19 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiArabanın Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalı?

Arabanın Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalı?

Arabanın lastik basıncı ne kadar olmalı? Otomobillerde lastik basıncı önemi nedir? Gelin bütün bu sorulara ayrıntılarıyla göz atalım.

Lastikle sürüş yapılan her araçta hava basıncı büyük önem arz etmektedir. Bu durum gerek bisikletlerde, gerek motosikletlerde ve gerekse dört tekerlekli araçlarda geçerlidir. Eğer ilgili taşıtın lastikleri gerekli şartları sağlamazsa haliyle taşıt da verimli bir şekilde çalışmaz. Bu durumun sonucunda kaza yapabilir, aracınızı verimsiz kullanabilir ya da ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilirsiniz. Dolayısıyla her zaman doğru hava basıncıyla doğru lastiği kullanmak büyük önem arz eder. Peki lastik basıncı önemi nedir? Arabanın lastik basıncı ne kadar olmalı?

Lastik Basıncı Önemi Nedir?

Lastikler içerisinde tuttukları basınç sayesinde ayakta kalırlar. Bunun sonucunda da sürdüğümüz araçlara hareket kabiliyeti kazandırırlar ve yola devam etmemize olanak tanırlar. Dolayısıyla lastik basıncı önemi nedir sorusunun cevabını sağlıklı sürüş olarak verebiliriz. Sağlıklı bir sürüş için kullandığınız araçtaki hava basıncını belirli bir standartta tutmanız gerekli. Her lastikli araç için bu standart farklı olabilmekte. Örnek vermek gerekirse arabanın lastik basıncı ne kadar olmalı şeklinde bir merakınız varsa bu oranın lastik boyutuna ve türüne göre değişebileceğini belirtelim. Aynı şekilde motosiklet ve bisiklet lastiklerinde de bu durum geçerlidir.

Aslında kullandığımız her aracın lastiği sürekli olarak sönmektedir. Zira lastiklerin hareket etmelerinden ötürü hava basınçlarını dışarıya vermeleri son derece doğal bir olaydır. Bu bağlamda araç lastiklerini belirli aralıklarla güncellemek ve hava basınçlarını yenilemek sağlıklı bir sürüş için önemlidir. Bu durum lastik kullanan bütün araçlar için geçerlidir.

Otomobillerde Lastik Basıncı Ne Kadar Önemli?

Otomobillerde lastik basıncı diğer araçlara göre daha büyük önem arz eder. Zira büyük cüsseli otomobillerimizi taşıyan tek unsur lastiklerdir. Öyle ki bu lastiklerin verimsiz bir hale bürünmesi ilerleyen süreçlerde büyük problemler doğurabilmekte. Bu problemler dolayısıyla da aracınız birçok sorunla karşılaşarak size ciddi masraflar çıkartabilir. Peki nedir bu problemler? Lastik basıncı önemi nedir ve arabanın lastik basıncı ne kadar olmalı? Öncelikle gelin otomobillerde lastik basıncı sağlıklı seviyede olmazsa oluşabilecek sorunlara göz atalım.

 • Aracın düzgün taşınamamasından ötürü kasa problemleri ortaya çıkabilir.

 • Motor problemleri ortaya çıkabilir. Çünkü aracın verimli bir şekilde hareket etmemesi daha fazla enerji tüketimini doğurur.

 • Daha fazla enerji tüketilirse haliyle daha çok yakıt harcanacaktır.

 • Lastiklerin dengesiz olması birçok kazaya neden olabilir.

 • Aracın manevra kabiliyetlerinde ciddi problemler ortaya çıkabilir.

 • Aracın yol tutuşu ve sürüş dengesi sağlıksız bir noktaya gelebilir.

Arabanın Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalı?

Öncelikle her otomobilde lastik basıncı değerinin farklı olması gerektiğini belirtelim. Zira hiçbir otomobilin kullandığı tekerlek tipi aynı değildir. Dolayısıyla farklı tekerlek ve lastik tiplerine göre de hava basıncında çeşitlilikler olur. Eğer arabanın lastik basıncı ne kadar olmalı diye merak ediyorsanız aracınızın servis kılavuzuna göz atabilirsiniz. Genellikle bütün araçların servis kılavuzlarında lastik basınçları hakkında bilgiler yer alır. Bu kılavuzlardan yararlanmak suretiyle aracınızın lastik basıncını istenen seviyeye yükseltmeniz mümkün.

Aynı zamanda bu kılavuzlarda lastik basıncı ne kadar önemli gibi soruların cevapları da yer almakta. Üstelik sadece lastik basıncı konusunda değil, hemen hemen her konuda otomobilinizin servis kılavuzuna göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Zira servis ve bakım zamanlarında uygulamanız gereken doğru adımlar bu kılavuzlarda yer almakta. Eğer servis kılavuzuna sahip değilseniz araç modelinize göre bu dokümanlara internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Otomobil Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalı?

Lastik ebatlarına göre hava basıncı değerlerinin farklı olması gerektiğinden bahsetmiştik. Genel ebatlara göre sıklıkla kullanılan bir hava basıncı listesi mevcut. Bu liste aracılığıyla siz de hangi ebatlardaki lastiğe ne kadar hava basıncı yüklemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Lakin aracınızın servis kılavuzuna göz atman kesinlikle net bir kanaat getirmemenizi öneriyoruz.

 • 175/65 R14 – Normal Yük: Ön bar psi 2.1(31) – Arka bar psi 1.8(26), Tam Yük: Ön bar psi 2.4(35) – Arka bar psi 3.2(46)

 • 195/50 R14 – Normal Yük: Ön bar psi 2.1(31) – Arka bar psi 1.8(26), Tam Yük: Ön bar psi 2.4(35) – Arka bar psi 3.2(46)

 • 195/45 R14 – Normal Yük: Ön bar psi 2.2(32) – Arka bar psi 1.8(26), Tam Yük: Ön bar psi 2.4(35) – Arka bar psi 3.2(46)

 • 205/40 R14 – Normal Yük: Ön bar psi 2.2(32) – Arka bar psi 1.8(26), Tam Yük: Ön bar psi 2.4(35) – Arka bar psi 2.8(41)

 • 195/60 R14 – Normal Yük: Ön bar psi 2.1(31) – Arka bar psi 2.1(31), Tam Yük: Ön bar psi 2.4(35) – Arka bar psi 2.6(38)

Arabanın lastik basıncı ne kadar olmalı sorusuna üst paragrafta verdiğimiz listeyi referans alarak cevap bulabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere lastik basıncı ne kadar önemli sorusunu da cevapladık. Daha fazlası için diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -