hava filtrenizi değiştirmenizi öneririz.


Ateşleme Sistemi : Motordaki düzensiz ateşleme ve yanma yakıt tüketimini arttırmakta, çekişte düşüşe sebep olmaktadır. Doğru basınçla yakıt püskürtülememesine sebep olan enjektörler ve yakıt pompası, yeterli ateşlemeyi sağlayamayan buji, voltaj miktarını ve zamanlamayı saptıran ateşleme bobini ve distribütörler, düzensiz voltaj ileten akü araçta güç kaybına yol açacaktır.

Karbüratörlü araçlarda hava yakıt karışımını ayarlayan karbüratörün kir tutması da çekişten düşüşe yol açmaktadır.


Lpg Sistemi : Yalnızca Lpg ile kullanımlarda meydana gelen çekişte düşüş düşük maliyetli onarımlarla düzeltilebilmektedir. Hava yakıt oranının ve Lpg’ye geçiş sıcaklığının yanlış ayarlanması çekişte düşüşe sebep olacaktır. Ayarlamalar Lpg regülatörü üzerinden elektronik olarak yapılmaktadır.


Motor Yağı : Zamanında değiştirilmeyen veya uygun yoğunlukta seçilmeyen motor yağı motor parçalarının hareketini zorlaştıracak, yıpranmalara ve aşırı ısınmaya sebep olacaktır. Motor yağının geç değiştirilmesi çekişte düşüşün yanında uzun vadede kalıcı ve ağır hasarlara sebebiyet vermektedir.


Güç Aktarma Organları : Motorda üretilen gücün tekerlere aktarılabilmesi için mekanik iletim ekipmanları kullanılmaktadır. Şaft, mafsal, diferansiyel, aks, teker bilyaları gibi hareketli parçalarda meydana gelebilecek aşınmalar gücün tamamının tekere aktarılamamasına dolayısıyla çekişte düşüşe yol açacaktır.


Turbo Arızası : Turbo sistemi her ne kadar ihtiyaç dışı ek güç üreten bir ekipman gibi görünse de aracın toplam gücünün üretilebilmesinde rol oynadığı için olası bir arızada motor gücü neredeyse yarıya düşecektir. Turbo da meydana gelecek hava kaçağı, mekanik zedelenme turbo sisteminin varlığı hesap edilerek tasarlanmış olan motorun hava ihtiyacının karşılanamamasına ve çekişten düşüşe sebep olacaktır.

Turbo problemleri maliyetli arızalardır. Turbonuzun ömrünü uzatmak ve daha fazla bilgi almak için ‘ Turbo Arızaları Sebepleri ve Belirtileri  adlı makalemizi okuyabilirsiniz.


Motor Aşınması : Motorun ömrünü tükettiği ve rektefiyeye ihtiyaç duyduğu durumdur. Piston ve gömleklerin aşınmasıyla hava basıncı sağlanamayacak, motor yağı silindir içine sızarak yanma verimini düşürecek ve aracın maksimum gücünü sağlayamamasına sebep olacaktır. Uzun süre süre kullanılan araçlarda meydana gelen yüksek maliyetli bir problemdir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -