19 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaMuayeneAraç Kaplama Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi?

Araç kaplama işlemi aracın orijinal rengi ile aynı olduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmemekte, herhangi bir işlem gerektirmemektedir. Fakat aracın orijinal rengi dışında bir kaplama rengi tercih edilecekse aracı ruhsat bilgilerini taşımayacağı sebebiyle tescil işlemi gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda renk değişimi / farklı renk kaplama işlemi için Ek1 Formu doldurulması ve ilgili kurumlara başvurulması gerekmekteydi. Fakat günümüze bu işlem oldukça kolaylaştırılmış durumdadır. Hatta kaplama işlemi yapan firmaların bir çoğu resmi işlemleri kendileri yapmaktadır.

Orijinal renk dışı kaplama işleminin tescil ettirilebilmesi için renk değişimi yapıldıktan sonra muayene randevusu için TÜVTÜRK ‘e başvurulmalıdır. Muayene istasyonuna gidildiğinde renk değişikliği tespiti yapılacağı bildirilmelidir.

Muayeneye gitmeden önce aracınızı nerede kaplattı iseniz oradan veya herhangi bir kaporta-boya işi yapan bir işletmeden basit bir boya yapıldığına dair bir fatura almanız gerekiyor. Muayeneye o fatura ile beraber gidip faturayı da vermeniz gerekiyor.

Muayeneden sonra size verilecek kağıt ile birlikte notere gidip yeni rengi işlenmiş yeni ruhsatınızı alabilirsiniz.

Cam Filmi Muayeneden Geçer mi?


Araç Kaplamanın Cezası Var mı?

Muayene mevzuatında olduğu gibi aracın orijinal rengi ile aynı renkte yapılan kaplama işlemi herhangi bir tescil bildirimi gerektirmediğinden trafik denetlemesi esnasında da soruna yol açmamaktadır.

Fakat ruhsatta belirtilen renkten farklı olarak yapılan kaplama işlemleri, trafik içerisinde aracın tespit edilişinin zorlanması sebebiyle risk teşkil etmektedir.

Dolayısıyla orijinal rengi yansıtmayan kaplama işlemleri trafik denetlemelerinde cezai işleme tabi tutulmaktadır.  İlgili araçların trafikten men edilme duruma da söz konusu olabilmektedir.


Araç Kaplama Nedir?

Araç kaplama işlemi diğer adıyla folyo kaplama aracın orijinal boyasının korunması, renk değişikliği işleminin ucuza mâl edilmesi yada araç renginin mat olarak değiştirilebilmesi amacıyla tercih edilmektedir. Uygulaması ve sökülmesi, geleneksel boyama işlemlerine göre basit ve maliyetsizdir.

Yalnızca orijinal boyanın korunabilmesi amacıyla şeffaf kaplamalar da kullanılabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz üzere farklı renk yapılan kaplama işlemlerinin ruhsata işletilmesi gerekmektedir.

Renk tescili işleminin yasal boyutu konusunda kaplama yapan firmalar gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. Eskitme, işleme tipi tasarım işlemleri  yalnızca kaplama yöntemi ile uygulanabilmektedir. Bu işlemler de son yıllar da yaygınlaşmaya başlamıştır.


Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -