25.9 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 16, 2021
No menu items!

Arabanızı Yıkarken Yapmamanız Gereken 5 Hata

Popüler Yazılar

Arabanızı yıkarken veya yıkatırken yapmamanız veya yaptırmamanız gereken bazı şeyler vardır. Daha doğrusu yapmamanız gereken bazı hatalar vardır. Arabanızı temizlemek isterken zarar verebilirsiniz veya arabanıza iyilik yapıyorum derken kötü bir şey yapabilirsiniz. Gelin sizlerle arabanızı yıkarken veya yıkatırken yapmamanız gereken 5 şeyden bahsedelim..

Aracın Kaportasına Zarar VERMEYİN 

Aracınızı yıkarken tüm işlemler aracın kaportasında gelişiyor sizinde bildiğiniz üzere. Bu nedenle arabanızı yıkarken kaportaya zarar vermemeye çok çok dikkat etmeniz gerekir.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki arabanızı otomotiv yıkama malzemeleri ile yıkayın. Ev temizlik ürünleri vs. gibi farklı amaca hizmet eden temizlik ürünleri ile yıkamayın veya temizlemeyin. Aracınıza iyilik yapıyorum derken zarar verebilirsiniz.

Ayrıca arabanızı fırça ile değil yumuşak araba yıkama süngerleri ile yıkamalısınız. Fırçaların yumuşak telleri aracınızın kaportasında kılcal çizikler bırakır. Bunu çok fazla sayıda yaptığınızda bu kılcal çizikler daha çok göze batmaya başlar. O yüzden aracınızı fırçalarla değil yumuşak süngerler ile yıkamanız önerilir.


Arabanızı Güneşte YIKAMAYIN 

Arabanızı yıkarken veya yıkatırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de arabanızın güneşin altında olup olmadığıdır. Bunun nedeni de güneş tepede iken aracınızı yıkarsanız aracınızın tavanında gözle görülemeyen küçük güneş lekeleri oluşabilir. Bu sebeple otomobilinizi güneşin altında değil güneşli olmayan havalarda, akşam üzeri veya üzeri kapalı alanlarda yıkamanız gerekmektedir.


Aracınızın Motorunu YIKATMAYIN 

Herkes değil ama bir kısım kişiler aracın motorunu da yıkatır. Hatta bunu düzenli olarak yapabilirler. Fakat aracın motorunu yıkatmak başınıza büyük sorunlar açabilir. Çok dikkat etmeniz gereken motor yıkama işlemini oto yıkamacılar da yaptırmamanız, sizin kendiniz yapmanız kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Bunun nedeni oto yıkamacılarda motorun her yerine gelişi güzel su tutulmasıdır. Özellikle elektrik aksamlarında arızalara sebebiyet vereceği için motorunuzu yıkatmak değilde ayda bir defa ıslak bir bezle temizleyip WD-40 sıkabilirsiniz.


Aracınızı Yıkamaya Ortadan BAŞLAMAYIN 

Birçok kişi aracını yıkarken aracın kapılarından veya alt taraflarından başlar fakat aracınızı yıkamaya aracın tavanından başlamalısınız. Arabanın tavanında ki kirleri aşağıya doğru akıtarak yavaş yavaş aracın alt taraflarını yıkamalısınız. Ayrıca aracı yıkadığınız su sıcak veya soğuk değil kesinlikle ılık olmalıdır.

Ayrıca aracınızın üzerinde köpüğü fazla tutmamaya özen gösterin. Araç üzerinde fazla bekleyen köpükler aracın kaportasına zarar verebilir. Otomobilinizi bir sıralama ile yıkamaya çalışın. Önce dışını tavandan aşağıya doğru yıkayın. Sonra ise içini önden arkaya doğru yıkayın.


Aracınızı Kurularken Her Ürünü KULLANMAYIN 

Aracınızı yıkadıktan sonra kurularken çok dikkat etmeniz gerekir. Öyle ki arabanızın içini temizleyip silerken kullanacağınız kimyasal ürünler çok önemlidir.

Mutfak, banyo vs. gibi ev temizliğinde kullanılan temizlik ürünleri ile arabanızın iç kısımlarını ve koltukları temizlemeye kalkarsanız büyük hayal kırıklıklarına uğrayabilirsiniz. Arabanızın koltuklarında kalıcı izler bırakabilir ve arabanızın içinde hiç çıkmayacak kokulara neden olabilirsiniz. Bu nedenle aracınızın içini temizlerken sadece otomobil temizlemek için üretilmiş ürünleri kullanmanız şiddetle önerilir.

Arabanızın dışını özellikle camları mikrofiber bezle silmeniz gerekir. Diğer toz bezleri ile sildiğiniz camların tümünde silme izleriniz kalacaktır. Arabanızın içini de yine aynı şekilde mikrofiber bezler ile kurulamanız lazım. Bu yüzden aracınızın bagajında veya torpido da araç temizleme sıvıları ve mikrofiber bulundurmanız size büyük kolaylıklar sağlayacak ve aracınız için oldukça faydalı olacaktır.


Araba yıkama basit bir faaliyet gibi gözükebilir fakat aracınızda kalıcı hasarlar bırakabilecek durumlara yol açabilir. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz gibi fırçalar ile yıkanan arabalarda çok sayıda kılcal çizik oluşmaktadır. Sizde yukarıda bahsettiğimiz 5 maddeyi dikkatle okuyup uygulayabilirseniz arabanıza iyilik yapmış olursunuz…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -